Az Európai Számvevőszék legfrissebb jelentése számos aggasztó tényezőt tárt fel, amelyek komoly kérdéseket vetnek fel a kontinens pénzügyi átláthatóságával és hatékonyságával kapcsolatban. A jelentés részletei éles kritikát fogalmaznak meg a jelenlegi ren

Dömötör Csaba hangsúlyozta, hogy léteznek olyan "baloldali aktivistacsoportok", amelyek "határtalan pénzügyi támogatásban részesülnek Brüsszelből, miközben politikai tevékenységet folytatnak, mindezt pedig a közpénzekből, anélkül, hogy bármilyen szintű elszámoltathatóságot vagy átláthatóságot biztosítanának. Gyakran ezek az akciók az adófizetők érdekeivel ellentétes irányba hatnak."
A számvevőszéki jelentés szerint a kiadások 40 százaléka mindössze 30 aktivistacsoportnál landolt és több mint ezermilliárd forintos összeget tett ki a nekik nyújtott támogatás, ráadásul a legtöbb szervezet esetében az uniós pénz jelenti a fő finanszírozási forrást.
Ez azt is magában foglalja, hogy nem a társadalom különböző csoportjait képviselik, hanem brüsszeli intézményekre összpontosítanak, és azon belül is egy meghatározott ideológiai irányvonalat követnek.
- fogalmazta meg Dömötör Csaba.
A jelentés arra figyelmeztet, hogy gyakorlatilag lehetetlen hiteles információkat szerezni a nem kormányzati szervezetek által elnyert uniós források összegéről. A hivatalos weboldalon közzétett adatok gyakran nem tükrözik a pénzügyi jelentésekben szereplő összegeket. Továbbá, nem áll rendelkezésre információ arról sem, hogy a támogatott szervezetek mely helyzetekben kaptak megbízást arra, hogy az Európai Bizottság érdekeit képviseljék - áll a dokumentumban.
A képviselő elmondta, hogy több ízben is próbáltak adatokat kérni, ám a válasz mindig az volt, hogy "nem konkrét szerződést igényeltek, csupán általános információt", ezért képtelenek teljesíteni a kérésüket, és ezzel le is zárják az ügyet.
Aláhúzta: a Fidesz újabb adatigényléseket nyújt be, továbbá beadványt nyújtottak be az európai ombudsmanhoz, és ha kell bíróságra is viszik az ügyet.
Csupán annyit várunk el, hogy a magyar állami intézmények ügymenete során a szükséges átláthatóságot biztosítsák – hangsúlyozta, majd hozzátette: a magyar minisztériumok rendszeresen nyilvánosságra hozzák a szerződések listáját és azok értékét, ami lehetőséget teremt a róluk való diskurzusra.
Dömötör Csaba véleménye szerint a közel 3000 milliárdos támogatás olyan "aktivista csoportokat" segít, amelyek gyengítik a határvédelmet, kampányokat folytatnak a gazdák ellen, és ideológiai tévhiteket terjesztenek. Emellett demokratikusan megválasztott kormányokat perelnek. Hangsúlyozta, hogy ezek a szervezetek nem a választók megbízásából működnek, mégis az ő pénzüket használják fel tevékenységeikhez.
Ennek a gyakorlatnak sürgősen véget kell vetnünk. Az átláthatóság és a demokrácia érdekében – hangsúlyozta a képviselő bejegyzésében.