Több befolyásos baloldali politikus börtönbüntetéssel nézhet szembe, miután egy hatalmas, több száz millió forintos korrupciós botrány kerülhet napvilágra.


Január hetedikén kezdi meg munkáját a Fővárosi Törvényszék az előkészítő ülés keretében, amely a zuglói korrupciós botrány kapcsán jött létre. Ez az ügy, amelynek következményei a nagypolitikáig nyúlnak, 2022 februárjában robbant be a köztudatba, amikor az első gyanúsítások napvilágot láttak. Ekkor hallgatták ki Horváth Csabát, Zugló akkori polgármesterét, akit a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) már idén augusztusban vádiratban is szerepeltetett. Az ügy bonyolultságát mutatja, hogy később Tóth Csaba, a zuglói MSZP elnöke is a gyanúsítottak listájára került.

Vallott a koronatanú

A pénzt Fuzik Zsolt, a SYS IT Services Kft. korábbi prominens dolgozója adta át. Fuzikra 2021 nyarán csapott le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, miután bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanúja merült fel. A hatóságok szerint társai révén egy számlagyár működését irányították, amely 19 milliárd forint értékben állított elő fiktív számlákat. Ezek a hamis dokumentumok a SYS IT Services Kft. és az ahhoz kapcsolódó gazdasági társaságok területén bukkantak fel. A helyzet összefonódott a zuglói parkolási üggyel is, ahol a SYS IT Services egyik leányvállalata nyerte el a parkolás üzemeltetéséért felelős megbízást. Fuzik Zsolt később megállapodást kötött, és az ügyészségi nyomozók előtt részletesen beszámolt arról, hogy kik, mikor és milyen összegű korrupciós juttatásokban részesültek a SIS Parking Kft. nyereségéből.

Így vált világossá, hogy Horváth Csaba egy Kálvin téri kávézóban szerezhette meg a kenőpénz egy részét:

Fuzik nem csupán a zuglói szocialisták ügyéről beszélt, hanem részletesen kitért Baja Ferenc egykori MSZP-s környezetvédelmi miniszterre és Molnár Zsolt országgyűlési képviselőre is, akiket szintén megvádolt az ügyészség. Állítása szerint mindketten részesültek juttatásban azért, hogy támogassák egy jelentős fővárosi pályázat előrehaladását. Fuzik elmondása szerint Molnárral 2019. augusztus 6-án találkoztak a Casa Bianka étterem előtt, délelőtt 10 órakor, majd az Olimpia parkba sétáltak. A pénzt egy fekete bőr Hugo Boss irattáskában hozta magával Fuzik. A parkban leültek egy padra, ahol Fuzik átadta a táskát a politikusnak, aki megköszönte az átadott összeget, és megjegyezte: "rendben vagyunk". Fuzik vallomása szerint a táskát soha nem kapta vissza.

Úgy tűnik, Molnár több ismerősének is kifejtette, hogy nem lehet igaz a hír, miszerint pénzt vett volna át Fuziktól. Szerinte, mint nemzetbiztonsági ügyekben jártas politikus, nem lenne annyira figyelmetlen, hogy egy 40 millió forintos táskát a térfigyelő kamerák kereszttüzében fogadjon el. A szocialista képviselő nyilvános nyilatkozataiban elismerte, hogy találkozott Fuzik Zsolttal, amit az előző érvek miatt már nem is lett volna érdemes tagadnia, ráadásul ezt a cellainformációk is alátámasztják. Korábbi interjújában Molnár azt is hangsúlyozta, hogy a férfi, aki ellene tett vallomást, valójában csak menekülni próbált a számlagyáras ügyből, amiért hamis tanúzást kockáztatott. Érdemes megemlíteni, hogy Fuzik vállalta a poligráfos vizsgálatot, és sikeresen át is ment a hazugságvizsgálaton. A KNYF vezetője is megerősítette ezt a lapunknak adott nyilatkozatában.

Baja a főpolgármesterre utalhatott.

Fuzik a Bajával kapcsolatos ügyek kapcsán kiemelte, hogy szoros kapcsolatban áll Karácsony Gergely főpolgármesterrel, és rendelkezik azon jogkörrel, hogy informatikai témákban egyeztessen. Megemlítette, hogy Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes is támogatja őt, aki kulcsszerepet játszik a projektek kiválasztásában és a költségvetési források átcsoportosításában. Fuzik arról is beszélt, hogy Baja Ferenc egyszer megmutatott neki egy dokumentumot, amelyen a főpolgármester aláírása volt, és amely igazolta, hogy informatikai főtanácsadóként tevékenykedik a fővárosban. "A harmincmillió forintnyi vesztegetési pénzt én adtam át neki a Várkert Bazárnál található kis parkban" - nyilatkozta Fuzik a nyomozóknak.

A vádlottakra börtönbüntetés és vagyonelkobzás is kiszabható.

A korrupciós botrány kapcsán összesen hét személy ellen emeltek vádat. A Központi Nyomozó Főügyészség vádirata szerint a bíróság kérésük alapján a politikai szereplőket végrehajtandó szabadságvesztésre, valamint tízmillió forintot meghaladó pénzbírságra kellene ítélnie. Emellett vagyonelkobzást is indítványoznak, hogy visszaszerezzék a jogtalanul megszerzett javakat. A vádlottak azonban határozottan tagadják, hogy bármilyen bűncselekményt elkövettek volna.

Related posts