Érdemes néhány hónapra befektetni?


A bankok jelentős profitot termelnek a cégek bankszámláin hónapokig, sőt akár évekig parkoló milliókból. Ezek a tétlen összegek valójában talált pénznek számítanak a pénzintézetek számára. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a vállalkozások proaktívan gondoskodjanak arról, hogy a cég pénze megfelelően legyen befektetve, amíg arra nincs szükség, vagy amíg nem kerül kifizetésre osztalékként. Cikk: Céges számlanyitás az Államkincstárnál.

Az utóbbi hónapok során két nem éppen örömteli esemény történt ezen a téren. Az egyik a várhatóan magas hozamú diszkontkincstárjegyek kamatának csökkenése, míg a másik a népességet sújtó tranzakciós adó újabb jelentős mértékű emelése. (Köszönet érte, Marci!)

A kincstárjegy kamata évi 4,7-4,8 százalékra csökkent, a tranzakciós adó 0,45%-ra nőtt, amit cégeknek oda-vissza ki kell fizetni, plusz még a bank is kér valamennyi díjat az utalásra a tranzakciós adón túl. Így az oda-vissza utalás 0,9%-ot emészt fel, ami éves 4,7%-os kamat mellett megfelel hetvennapnyi kamatnak. (A 20 ezer forintos felső határ miatt ez az első négy és félmillió forint utalására igaz.) Ehhez még hozzá kell csapni a bankköltséget és így kapjuk meg, hogy mennyit nyerünk a rövidtávú befektetéssel.

Ne feledd, hogy a céges számládon ne tarts lekötetlenül tízmilliókat hosszú időn keresztül! A tranzakciós adó olyan mértékben megemelkedett, hogy érdemes alaposan átgondolni, vajon érdemes-e néhány millió forintot mozgásba hozni egy-két hónapra. Előfordulhat, hogy a költségek meghaladják a kamatbevételeket, így a pénzkezelés nem biztos, hogy kifizetődő.

Related posts