A jogvédők hangos tiltakozása hallatszik Nagyidáról, ahol rendőri intézkedések során romákat bántalmazhattak. Az eset felháborította a közvéleményt, és kérdéseket vetett fel a rendőri erőszak és a diszkrimináció problémáival kapcsolatban.


A legfrissebb médiainformációk szerint egy helyi kocsma előtt történt, a konfliktust kiélező esemény este nyolc óra előtt robbant ki. A rendőrség a helyszínre vonult, hogy rendezze a verekedéssé fajuló nézeteltérést, ahol "néhány száz" embert találtak. A tanúk beszámolója szerint sokan közülük alkoholos befolyás alatt álltak, vulgárisan viselkedtek és hangosan kiabáltak. A kiérkező rendőrök végül egy személyt letartóztattak, akit a rendőrőrsre szállítottak, azonban a feldühödött tömeg követte őket, és agresszíven támadtak a hatóságokra. A rendőrség hivatalos közleménye szerint az incidens során kutyákat is uszítottak a rendőrökre, akik végül kényszerítő eszközökkel és figyelmeztető lövésekkel próbálták feloszlatni a tömeget. Az eseményről készült videó azonnal elárasztotta a közösségi médiát, és széleskörű figyelmet kapott.

Az ügy kapcsán megszólaló Kassa megyei rendőrkapitányság állítja, hogy személyi sérülés nem történt az incidens során, a hatóságok arra is ígéretet tettek, hogy belső vizsgálatot indítanak a beavatkozás pontos részleteinek tisztázására.

A rendőrség szerint a zavargást kiváltó őrizetbe vételére azért volt szükség, mert a letartóztatott személy agresszíven, felemelt kezekkel rohant a rendőrök felé, és azok tartottak tőle, hogy megtámadja őket. A férfit közrend megzavarásával gyanúsítják.

A rendőrség kifogásolja, hogy a telep lakói a beavatkozást követően tömegesen a körzeti rendőrőrshöz vonultak, ahol károkat okoztak a rendőrségi tulajdonban, hangosak voltak és obszcén gesztusokkal illették az arra haladó autók sofőreit. A helyszínre több rendőrjárőrt is ki kellett küldeni, hogy lenyugtassák a kedélyeket.

Az erősítés megérkezését követően az agresszívan viselkedő tömeget megpróbálták visszaszorítani a romatelepre, de ettől csak még jobban felbőszültek a telep lakói. A romák köveket és üvegeket hajigáltak a járőrökre, egy rendőrt el is találtak - ekkor került sor a levegőbe leadott figyelmeztető lövésekre.

A rendőrség álláspontja szerint a beavatkozás során a jogszabályoknak megfelelően jártak el, mivel a helyi lakosok nem reagáltak a rendőri figyelmeztetésekre. Szombat este, miután helyreállították a közrendet, lezárták a községbe vezető utat, és reggelig folyamatosan figyelemmel kísérték a helyzetet, hogy elkerüljék a további konfliktusok kialakulását.

A romaügyi kormánybiztos hivatala vasárnap kapott értesítést a legfrissebb eseményekről. Alexander Daško telefonos egyeztetést folytatott a rendőrfőkapitány helyettesével, hogy megismerje a hatóságok álláspontját az ügy kapcsán. A biztos kiemelte, hogy elengedhetetlen lenne a rendőrség által rögzített testkamerás és videós felvételek alapos vizsgálata, hogy fény derüljön arra, mennyire volt szakszerű az intézkedés. Továbbá hangsúlyozta, hogy hivatala határozottan elítéli az erőszakot, függetlenül attól, hogy melyik fél részéről történik.

Az Amnesty International és az Európai Roma Jogok Központja Alapítvány (ERRC) közös sajtónyilatkozatban fejezte ki aggodalmát az esettel kapcsolatban, amelyet "mélyen aggasztónak" tartanak a roma közösség ellen irányuló erőszak miatt. A két szervezet hangsúlyozza, hogy az incidens során nők, gyerekek és idősek is érintettek voltak. Az ERRC és az Amnesty International hivatalos panaszt nyújtott be a belügyminisztérium Belső Ellenőrzési Hivatalához (ÚIS), követelve, hogy vizsgálják ki, vajon a támadást rasszista indítékok vezérelték-e.

A közlemény hangsúlyozza, hogy a hasonló ügyekben végzett belső vizsgálatok eddig nem bizonyultak eredményesnek, és nem hoztak igazságos megoldásokat. A roma közösségek sajnos rendszeresen a rendőri intézkedések kereszttüzébe kerülnek, és számos eset már az Európai Emberi Jogi Bíróság elé is került.

"Ez nem egy egyedi incidens, hanem a rendszerszintű romaellenes rendőri brutalitás megnyilvánulása, amit a kormány képtelen kezelni. A szlovákiai roma közösségek abban a tudatban élnek, hogy akiknek védeniük kellene őket, brutálisan járnak el velük" - jelentette ki Rado Sloboda, a szlovákiai Amnesty International igazgatója. A szakember transzparens vizsgálatot követel az ügyben, az ERRC elnöke, Djordje Jovanovic pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy egy nagyon hasonló incidens tíz éve is lejátszódott Szepsin, látszólag következmény nélkül.

Related posts