Nem volt lehetősége arra, hogy bármilyen irányba elinduljon, mégis kétszer választották meg az Egyesült Államok elnökének.


Nem volt lehetősége arra, hogy bármilyen más pályán érvényesüljön, mégis végül kétszer is betöltötte az Egyesült Államok elnöki posztját.

2024. november 25-én, 16:10-kor a Múlt-kor eseményei újra életre kelnek.

Cleveland életútja igazi példája annak, hogy a kitartás és az ambíció milyen messzire viheti az embert. Gyermekkorát a nélkülözés árnyékolta be, és már fiatalon rádöbbent, hogy nem engedheti meg magának a tétlenséget. Mindössze 14 évesen kezdett dolgozni egy boltban eladóként, és az iskolát csupán akkor látta, amikor munkába menet elhaladt mellette. Élete drámai fordulatot vett, amikor édesapja halála után tehetős nagybácsija magához vette, és elhatározta, hogy ügyvédet nevel belőle. Ez a változás megnyitotta Cleveland előtt a lehetőségek kapuját, és elindította őt a siker felé vezető úton.

Az amerikai polgárháború idején nem állt be egyik harcoló félhez sem, noha fizikailag és szellemileg is alkalmas volt a katonai szolgálatra. Ez a döntés nemcsak a magánéletében, hanem a politikai világban is sok kritikát vonzott maga után. Ahelyett, hogy személyesen részt vett volna a harcokban, úgy találta, hogy a "helyettesítés intézményes jogával" élve, egy szegény lengyel emigránst bérel fel, hogy ő képviselje a harctéren. Így próbálta meg elkerülni a közvetlen konfliktust, miközben a társadalmi elvárásoknak is igyekezett megfelelni.

Öt év alatt az elnöki székbe

Az élet más örömeit azonban élvezte, imádta az alkoholt és enni is szeretett. 120 kilójával ő lett minden idők egyik legkövérebb elnöke. Önironikus humorának köszönhetően mindig tudott nevetni önmagán és könnyen alakított ki kapcsolatot az emberekkel. Polgártársai és a helyi Demokrata Párt unszolására elindult a Buffalo városában kiírt polgármesteri választáson, amit játszi könnyedséggel meg is nyert, majd évekkel később a New York állam kormányzója cím is hasonlóan akadálytalanul hullott az ölébe.

Korabeli gúnyrajz Cleveland házasságon kívüli viszonyáról: A karikatúra élces tollvonásokkal örökíti meg a politikai színtér pikáns titkait, ahol a hősies elnök éppen egy titkos találkát cselez ki felesége szeme elől. A háttérben a sötét árnyak, a pletykák susogása, míg a főszereplő egyfajta komikus hősként próbálja megőrizni méltóságát. Az irónia és a humor keveredik, ahogy a rajz szatirikusan fedi fel a hatalom és a személyes élet összefonódását, miközben a néző mosolygós szemmel figyeli a politikai ármánykodás e szórakoztató pillanatát.

A költségcsökkentés elkötelezettjeként fáradhatatlanul dolgozott a felesleges kiadások lefaragásán és a korrupció visszaszorításán, ezzel számos szimpatizánst és néhány ellenfelet is maga köré vonzott. A Demokrata Pártban egyértelmű vált, hogy ő a legesélyesebb elnökjelölt. Az 1884-es választások során a Wall Street-i bankárok által támogatott James G. Blaine ellen, bár nem kis erőfeszítéssel, de végül győzelmet aratott. Első ciklusában még inkább harciasan lépett fel, mint valaha; a Fehér Ház vezetőjeként összesen 414 alkalommal élt vétójogával a Kongresszusban.

Az első ciklusa alatt a vámok csökkentéséért is harcolt, és ez volt egyik oka annak, hogy alulmaradt az újraválasztási kampányában. Az északkeleti iparosodott államok, köztük szülőállamának Maine-nek a gyári munkásai is úgy gondolták, hogy emiatt elveszíthetik munkájukat. Emellett elnöksége megosztó volt, hiszen mindenben igyekezett a délieknek kedvezni, elutasította az integrált iskolákat és korlátozta a feketék politikai részvételét. Ez a következő választáson is megmutatkozott, az általános szavazást még megnyerte, de az elektorok nagy részét nem sikerült a maga oldalára állítani, így ismét republikánus elnök következett.

Grover Cleveland, a történelmi paradoxon megtestesítője, aki nem csupán az Egyesült Államok elnöki székét két különböző időpontban foglalta el, hanem a politikai tájat is mélyen befolyásolta. Ő volt az első elnök, aki két egymást követő ciklusban nem ugyanazzal a párttal indult, így valódi kuriózumnak számít a történelemben. Cleveland nem csupán a hatalom visszaszerzésére törekedett, hanem a kormányzás reformjára is, ami a korabeli politikai gyakorlat megújítását célozta. Az ő személye nem csupán a politikai visszatérések szimbóluma, hanem a megszorításokkal és a gazdasági kihívásokkal teli időszakokban hozott döntések emblematikus alakja is.

Cleveland persze nem tétlenkedett, és nem hagyta, hogy elszálljon mellette a lehetőség, hogy ismét történelmet írjon. 1892-ben újra próbálkozott és győzött, pedig sikerében még a demokraták közül is sokan kételkedtek. Kampányával ismét megnyerte az általános választást, valamint sikerült több csatatér államot is megszereznie republikánus riválisa Benjamin Harrison elől. Az elnöki székért folyó harc kifejezetten unalmas volt, hiszen Harrison felesége betegsége miatt szinte egyáltalán nem kampányolt.

Nehéz elképzelni, milyen érzések kavaroghattak Cleveland lelkében, hiszen a polgárháború óta senkinek sem volt olyan mértékű hatása a republikánusokra, mint neki. Sajnos, második ciklusa alatt a gazdaság drámai módon összeomlott, a munkanélküliség pedig az egekbe szökött, ami súlyosan érintette a Demokrata Pártot is. A nincstelenek tömege többször is támadást indított Washington D. C. ellen, így a Nemzeti Gárdát is be kellett vetnie, hogy megfékezze a kialakult feszültséget.

A távozó Cleveland, miközben William McKinley átvette az elnöki esküt, egy történelmi pillanat tanúja volt. Cleveland, aki már korábban is betöltötte az elnöki tisztséget, most egy új vezető színre lépését figyelte, tele reménnyel és elvárásokkal. Az esemény nem csupán a politikai váltásról szólt, hanem a nemzet jövőjéről is, amelyen most McKinley irányítása alatt új irányt vehetett. A két elnök közötti különböző stílusok és politikai nézetek feszültsége izgalmas perspektívát ígért a közelgő években.

1896-ban a demokraták felkérték, hogy legyen ismét a jelöltjük, hiszen ekkor a harmadik elnökségnek még nem volt semmi akadálya. Cleveland azonban nem kért a lehetőségből és helyette inkább a Princetoni Egyetem vagyonkezelőjeként dolgozott élete végéig.

Related posts