Bejárták az egész országot, hogy felfedezzenek egy interneten fellelt csodát - de aztán jött a váratlan fordulat.

Egy idős pár sosem gondolta volna, hogy látványosságok nélkül fognak több száz kilométert utazni, de a sors másképp alakította a tervüket. Az úton valóban izgalmas élmények vártak rájuk, ám a valóság csak a célállomásra érve tárult fel előttük. Minden, amit láttak, egy mesterséges intelligencia kreatív szüleménye volt.
A közösségi média világát rohamléptekkel hódítják meg a mesterséges intelligenciával készült hamis videók, amelyekre az angol nyelv már egy saját kifejezést is alkotott: "AI slop". Az Instagramtól kezdve a Facebookon át az X-ig és TikTokig minden platform tele van ezekkel a tartalmakkal, és úgy tűnik, hogy a problémát egyelőre nehezen tudják kezelni.
Egy idős malajziai házaspár saját bőrén tapasztalta meg, hogy a közösségi médiában látott információk megbízhatóságát érdemes alaposan megfontolni. Ők több mint 300 kilométert utaztak Kuala Lumpurból Perakba, hogy felfedezzenek egy felvonós/libegős látványosságot, amelyről a közösségi platformokon értesültek. Az útjuk során azonban rájöttek, hogy a valóság néha eltér a virtuális világból kapott ígéretektől.
A helyszínen azonban azzal szembesültek, hogy a látványosság nincs, soha nem is létezett - az csak a mesterséges intelligencia szüleménye.
Az esetről egy szállodai munkatárs mesélt a Threads közösségi platformon közzétett posztjában. Elmondása szerint ő volt az, aki tájékoztatta a házaspárt arról, hogy az a dolog, amiért érkeztek, valójában nem létezik. "Azt hittem, csak tréfálnak" - osztotta meg a szállodai dolgozó, akit a pár azzal keresett meg, hogy utazott-e már a felvonóval.
Rövid időn belül világossá vált számára, hogy a pár nem viccel, valóban komolyan érdeklődnek a téma iránt. Az interneten felfedezett, majdnem háromperces videó szolgáltatta az alapot, amely a "TV Rakyat" újságírójának munkáját mutatta be, aki látogatókkal folytatott interjúkat. Azonban a valóság sokkal furcsább volt, mint elsőre gondolta, mert a cikkből, amelyet a The Straits Times közölt, kiderült, hogy mindez csupán a mesterséges intelligencia kreatív alkotása volt.
Egy sosem látott riport keretein belül számos közeli látnivalót mutatnak be, amelyek a libegőből csodálhatók meg, majd a nézők megérkeznek a célállomásra. Ám itt máris felfedezhetünk egy furcsa részletet: a háttérben egy idős hölgy kézen áll, miközben különféle akrobatikus mutatványokat végez. Persze, nem elképzelhetetlen, hogy egyes idősebb hölgyek ilyen produkciókra vetemednek, de valljuk be, egy hegytetőn ez meglehetősen ritka látvány, és még szokatlanabb, hogy a teste és a lába mintha egybeolvadna a tájjal.
A szállodai munkatársat meglepte az eset, és azonnal tájékoztatta a párral, hogy a felvétel mesterséges intelligencia által készült, így nem tükrözi a valóságot. Az idős hölgy láthatóan zavarodott maradt, és csupán annyit kérdezett: "Miért lenne szüksége bárkinek is hazugságra? Még egy riporter is szerepelt a videóban!" - tette hozzá a dolgozóhoz fordulva.
A pár elmondta: nem látott olyan kommenteket a videó alatt, amiben azt írták volna, hogy az valótlan. Még a "TV Rakyat" újságíróját is be akarta perelni, de a szállodai dolgozó próbálta emlékeztetni rá, hogy nincs, a riporter sem létezik.
Az eset ékes példája annak, miért kell fenntartással kezelni azt, amit a közösségi médiában lát - ma már szinte tökéletesen élethű videókat lehet előállítani a különböző kép- és videógeneráló MI-eszközökkel, ami nagyban megnehezíti a valós és a valótlan megkülönböztetését.