Az ELTE afrikai kapcsolatrendszere új dimenziókkal gazdagodhat.


Április elején az ELTE falai között 16 dél-afrikai egyetem és intézmény 26 képviselője gyűlt össze, hogy közösen felfedezzék a jövőbeni mobilitási és kutatási programok lehetőségeit. Az esemény célja a nemzetközi együttműködés erősítése volt, amely új perspektívákat nyithat meg a tudományos közéletben.

A delegációt az ELTE Szenátusi termében Borhy László rektor, Hamar Imre, a nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettes, Takó Ferenc, a CHARM-EU Iroda vezetője, valamint Knyihár Eszter, a Nemzetközi Stratégiai Iroda vezetője fogadta. A találkozó során Borhy László röviden ismertette az Eötvös Loránd Tudományegyetem gazdag történelmét, küldetését és a magyar felsőoktatásban betöltött jelentős szerepét. Ezt követően Hamar Imre bemutatta az egyetem 2022-ben elfogadott Afrika-stratégiáját, amelynek célja, hogy az ELTE tartós, fenntartható és aktív partnerségeket alakítson ki a régió felsőoktatási intézményeivel a kutatások és különösen a hallgatói mobilitás területén.

Knyihár Eszter az ELTE képzési és kutatási programjait, valamint nemzetközi együttműködéseit ismertette, hangsúlyozva az egyetem elkötelezettségét a globális partnerségek iránt, valamint az egyéni és intézményi szintű együttműködések fontosságát. Kiemelte, hogy a programokba a dél-afrikai intézmények jelentkezését is szívesen várják. Takó Ferenc a 2019-ben létrejött CHARM-EU által kínált lehetőségeket mutatta be, különös figyelmet fordítva az innovatív és inkluzív oktatásra, valamint az európai egyetemi szövetség által indított, a fenntarthatóság globális kihívásaival foglalkozó mesterképzésre. Marutla Khomotso Shibe, az ELTE TáTK kulturális antropológia mesterképzésének hallgatója, élénk beszámolót adott az egyetemi életről és a nemzetközi hallgatók számára kialakított támogató, multikulturális környezetről.

A látogatást lezáró Q&A-szekcióban az Erasmus Nemzetközi Kreditmobilitási Együttműködésekről és ezek bővítési lehetőségeiről, az ELTE-n végzett hallgatók elhelyezkedési és karrierlehetőségeiről, a nemzetközi hallgatókat segítő egyetemi szolgáltatásokról volt szó, a résztvevők végül megállapodtak abban is, hogy kari és tudományterületi szinten feltérképezik a hallgatócsere programok, közös kutatások lehetőségeit az ELTE és a Universities of South Africa Foundation (USAf) tagjai között.

Az ELTE Afrika-stratégiája alapján folyamatosan bővíti kapcsolatait a kontinens felsőoktatási intézményeivel. A stratégia eredményességét mutatja, hogy az ELTE immár 16 afrikai országgal összesen 23 együttműködési megállapodást kötött, ezek közül hat Erasmus-partnerségről szól. A kapcsolati háló erősítését szolgálta a 2023 májusában megrendezett ELTE-Afrika Partnerségi Fórum, 2024 júniusában pedig az angolai külügyminiszter látogatott az egyetemre, mivel a dél-afrikai állam a Stipendium Hungaricum-ösztöndíjasok mellett önköltséges hallgatókat is küldene Magyarországra, különösen a matematika, kémia és fizika területekre. Ezzel párhuzamosan az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar és az ADRA Adventista Fejlesztési és Segély Alapítvány 2022 óta működteti közös iskolafejlesztési és módszertani projektjét Kenyában a Hungary Helps program támogatásával.

Related posts