Nagy-Britannia ismételten újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, amelyek sokak szerint nem hoznak valódi megoldást a helyzetre. | Demokrata

A brit külügyminisztérium hivatalos nyilatkozata alapján a szigetország a hétvégén végrehajtott orosz dróntámadások nyomán, amelyek ukrán városokat céloztak meg, döntött az új szankciók bevezetéséről.
A brit hatóságok tájékoztatása alapján az újonnan bevezetett intézkedések célkeresztjébe kerültek az orosz fegyverrendszerek, beleértve az Iszkander rakétákat, valamint a Kreml által támogatott információs hadviselési tevékenységek. Emellett a figyelem olyan pénzügyi intézményekre is irányul, amelyek hozzájárulnak Oroszország szankciók megkerüléséhez.
"Felszólítjuk Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy azonnal egyezzen meg teljes, feltétel nélküli tűzszünetről, hogy tárgyalásokat lehessen folytatni az igazságos és tartós békéről" - mondta David Lammy brit külügyminiszter.
Keir Starmer brit miniszterelnök és több jelentős uniós vezető együttesen felhívta Washington figyelmét, hogy a tűzszünet elutasítása miatt Oroszországgal szemben szigorúbb szankciók bevezetésére van szükségük. E közös álláspont célja, hogy erősítsék a nemzetközi nyomást Moszkvával szemben. Eközben Donald Trump amerikai elnök hétfőn telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyinnal, aki bejelentette, hogy Oroszország nyitott a Kijevvel folytatott együttműködésre egy jövőbeli békemegállapodás kidolgozása érdekében.
"Egyértelműen kijelentettük, hogy a béketörekvések késleltetése csak megkétszerezi elhatározásunkat, hogy segítünk Ukrajnának megvédeni magát, és szankcióinkkal korlátozzuk Putyin háborús gépezetét" - közölte Lammy.
Az új brit szankciók 46 olyan pénzügyi intézményt is sújtanak, amelyek London szerint segítenek Oroszországnak kijátszani a szankciókat, köztük a St. Petersburg Currency Exchange nevű vállalatot és az orosz bankokat biztosító Orosz Betétbiztosítási Ügynökséget.
A brit külügyminisztérium bejelentette, hogy tizennyolc új hajó került fel a szankciós listára, amelyeket az orosz "árnyékflotta" használt a nyugati korlátozások megkerülésére és az orosz nyersolajexport fenntartására. A lista nemcsak a hajókat, hanem az azokkal kapcsolatban álló személyeket is érinti, köztük egy brit állampolgárt, aki London szerint hajók és személyzet toborzásával foglalkozott.
Szankcionálják a Social Design Agency nevű, tavaly már intézkedés alá vont csoport minden divízióját, mert London orosz dezinformációs szervezetnek minősítette, mivel állításuk szerint megpróbáltak tüntetéseket szítani európai országokban.
Nagy-Britannia bejelentette, hogy nemzetközi együttműködés keretében dolgozik azon, hogy mérsékeljék a hordónkénti 60 dolláros olajárplafont. E törekvés célja, hogy korlátozzák az Oroszország által a szolgáltatásokért és szállításért megállapítható árakat.