Az állam nem hajlandó kifizetni a pert, amelyet Jakabos Zsuzsanna és további hét úszó ellen indított, miután a bíróság a sportolók javára döntött.


A sportügyekkel foglalkozó Honvédelmi Minisztérium jogi lépéseket tett, és a Kúriához fordult jogorvoslat iránti kérelmével.

A Honvédelmi Minisztérium nem teljesítette a törvény által előírt határidőt, amely márciusban a Fővárosi Ítélőtábla döntése alapján kötelezte őket arra, hogy nyolc úszónak összesen 200 millió forintot fizesse. Ezt a hírt a Telex tette közzé.

Jakabos Zsuzsanna (a képen látható), Verrasztó Evelyn, Balog Gábor, Gyárfás Bence, Senánszky Petra, Szabó Szebasztián, Takács Krisztián és Ugrai Panna azt az utat választották, hogy jogi lépéseket tesznek az állammal szemben. Az ok: a 2022-es birminghami Világjátékokon elért eredményeikért nem részesültek pénzjutalomban.

A 2013-as kormányrendelet értelmében a Világjátékokon az 1-8. helyezettek pénzbeli elismerésben részesülnek: az aranyérmes 17,5 millió forintot vihet haza, míg a nyolcadik helyezett is egymillió forinttal gazdagodik. Ahhoz, hogy a díjak kiosztásra kerüljenek, legalább 12-15 különböző nemzet részvételére van szükség egy adott versenyszámban. A jogosultságokat a Nemzeti Versenysport Szövetség (NVESZ) juttatja el a sportért felelős államtitkársághoz. A 2022-es Világjátékokat követően azonban a szövetség úgy döntött, hogy kilenc úszó versenyszám nem felel meg a pénzjutalomra való jogosultság kritériumainak. Ebből a csoportból nyolc sportoló jogi lépéseket tett az ügyben.

Az NVESZ elnökségének első fokú döntése alapján a kvalifikációs szakaszban a szükségesnél (12-15) kevesebb nemzet sportolója vett részt a versenyen. Azonban a másodfokú eljárás során kiderült, hogy ez a megállapítás téves volt. Ennek következtében a versenyzők jogosan követelik a pénzüket.

A Telex információi alapján a sportügyekért felelős Honvédelmi Minisztérium eddig azért nem teljesítette a kifizetéseket, mert felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, és a Kúriához fordult jogorvoslatért. Bognár Viktor, az úszók jogi képviselője a lapnak nyilatkozva közölte, hogy a minisztérium még nem küldte el számukra a felülvizsgálati kérelmet.

Most a Kúria felülvizsgálati tanácsának feladata, hogy megvizsgálja, vajon az első fokú bíróság döntése vagy a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla ítélete volt-e jogszerű.

Related posts