Vlagyimir Putyin szokatlan üzenetei arra utalnak, hogy Oroszország helyzete a háborúval kapcsolatban egyre fenyegetőbbé válik, és a konfliktus fenntartása már nem tűnik fenntarthatónak.

Az orosz politikai elit tagjai az utóbbi hetekben számos olyan nyilvános nyilatkozatot tettek, amelyek egyértelműen arra utalnak, hogy Oroszország közel áll a háború lezárásához Ukrajnával – így vélekedik Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója. Az elemző azt is megosztotta, hogy véleménye szerint Moszkva hány hónapig tervezheti a konfliktus elhúzását.
Bendarzsevszkij Anton nemrégiben megosztott egy figyelemfelkeltő posztot a Facebookon, amelyben a fegyelmet sürgeti. A bejegyzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy bizonyos orosz kormányzati nyilatkozatok arra utalnak, hogy Oroszország kész lenne a közeledésre a Nyugat felé, és lehet, hogy hamarosan véget vet a konfliktusnak Ukrajnával. Anton hangsúlyozza, hogy Moszkva eddig nem tudott megegyezésre jutni a béke érdekében dolgozó Egyesült Államokkal, mivel Oroszország "nem igazán kívánja a békét, inkább az időhúzás taktikáját választja, abban a reményben, hogy katonai úton éri el céljait".
A külpolitikai elemző véleménye szerint a jelenlegi helyzetben a korábbi időhúzás fokozatosan puhatolózó és óvatos közeledéssé alakul. Az orosz vezetés az utóbbi időszakban egyre bátrabban fogalmaz meg olyan gondolatokat, amelyek a konfliktus gazdasági terheit hangsúlyozzák. Bendarzsevszkij úgy látja, hogy az orosz fél nem tenné ezt a kijelentést, ha nem lenne mögötte egy szándék, hogy üzenjen a Nyugat számára.
A várva várt jelzés nagyon úgy tűnik, hogy az elmúlt másfél hétben érkezett meg. Előbb június 19-én, a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon Makszim Resetnyikov gazdaságfejlesztési miniszter nyilatkozta nagy meglepetésre, hogy a számok alapján jelentős gazdasági lassulás tapasztalható, és, idézem a minisztert - "már a recesszió határán vagyunk".
- írta az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója Facebook oldalán, aki egy ennél is nyilvánvalóbb jelzésként értékelte azt, amit Vlagyimir Putyin orosz elnök mondott Minszkben az Eurázsiai Gazdasági Unió éves találkozóján. Az államfő úgy fogalmazott, hogy csökkentenék a jelenlegi magas védelmi kiadásaikat - Putyin elnök szerint jelenleg a GDP 6,3 százaléka megy erre a célra - és szeretnék a számukra megfelelő feltételekkel befejezni a "speciális katonai műveletet" - vagyis a háborút Ukrajna ellen.
A véletlen kijelentések nem léteznek, és úgy tűnik, hogy Oroszország üzeneteket küld a Nyugatnak, különösen Trump irányába, jelezve, hogy legkésőbb 2026-ig szeretnének egy megállapodást elérni. Persze lehet, hogy ez csak egy ügyes álcázás, de vajon miért lenne szükség erre?
- értékelte a vezető orosz politikusok megszólalásait a biztonságpolitikai szakértő.
Bendarzsevszkij Anton az Index kérdésére emlékeztetett rá, hogy a Kreml Donald Trump februári beiktatása után kezdett el először nyitni a Nyugat felé, mert abban bízott, hogy az új republikánus elnök majd elengedi Ukrajna kezét. Azonban, amikor Moszkva rájött, hogy Ukrajna mögül az új amerikai adminisztráció sem hajlandó kihátrálni, egyszerűen átállt az időhúzás taktikájára, amit eddig folytatott. A szakértő szerint ehhez képest jelentenek változást a korábban említett jelek, amelyek arra utalnak, hogy Oroszország már "letekerné a katonai költségvetést".
Májusban ugyanis elindult az orosz nyári offenzíva, ha az oroszok képesek látványos katonai győzelmet aratni, akkor ezzel azt demonstrálhatják, hogy nincs patthelyzet, hiszen sikerül előrehaladni. Viszont ha nem, akkor az orosz katonai vezetés számára is nyilvánvalóvá válik, hogy itt katonai patthelyzet alakult ki.
Mit hozhat a jövő? Egy fokozatos folyamatra számíthatunk, hiszen valószínű, hogy az orosz fél megvárja a nyári offenzíva végét, ami nagyjából az őszi esőzések kezdetéig tart majd. Ha a patthelyzet továbbra is fennáll, és nem születik jelentős orosz siker, akkor Moszkva még mindig visszatérhet ahhoz a forgatókönyvhöz, amelyet az amerikai diplomácia az utóbbi hónapok során előterjesztett.
Bendarzsevszkij Anton az Indexnek nyújtott előrejelzései alapján kifejtette, hogy az orosz fél továbbra is el fogja próbálni érvényesíteni érdekeit a béketárgyalások során, függetlenül a körülményektől.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezetője kiemelte, hogy a konfliktus kezdetén, amikor már egyértelművé vált a katonai patthelyzet, úgy vélekedett: a felek 4-5 éven keresztül képesek lesznek fenntartani ezt a kimerítő háborút, de utána elérkezik a kimerülés. "Ukrajna esetében a kimerülés főként az emberi erőforrásokra vonatkozik; 2026-tól kezdve egyre nehezebb helyzetbe kerülnek, és a hadseregbe bevonható személyek száma folyamatosan csökkenni fog" - fejtette ki a szakember.
Oroszország kimerülése egy kettős kihívás elé állítja az országot. Gazdasági szempontból a háborús kiadások súlyos terheket rónak az orosz társadalomra, melynek tagjai egyre inkább érzékelik a konfliktus következményeit. Katonai téren pedig Moszkva már nem képes hatékonyan pótolni a hadsereg számára nélkülözhetetlen eszközöket, ami tovább fokozza a helyzet súlyosságát.
Oroszország helyzete szempontjából a kimerülés nemcsak gazdasági vonatkozásokat érint, hanem sokkal inkább a haditechnikai eszközpark kifogyásával is összefügg. A szovjet időszak alatt felhalmozott orosz haditechnikai készletek mostanra jelentős mértékben csökkentek. Míg a lőszerek és rakéták gyártásának felpörgetése valóságos lehetőségnek tűnt, a tüzérségi eszközök és harckocsik tekintetében a helyzet sokkal súlyosabb. Ezek az eszközök nemcsak hogy elfogynak, hanem az utánpótlásuk is problémás, hiszen a rendelkezésre álló kapacitások nem képesek pótolni a veszteségeket.
- magyarázta Bendarzsevszkij.
A szakértő hangsúlyozta, hogy Oroszország rendelkezik bizonyos tartalékokkal, és ha a gazdasági nehézségek tovább fokozódnak, ezeket a tartalékokat felhasználhatják, vagy akár megszorító intézkedésekhez is folyamodhatnak. Azonban valószínű, hogy az orosz vezetés nem szeretné megvárni, amíg a kimerültségből adódó problémák ténylegesen megjelennek, és a lakosság a saját bőrén tapasztalja meg a megszorítások következményeit. 2026 olyan évnek ígérkezik, amikor az orosz gazdaság teljesítménye, az infláció és az életszínvonal egy olyan szintre érkezik, amely már komoly kihívásokat jelenthet.
Valószínű, hogy sem az orosz, sem az ukrán fél nem kívánja megvárni a kimerültségből fakadó nehézségek megjelenését. Ennek következtében van esély arra, hogy a következő hat hónap vagy év a konfliktus felfüggesztésére, esetleg valamilyen megállapodásra vezessen.
- zárta le gondolatmenetét az Indexnek Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezetője és külpolitikai elemző.