Timothy Garton Ash figyelmeztetése szerint Orbán Viktor sorsa hasonló irányba haladhat, mint Slobodan Miloševićé. Az elemző hangsúlyozza, hogy a hatalom koncentrációja és a demokratikus intézmények gyengítése végső soron politikai elszigetelődéshez és ese


Az öreg kontinens politikai tája egyre inkább polarizálódik, ahol a liberális és antiliberális, internacionalista és nacionalista erők küzdenek egymással. A közös célok és a megosztottság hívei egyaránt próbálják érvényesíteni akaratukat. Timothy Garton Ash, a neves brit történész, a Financial Timesban közzétett vendégkommentárjában arra figyelmeztet, hogy mindez három évvel ezelőtt, az Ukrajna ellen indított invázióval kezdődött, amely új korszakot nyitott meg Európában. A kontinens vezetői végre kezdenek tudatosulni a fenyegetettség mértékéről, bár ehhez három jelentős megrázkódtatásra volt szükség Vlagyimir Putyin orosz, Hszi Csin-ping kínai és Donald Trump amerikai elnök részéről. Különös, hogy a liberális ellenes tendenciák jelenleg mind Moszkva, mind Washington támogatását élvezik, ami újabb kérdéseket vet fel a jövő politikai dinamikájával kapcsolatban.

"Európa kénytelen lesz küzdeni a revansista Oroszországgal, amely szeretne annyit visszaszerezni a korábbi birodalomból, amennyit csak tud. Már most hibrid háborút folytat, szabotázzsal, gyújtogatással, digitális akciókkal, dezinformációval. Befolyásos szövetségese Kína, de India, Dél-Afrika és Brazília is. E csoportnak most először van annyi ereje, hogy ellensúlyozza a Nyugatot. A legnagyobb sokk azonban az USA-ból indult ki, amely három szempontból jelent kihívást a liberális Európa számára. Ukrajna, illetve a biztonsági garanciák miatt geopolitikai értelemben, a gazdaságban a vámokkal és a nacionalista piacvédelemmel, valamint az ideológiában, hiszen nyíltan beállt az antiliberális pártok mögé a földrészen" - hangsúlyozta az oxfordi professzor.

A politikai közép gyakran elköveti azt a hibát, hogy a szélsőjobb narratíváját saját magáévá teszi a bevándorlás kérdésében. A közel-keleti konfliktusok és a tajvani feszültségek alakulása közvetlen hatással van Európára is. A történész hangsúlyozta, hogy a populista mozgalmak különösen a vidéki, alacsony jövedelmű, alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkező csoportokat tudják megszólítani. Az elégedetlenség legfőbb forrása a migránsokkal kapcsolatos aggályokban rejlik. Ezzel szemben a fiatalok aggódnak, hogy jövőjük rosszabb lesz, mint szüleiké, ami sokukat arra ösztönöz, hogy csatlakozzanak az elitellenes pártokhoz.

Related posts