ZAOL - Pályafűtés bekapcsolása: tilos? Nem feltétlenül, de érdemes megfontoltan eljárni...


A pályafűtés megléte önmagában és azonnal nem tünteti el a havat a pályáról.

Természetesen, íme egy egyedibb változat: A megyei szinten a csapatok nem küzdenek olyan kérdésekkel, hogy mi legyen a következő lépés. Pályafűtés hiányában az időjárás határozza meg a játékmenetet, de arra is kíváncsiak voltunk, hogy vajon megoldást jelent-e a probléma, ha a pálya alá csövezést és fűtési rendszert telepítenek.

A labdarúgó NB I.-ben a válogatott mérkőzések után kéthetes pihenőt követően a 14. forduló mérkőzéseivel folytatódik az élvonal sorozata. A ZTE FC vasárnap Pakson szerepel, a pályával most nem kell foglalkozniuk az egerszegi létesítmény munkatársainak. A laikusok persze mondhatják, esett a hó, akkor minek a pályafűtés? A Városi Sportlétesítmény Gondnokság igazgatója, Bodrogi Csaba volt segítségünkre abban, hogy elmagyarázza: a pályafűtés sem oldhat meg mindent azonnal.

- A pályafűtés nem arról szól, hogy leolvasztja a havat - oszlatott el a "tévhitet" Bodrogi Csaba. - Én úgy fogalmaznám meg a lényegét: elhitetjük a fűvel, hogy nincs tél. A fűtés felmelegíti a talajt, és főleg a fű gyökérzónáját, hogy a vegetáció fennmaradjon. Nyilván nekünk is van tapasztalatunk abban, hogy a pályafűtés segít a hó olvadásában is. Viszont ez sem megy azonnal. Ha úgy, mint ma éjjel leesik a hó, abból nem következik automatikusan, hogy reggel bekapcsoljuk a fűtést és délutánra már el is tűnik. Kell egy-két nap, hogy a talaj átmelegedjen, kifejtse hatását.

Az, hogy mikor érdemes elkezdeni fűteni a pályát, sok mindentől függ. Bodrogi Csaba nem mellékesen azt is megjegyezte: költséges dolog. A gyakorlatban mindez úgy fest: amikor úgy érzik és úgy látják, akkor javasolják például itt helyben a futballklubnak, hogy érdemes lenne nekiállni...

A pályán elhelyezett szenzorok folyamatosan figyelik a hőmérsékletet, és amikor a körülmények megkövetelik, akkor hozzuk meg a döntést a fűtés aktiválásáról - osztotta meg a szakértő. - Előfordult már, hogy december közepén már beindítottuk a fűtést, hogy a gyep megfelelő állapotban maradjon, de akadt olyan esett is, amikor január közepén, csupán két héttel a tavaszi szezon kezdete előtt kellett csak fűteni. Mindez mindig az időjárás alakulásától függ. Az inframelegítés is fontos szerepet játszik, hiszen ez a módszer a fűvet felülről melegíti, így biztosítva, hogy a gyep alulról és felülről egyaránt megfelelő hőmérsékletet kapjon. Szakemberünk folyamatosan segít abban, hogy mikor milyen megoldást alkalmazzunk, hiszen ez mára valóban külön szakmává fejlődött. Az egyetlen dolog, amivel nem tudunk mit kezdeni, az a hirtelen ránk zúduló hó.

Úgy tűnik, hogy a jelenlegi helyzetben egyetlen NB I.-es mérkőzés sem fog elmaradni.

Related posts