Halkó Petra doktori védésének bizottságában saját munkatársai is részt vettek, azonban a Pázmány Péter Katolikus Egyetem nem észlelt összeférhetetlenséget a helyzetben.


Miután beszámoltunk arról, hogy Orbán Balázs doktori témáját az ELTE jogi karán nem egyhangú szavazással hagyták jóvá, egy olvasónk figyelmünket felhívta egy izgalmas részletre. Ezúttal nem Orbán Balázs, hanem Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője doktori fokozatának körüli érdekességekről van szó.

A nyilvánosan elérhető információk alapján Halkó Petra doktori disszertációjának témavezetője nem más, mint Schmidt Mária, aki a disszertáció készítése során irányította a kutatási folyamatot. Ezen kívül a nyilvános védés bizottságában is szerepet kaptak a XXI. Század Intézet két munkatársa, így a szakmai környezet is jelentős hatással volt a disszertáció értékelésére.

Halkó Petra 2021-ben indította el doktori tanulmányait a Budapesti Corvinus Egyetemen, azonban 2022-ben úgy döntött, hogy átjelentkezik a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájába. Itt Schmidt Mária lett a disszertációja témavezetője. Érdemes megjegyezni, hogy Halkó Petra már hosszú évek óta együttműködött Schmidt Máriával, hiszen 2019 áprilisa óta a XXI. Század Intézet vezető elemzőjeként dolgozott.

Halkó disszertációját „Nemzetközi ideológiák, nemzeti szabadság: Magyarország a társadalomalakító kísérletek szorításában” címmel készítette el. A nyilvános védésén elért kiemelkedő teljesítménye révén a maximális, 30 pontos eredményt érte el, amely a 100%-os teljesítményt jelenti. Ezzel a kiváló eredménnyel dicséretet, vagyis summa cum laude minősítést kapott, így sikeresen zárta le doktori tanulmányait.

Érdemes azt is megnézni, hogy kik voltak a nyilvános védés bizottságában:

Az utóbbi kettő tehát Schmidt Mária alkalmazottai, és Halkó Petra főnökei, egyikük ráadásul a dolgozat bírálója is volt. Ez már csak azért is aggályos, mert a 387/2012. (XII. 19.) Korm. rendelet, 17. paragrafusa szerint: "a doktori eljárásban hivatalos bírálóként vagy bizottsági tagként nem vehet részt az a személy, a) aki az érintett személy közeli hozzátartozója, vagy b) akitől az ügy tárgyilagos elbírálása nem várható el."

Ez nemcsak a kormányrendelet előírása, hanem a PPKE Történelemtudományi Doktori Iskola működési szabályzata is világosan rögzíti: "A nyilvános vitában nem vehet részt az a személy, aki a doktori dolgozatát benyújtó doktorandusszal közeli kapcsolatban áll, vagy akinek a bírálati szempontjai nem tekinthetők pártatlannak. Kizáró okok közé tartozik különösen: a) a doktorandusz témavezetője; b) a doktorandusz hozzátartozói és volt házastársa (élettársa, jegyese); c) a doktorandusz tanszéki vagy közvetlen munkahelyi felettese és beosztottja."

Ezzel összefüggésben felvettük a kapcsolatot a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel, ahol a következő választ kaptuk:

Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy a doktori iskolákra, a doktori eljárásokra és a habilitációra vonatkozó 387/2012. (XII. 19.) Korm. rendelet 17. §-ában foglalt összeférhetetlenségi szabályokat a Történelemtudományi Doktori Iskola Működési Szabályzata – ahogyan Ön is hivatkozott rá – a munkaviszonyból eredő vezető-beosztott viszonylatként értelmezte. Ennek megfelelően a fokozatszerzési eljárás során alaposan megvizsgálták, hogy Halkó Petra esetében fennáll-e összeférhetetlenség. Az illetékes doktori tanács végül nem tárt fel ilyen problémát.

Tehát megerősítést nyert, hogy Halkó Petra munkatársai részt vettek a bizottság munkájában, azonban összeférhetetlenséget nem állapítottak meg. Amikor megkerestük az egyetemet a döntés hátterével kapcsolatban, a következő választ kaptuk:

Azt viszont hozzá kell tenni, hogy a disszertáció témavezetője, Schmidt Mária és az említett személyek között viszont nagyon is közvetlen munkakapcsolat áll fenn.

Halkó a vezető elemzői feladatainak ellátása mellett szinte villámgyorsan teljesítette a nyolc féléves, vagyis a négyéves formátumú doktori programot.

Az Országos Doktori Tanács hivatalos weboldalán található hallgatói adatlap alapján Halkó Petra várhatóan 2026. augusztusában szerezheti meg abszolutóriumát. Fontos megjegyezni, hogy ez még nem jelenti a doktori fokozat elnyerését; csupán azt mutatja, hogy a hallgató teljesítette a szükséges krediteket, és most már benyújthatja a doktori fokozat megszerzésére irányuló kérelmét. Az ezt követő lépések közé tartozik a munkahelyi és a nyilvános védés lebonyolítása.

2024. május 31-én a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Doktori és Habilitációs Tanácsa (BTDHT) egyhangú határozatban elfogadta Halkó fokozatszerzési kérelmét, aminek feltétele az abszolutórium. Halkó Petra 2024. szeptember 4-én védte meg doktori disszertációját, amelyről a BTDHT 2024. szeptember 17-én hozott döntést. 2024. október 16-án doktorrá is avatták.

Az egyetem tájékoztatása szerint Halkó a rugalmas kreditrendszernek köszönhetően sikerült gyorsabban befejeznie a tanulmányait.

Related posts