Tudtad, hogy A Maszk kezdetben egy igazi horrorfilmnek készült? Elképesztő, hogy a karakter eredeti koncepciója mennyire eltért attól, amit végül a vásznon láthattunk!

A horror műfaja jobban passzolt volna az eredeti képregényhez.
Idén volt harminc éve, hogy az amerikai mozikban bemutatták Chuck Russell vígjátékát, A Maszkot, ami hatalmas siker lett, a mindössze 18 millió dollárból készült alkotás ugyanis 350 millió bevételt fialt, továbbá A-listás sztárrá tette Jim Carreyt, az akkor még teljesen ismeretlen Cameron Diazt pedig elindította a pályán. A nagy sikerű film alapjául a Dark Horse Comics egyik képregénykaraktere szolgált, aki Mike Richardson fejéből pattant ki, és aki 1987-ben a Dark Horse Presents című antológia hasábjain tűnt fel először - ezeknek a történeteknek azonban a filmtől eltérően még vajmi közük volt a humorhoz. Az őrült maszkos figura később saját füzetet kapott, a karakter pedig megújult formában tért vissza a rajzolt oldalakra, a brutalitás-faktort azonban egy cseppet sem tekerték lejjebb az alkotók.
A Maszk, eredetileg The Masque néven ismert, először a Dark Horse Presents képregénysorozatban tűnt fel. (Fotó: Dark Horse Comics)
Russel rendezése, A Maszk PG-13-as korhatár-besorolással debütált a mozikban, ami azt jelenti, hogy a film 13 év alatti nézők számára csak felnőtt kíséretében ajánlott. Bár a film középpontjában álló, kezdetben visszahúzódó hivatalnokból lett merész figura nem idegenkedik az erőszaktól, a képregénybeli megfelelője jóval brutálisabb és sötétebb karakter volt. Eredetileg a New Line Cinema is egy horrorként kívánta megvalósítani az adaptációt, ami azt mutatja, hogy a projekt kezdeti koncepciója jóval sötétebb tónusú lett volna.
Erről a rendező beszélt nemrégiben a Varietynek, amikor azt mondta, hogy az adaptáció a kezdeti szakaszban sokkal több hasonlóságot mutatott a képregénnyel, mint a moziba került változat, ami érthető, hiszen az eredeti mű maga sem egy romantikus lányregény. Tegyük hozzá az is, hogy a rendezőnek komoly horrorfilmes múltja volt, ő dirigálta ugyanis az 1987-es Rémálom az Elm utcában 3. - Álomharcosokat, valamint A massza című horror 1988-as remake-jét is, így ebből a szempontból is adta volna magát a dolog, hogy A Maszkot is ebben a műfajban készítse el, csakhogy Russel végül másképpen határozott.
"Elkészítettem a Rémálom 3. - Álomharcosokat, ami után barátokra leltem a New Line stúdiónál. Ezután jött A massza, és a New Line egy újabb megrázó horrorfilmet szeretett volna tőlem. Akkoriban volt egy képregény A Maszkról, ami igazán ijesztő volt, de én úgy éreztem, hogy a karakter túlságosan hasonlítani fog Freddy Kruegerre. Ezen a tévúton haladtunk. Közben pedig ott volt nekünk egy Jim Carrey nevű figura, aki éppen most indult el a In Living Color című sorozatban." - mesélte a rendező.
Russel saját szavaival élve, tisztában volt azzal, hogy Jim Carrey-vel a főszerepben elkerülhetetlenül új irányvonalat kell követnie az adaptáció során, még ha ez az eredeti mű hangulatának némi eltérésével is jár. A rendező azt is megemlítette, hogy A Maszk készítésekor szigorú költségvetési korlátokkal kellett szembenézniük, ami miatt csupán a digitális effektusokat előállító cég legkedvezőbb ajánlatát tudták igénybe venni. Mindezek ellenére úgy tűnik, hogy még a költséghatékony megoldások is képesek voltak lenyűgöző végeredményt produkálni.