A nagy amerikai techrészvényekre ránehezedik a nyomás, és az Apple sem ússza meg épen. Az iparág óriásai komoly kihívásokkal néznek szembe, és a piac reakciója nem éppen kedvező.

Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!
A mai kereskedés meredek zuhanással indult az amerikai tőzsdéken, miután Donald Trump vámháborús kijelentései fokozták a feszültséget. Különösen a technológiai szektor szenved, hiszen a Nasdaq index közel 4,5 százalékos csökkenést könyvelhetett el.
A "csodálatos hetes" részvénypiacán az Apple részvényei kapták a legnagyobb csapást, hiszen 8,8 százalékos veszteséggel zártak, ami olyan mélypontot jelent, amit 2020 óta nem tapasztaltunk.
Az Apple működésének alapja szorosan összefonódik Kína és Ázsia gazdaságával, így a legújabb vámbejelentések komoly kihívás elé állítják az iPhone gyártóját. A Fehér Ház által bevezetett új viszonossági vámok, amelyek a már meglévő tarifákra építenek, Kína esetében akár 34 százalékot is elérhetnek. Ez összességében 54 százalékos vámterhet jelentene a kínai termékekre, ami súlyosan veszélyeztetheti az Apple ellátási láncát, amely továbbra is erőteljesen függ az ázsiai országoktól. Bár az Apple az Egyesült Államokban értékesített termékeinek többségét kínai gyárakban készítteti, a vállalat már más régiókban is megkezdte a gyártás bővítését. Az új vámok azonban ezekre a gyártóhelyekre is hatással lehetnek, így a Kínától való függetlenedési törekvések is nehezebb útra terelődnek. Jelenlegi helyzetét tekintve az Apple gyakorlatilag nem folytat tömeggyártást az Egyesült Államokban; csupán a Mac Pro az, amely texasi gyártásúként van hirdetve, de ez a modell is csak korlátozott mennyiségben készül, és alkatrészeinek jelentős része továbbra is Kínából és más országokból származik.
Az Nvidia új chipjét Tajvanban gyártja és nagyban támaszkodik Mexikóra az összeszerelésben, így a céget is érzékenyen érintették a bejelentések. Az Nvidia árfolyama 4,6 százalékot esett a mai kereskedésben.
A többi jelentős technológiai részvény sem mentes a piaci hullámveréstől:
Címlapkép forrása: Shutterstock.com
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ