A körmeink árulkodó jelei lehetnek egészségi állapotunknak; sokszor éppen ők hívják fel a figyelmet a rejtett problémákra.


Körmeink sokkal több annál, mint amit elsőre gondolnánk: nemcsak a vakarózás és narancshámozás segítői, hanem a sérülések elleni védelmünket is szolgálják. Ezen funkciók mellett talán meglepő, de egészségi állapotunkról is fontos információkat árulnak el. Míg sokan a szemet tartják a lélek tükreként, az orvosok számára a körmök állapota még megbízhatóbb forrást jelenthet a testünk egészségéről – derül ki a BBC beszámolójából.

"Az orvosi egyetemen az egyik első dolog, amit megtanultam, hogy fokozott figyelmet fordítsunk az úgynevezett kanálkörmökre" - mondja Dan Baumgardt, a Bristoli Egyetem előadója. Ebben az esetben a szarulemezek felpúposodva "dobverő ujjakra" kezdenek hasonlítani. Az ilyen módon érintett körmök jellemzően vékonyabbnak is tűnnek, és törékenyebbé válhatnak, szinte "lebegnek". Hátterében általában vérszegénység, vashiányos állapot figyelhető meg, amelyet okozhat a helytelen táplálkozás, szívproblémák, ételallergia, de súlyosabb esetben daganat is.

"Praxisom során mindössze egy alkalommal találkoztam hasonló esettel, de volt rá példa, hogy a köröm megjelenése révén diagnosztizáltunk tüdőrákot egy páciensen" - osztja meg Baumgardt.

A Beau-vonalak, ezek a vízszintes barázdák, jellemzően akkor tűnnek fel, amikor a köröm valamilyen sérülést szenved el, de fontos figyelmeztető jelei lehetnek különféle egészségügyi problémáknak is. Megjelenésük összefüggésbe hozható például cinkhiányos állapottal, valamint olyan súlyos betegségekkel, amelyek magas lázzal járnak, mint a kanyaró vagy a mumpsz. Emellett a nem megfelelően kezelt cukorbetegség is hozzájárulhat e barázdák kialakulásához.

Ha a körmök felületén fehér, áttetsző, vízszintes csíkokat észlelünk, sokan vitaminhiányra gyanakodnak. Azonban egy egyetemisták által végzett kutatás eredményei ellentmondani látszanak ennek a nézetnek. A vizsgálat során ugyanis nem találtak kapcsolatot a köröm állapota és a cink- vagy kalciumfogyasztás mértéke között. Továbbá egy másik esettanulmányban, melyben Crohn-betegségben szenvedő páciens körmeit figyelték, súlyos fehér elszíneződés tapasztalható, ami a szénpótlás hatására teljesen megszűnt.

A köröm fehéres elszíneződése mindig figyelmeztető jel lehet, ami mögött valamilyen egészségügyi probléma húzódik. A fehér foltok megjelenése akár nehézfémmérgezés vagy pikkelysömör tünete is lehet. Ha pedig az egész köröm hirtelen kifehéredik, akkor érdemes komolyan fontolóra venni a vese-, máj- vagy cukorbetegség lehetőségét.

A kékre vált színű körmök – kivéve, ha előzőleg szilvát hámoztunk – az oxigénhiány figyelmeztető jelei lehetnek, és súlyos szívproblémákra utalhatnak. Ezért, ha ilyet észlelünk, mindenképpen érdemes orvosi vizsgálatra menni.

Bár a köröm alatti sötét foltok sérülés, ütődés következtében is megjelenhetnek, jelezhetik a bőrrák egyik ritka alfaját is. A köröm alatti bevérzés szintén súlyos problémákra utalhat. "Előfordulhat az úgynevezett szilánkos vérzés, melynek következtében apró, vörös csíkok jelennek meg a körömlemezen. Fő kiváltó oka a szívbillentyű-gyulladás.

A leggyakoribb, körmöt támadó kórokozók a gombák. Ezek a körömszéltől befelé haladva egybefüggő, folyamatosan terjedő, sárga foltban károsítják a körmök alatti szövetet. A cukorbetegek, a keringési zavarokkal küzdők, az érszűkületben szenvedők körömbetegségei szinte árnyékként követik a klinikai állapotot.

"Úgy gondolom, az emberek a végsőkig halogatják a körömgomba kezelését, és mire orvoshoz fordulnak, már nagyon nagy a baj" - mondja a szakember.

A körmünk az egyetlen testrész, amelyet könnyedén megfigyelhetünk kívülről. Valójában a köröm a bőrünk kiterjedése, s így rengeteg információt hordoz testünk egészségi állapotáról. Ahogy Dan Baumgardt is megfogalmazta: "A köröm az egyik első dolog, amit észreveszünk, amikor egy beteg ágyához lépünk." Bár a köröm elváltozásai sok esetben ártalmatlanok és csupán valamilyen sérülés következményeként jelentkeznek, ha a köröm formája, színe vagy textúrája tartósan megváltozik, érdemes orvosi véleményt kérni.

Related posts