A magyarok általában borongósan tekintenek a háziorvosi rendszerre, sokan kétségekkel teli véleményeket fogalmaznak meg a szolgáltatások minőségéről és hozzáférhetőségéről. A pesszimizmus az orvosi ellátás színvonalát és a betegek elégedettségét övezi, hi
Készítettünk egy országos felmérést, amely a háziorvosi rendszer lakossági véleményét és a válaszadók egyéni tapasztalatait vizsgálja.
A legtöbb ember évente csupán egyszer, vagy legfeljebb néhány alkalommal látogat el háziorvosához, és jellemzően ritkán választják a magánegészségügyi ellátást, még panaszok esetén is. A magyar lakosság általánosan pesszimista a háziorvosi rendszerrel kapcsolatban, ugyanakkor a saját háziorvosainkkal kapcsolatos élményeink túlnyomórészt kedvezőek. Ezek a megállapítások tükrözik az Europion legfrissebb kutatásának eredményeit, amely egy 1300 fős országos, reprezentatív mintán alapult, és a cég kutatói mobil- és webapplikációs adatgyűjtési módszerekkel végezték.
· A 16 év feletti magyar társadalom túlnyomó többsége évente párszor (36%) vagy évente (42%) jár háziorvoshoz, ennél gyakrabban (havi, vagy heti rendszerességgel) viszonylag kevesen járnak (19%) és ennél is kevesebben állítják, hogy soha nem veszik igénybe a háziorvosuk szolgáltatásait (4%). Érdekesség, hogy a 60 év felettiek körében sincsenek többen a legalább havi rendszerességgel járók a többi korcsoporthoz képest,ellenben az alacsonyan iskolázottak (gimnáziumi érettségivel nem rendelkezők) körében relatív magas ez az arány (27%). (1.ábra itt)
A háziorvos megkerülése és a magánegészségügyi szolgáltatókhoz való közvetlen fordulás panaszok esetén viszonylag ritkán fordul elő a magyar társadalomban. A népesség csupán 11%-a nyilatkozott úgy, hogy általában ezt az utat választja, míg 46% soha nem dönt ilyen módon. Különösen az idősebb korosztály tartózkodik a magánszolgáltatások igénybevételétől, ami valószínűleg elsősorban anyagi okokra vezethető vissza: közülük 65% soha nem hagyja ki a háziorvosát, és mindössze 2% fordul rendszeresen magánszolgáltatóhoz. Hasonló trendeket figyelhetünk meg a kistelepüléseken élőknél is, ahol 57% soha nem választja a magánellátást, és 6% teszi ezt gyakran. Az alacsony jövedelmű háztartásokban élők körében is hasonló arányokat találunk: 60% soha nem keresi a magánszolgáltatásokat, míg 8% gyakran él e lehetőséggel. (2. ábra itt)
A háziorvosokhoz való látogatások elsődleges célja a gyógyszerek és receptek felírása, amely az esetek 59%-ában szerepel. Ezt követi a szakorvoshoz való beutalás igénye, amely a látogatások 50%-át teszi ki, valamint a betegségek felismerése és diagnosztizálása, amelyet a megkeresések 37%-ában említenek. Érdekes módon, a közhiedelemmel ellentétben csupán 29% tartja az adminisztratív feladatokat, például a táppénzes papírok és igazolások ügyintézését, a látogatások fő céljának. Még ennél is alacsonyabb a szám, amikor az egészség nyomon követését (16%), a preventív intézkedések, például szűrések szervezését (14%), vagy az életmódbeli tanácsadást (csupán 3%) említik kiemelt funkcióként. (3. ábra itt)
A magyar háziorvosi rendszer jelenlegi működésével kapcsolatban a társadalom többsége, 41%, alapvetően negatív véleménnyel bír. Ezzel szemben csupán 19% tapasztal pozitív érzéseket a rendszerrel kapcsolatban. Érdekes módon a kormánypárti szavazók körében éppen fordított a helyzet: ők hajlamosabbak kedvezőbb színben feltüntetni a helyzetet. A legnagyobb kritikát a Tisza-párt támogatói képviselik, ahol a megkérdezettek 60%-a elégedetlen a rendszer működésével, míg csupán 13% látja azt pozitívan. A pártot nem támogató csoportok szintén pesszimista hozzáállásúak: 44%-uk negatívan, míg mindössze 10%-uk pozitívan értékeli a háziorvosi ellátást. Érdemes megjegyezni, hogy a válaszadók többi része semleges véleményt formált.
· A fent bemutatott pesszimizmus tükrében talán meglepő, hogy a személyesen az emberek kifejezetten elégedettek a háziorvosukkal. A teljes népesség 56%-a van a saját háziorvosával inkább, vagy teljes mértékben megelégedve és csak 17%-ának van róla negatív véleménye. Ebben a kérdésben nincs is jelentős különbség a különböző pártok szavazói között, a háziorvosunk személyes megítélését tehát kevéssé árnyékolja be a pártpolitika. (4. ábra itt)
· Ugyanezen a területen igyekeztünk mélyebbre ásni, hogy pontosabb képet kapjunk a magyar társadalom percepciójáról a háziorvosukkal kapcsolatban. Különböző aspektusokra bontva a háziorvosok megítélését talán még inkább meglepő eredmények születtek. A társadalom 70%-a szerint a háziorvosa kompetens és kulturáltan, empátiával áll hozzá, 66% szerint jó körülmények között dolgozik, 65% szerint jó fizikai és mentális állapotnak örvend, 56% szerint elérhető és "csak" 39% szerint fáradt és túlterhelt. Az orvostársadalom előregedéséről szóló adatok kapcsán a háziorvosuk korára is rákérdeztünk és a válaszadók csak 41%-a tartja a háziorvosát idősnek. (5. ábra)