Viharos cirkuszi előadás a Balaton partján (galéria, videó)

A Balaton partvidékén viharos széllökések várhatóak, amelyek a délutáni órákban akár 75 km/h sebességet is elérhetnek. A szél erejét mérve ezek a lökések már a viharos, sőt bizonyos helyeken az orkán közeli szintet is megközelíthetik. Érdemes tehát elővigyázatosnak lenni!
A Balaton környékén a széllökések intenzitása mindig is lenyűgözte az időjárás iránt érdeklődőket. Különösen emlékezetes a 2015. április 28-án Balatonőszödnél rögzített 138 km/h sebességű széllökés, amely a Beaufort-skála 12-es fokozatába sorolható, azaz orkánerejű szélnek minősül. De hogyan is mérik a szél erejét? A szélsebesség mérése általában anemométerek segítségével történik, amelyek különböző típusúak lehetnek. A klasszikus, mechanikus anemométerek forgó lapátokkal működnek, míg a modern digitális eszközök érzékelők révén mérik a szél erejét. A mért adatokat ezután különböző skálák, például a Beaufort-skála alapján értékelik, amely 0-tól 12-ig terjed, és a szél hatását is figyelembe veszi, így könnyen érthetővé téve a szél erejét az átlagemberek számára.
A szél erősségének mérése
A szél erősségének meghatározására a Beaufort-skála szolgál, amely 0-tól 12-ig terjedő fokozatokba sorolja a szelet, figyelembe véve annak látható hatásait. Az egyes fokozatok tehát a következőképpen írhatók le:
Mi várható ma délután?
Délután a szél intenzitása tovább nő, elérve a 45-55 km/h sebességet. A késő délutáni órákban, ahogy egy hidegfront közeledik, valamint záporok is várhatóak, a szél viharos erősségűvé válhat, akár 60-75 km/h sebességgel is. A Balaton nyugati medencéjében ezért elsőfokú viharjelzés van érvényben, érdemes óvatosnak lenni!