"Ahogy a sötétség lassan körülöleli a tájat, Halász..." - Az orosz modell és a zsarolhatóság: Somogyi és Nagy Attila Tibor mélyreható elemzése.


A kedd éjfél előtt benyújtott átláthatósági törvény nyilvánvalóan az orosz mintát veszi alapul.

Nyilvánvaló, hogy a "mintázat" egy olyan elnöki rendszerre utal, amely hasonlít arra, amit Putyin képvisel Oroszországban. Ebben a rendszerben az állam csúcsán ülő vezető a "minden szuverenitás" megtestesítője, és minden jogi és politikai döntés az ő irányítása alatt áll. Somogyi Zoltán ezzel a gyorsértékeléssel kommentálta Halász János által éjfél előtt benyújtott átláthatósági törvényt, amely hatalmas visszhangot keltett, és az ellenzéki oldalon óriási felháborodást váltott ki. A részletekért érdemes tovább olvasni.

Mindezekhez képest a szuverenitás - mint felvilágosult-liberális jogelv - nem az államhoz, hanem a néphez köthető - fejtette ki Somogyi Zoltán.

"Egy demokráciában népszuverenitásról tudunk csak beszélni, amiből a nép átad valamennyit a kormánynak annak érdekében, hogy a kormány intézze a közös ügyek egy részét, sőt, ha az érdek úgy szolgálja, a néptől kapott szuverenitásból a kormány akár tovább is adjon egy részt, ahogy ezt az Unió irányába, a nép érdekében megtette az ország, amikor csatlakozott az európai együttműködéshez" - mutatott rá.

Somogyi Zoltán véleménye szerint a szuverenitás európai koncepciója egy felvilágosult és demokratikus megközelítést képvisel, amelyet a magyar kormány vezetője nem tart szem előtt, mivel saját érdekeit helyezi előtérbe. Az elemző úgy látja, hogy "ez a jogszabály a hatalom átláthatatlanságát célozza meg, és ezzel minden magyar állampolgárt veszélyeztet."

Az ő véleménye szerint a törvényjavaslat üzenete világos: "csupán a magyar állam jogosult arra, hogy külföldi politikai tevékenységet finanszírozzon a magyar adófizetők pénzéből, mindezt a kormányfő politikai érdekeinek előmozdítása érdekében. Eközben pedig azokat, akik esetleg ellenzik ezt a gyakorlatot, anyagi és politikai értelemben marginalizálja, így zsarolhatóvá válik a helyzetük" - nyilatkozik a Halász-javaslat kapcsán.

Orbán Viktor előtt álló lehetőségek rendkívül korlátozottak: a magyar gazdaság súlyos válságban van, a kormány külpolitikai törekvései nem hoznak eredményt, és az egészségügyi, valamint az oktatási rendszer is a szétesés határán áll. Ezeket a problémákat a lakosság a mindennapi életében tapasztalja meg - fogalmazott.

A hangulat valósággal forrong - véli Somogyi Zoltán, aki arra figyelmeztet, hogy "ezzel ellentétben a hatalmi eszközök alkalmazása csupán az elnyomó rendszer finomítását jelenti. Csak átmenetileg. Ezt tapasztaljuk jelenleg is" - tette hozzá a gyors elemzés végén.

Nagy Attila Tibor: "Tovább szűkül a szabadságunk"

"A sötétség leple alatt, Halász János, a Fidesz képviselője, benyújtotta a "A közélet átláthatóságáról" című törvényjavaslatát. E javaslat mögött valójában az áll, hogy a kormánykritikus, külföldi támogatással rendelkező civil szervezetek – mint például a Transparency Magyarország, a Helsinki Bizottság, az Átlátszó és az Ökotárs – működését komoly veszélynek teszi ki, célja pedig nem más, mint azok tönkretétele vagy legalábbis jelentős gyengítése." – írta Nagy Attila Tibor a Halász-javaslat kapcsán közzétett Facebook-bejegyzésében.

A szakértő véleménye szerint "az érintett civil szervezetek számára kulcsfontosságú volt a külföldi források mértéke, amelyeket általában nem ingyen kaptak, hanem pályázati úton nyertek el. Ezzel szemben a törvényjavaslat értelmében az egyesületek csak kormányzati engedéllyel fogadhatnának el külföldről származó támogatásokat, és a releváns egyesületek listáját a Szuverenitásvédelmi Hivatal ajánlására a kormány határozná meg" - tájékoztat a rendelkezések részleteiről.

Nagy Attila Tibor kijelenti: "a részrehajlásmentes eljárás ebben az esetben kizárt, hiszen a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke, Lánczi Tamás számos alkalommal kifejezésre juttatta, hogy megveti a mostani hatalom ellenfeleit. A kormány pedig szintén nem semleges szereplő, hiszen fideszes a vezetője és nem egy kormánytag" - írja az elemző.

"Azok az egyesületek, amelyek nem hajlandók eleget tenni a törvényi előírásoknak, akár a külföldről érkezett támogatásuk huszonötszörösével (!) is bírságolhatóak" - hangsúlyozza, érezhetően elítélően. Az egyesületek vezető tisztségviselőit kötelezik a vagyonnyilatkozat benyújtására; ha ezt elmulasztják, a miniszter - nem a bíróság, hanem az elfogult miniszter! - bírságot szabhat ki az egyesületre, felfüggesztheti a képviseleti jogosultságot, sőt végső soron még a tisztségviselőt is megfoszthatja a képviseleti jogától - teszi hozzá.

"Piszkos munka..."

Nagy Attila Tibor véleménye szerint a törvényjavaslat a közigazgatási intézkedéseket – vagyis a nem éppen tiszta feladatokat – az adóhatóságra hárítja, így egy erősen politizált környezetbe helyezve azt. Kiemeli, hogy az emberek pénzügyi helyzetére kiható adóhivatalnak elvárható lenne, hogy független és pártatlan maradjon, ahelyett, hogy politikai nyomás alá kerülne.

Döbbenetes szabály, hogy az adóhatóság határozata ellen ugyan lehet a Kúriához fordulni, de az azonnali jogvédelem lehetőségéről megfosztja az érintett egyesületet, a Kúria pedig nem változtathatja meg az adóhatóság határozatát - teszi szóvá az elemző.

A javasolt tervezet ellentétes lehet az uniós jogszabályokkal?

"A javasolt törvénytervezet ellentétes az uniós joggal, mivel ütközik a tagállamok közötti tőke szabad áramlásának alapelvével. Különösen sérti az EUMSZ 63. cikkét, amely kifejezetten megtiltja a tagállamok és harmadik országok közötti, valamint a tagállamok közötti pénzügyi tranzakciókra vonatkozó mindenféle korlátozást."

De szerinte "nem felel meg az EU alapszerződés 2. cikkében foglalt demokrácia, jogállamiság elvének sem, hiszen a tervezet csorbítja az egyesületek szabadságát, lehetővé teszi a kormányzat számára az önkényes hatalomgyakorlást és még a bírói jogorvoslathoz való jogot is aránytalanul korlátozza".

Az Európai Bizottság nem tehet mást, mint hogy újabb kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen az uniós jog durva semmibevétele miatt - állapítja meg.

Ez a törvényjavaslat nemcsak hogy nem hozzájárul a befagyasztott uniós források visszanyeréséhez, hanem a már felszabadított pénzek további kifizetését is kockára teszi. A javaslat elfogadása esetén a magyar kormány még inkább megkérdőjelezhető szereplővé válhat a nyugati közvélemény szemében - hívja fel a figyelmet a szakértő.

A Tisza folyó, mint egy gyönyörű szalag, kanyarog a tájban, összekötve városokat és falvakat, miközben szelíd hullámaival mesél a múltról és a természetről. Partjain fák susogása és madarak csicsergése hallatszik, mintha a természet saját dallamát zengene. A víz tükrében megcsillan a napfény, és a folyó mentén sétálva az ember szinte érzi, ahogy a történelem léptei visszhangzanak a homokban. A Tisza nem csupán egy vízi út; ő egy élő ökoszisztéma, amely otthont ad számos növény- és állatfajnak. A hínárban bújó halak, a parton napozó teknősök és a víz felett cikázó gólyák mind részei ennek a varázslatos világnak. Az évszakok váltakozása új színeket és hangulatokat hoz, legyen szó a tavaszi virágzásról, a nyári napfényről, az őszi falevelek táncáról vagy a téli jégcsapok csillogásáról. A Tisza folyó körüli közösségek gazdag hagyományokkal rendelkeznek, melyek a víz tiszteletére és fontosságára épülnek. Horgászversenyek, vízi fesztiválok és népművészeti rendezvények színesítik a nyári hónapokat, miközben a helyiek szívélyesen várják a látogatókat, hogy megosszanak velük egy darabot ebből a csodálatos tájból. A Tisza nemcsak a természet csodája, hanem egy olyan szimbólum is, amely összeköti az embereket, emlékeket és élményeket teremtve a víz mentén. Ahogy a folyó folyamatosan áramlik, úgy az élet is változik, de a Tisza öröksége és szépsége örökké velünk marad.

Nagy Attila Tibor véleménye szerint a kormány és a Fidesz újabb lépéseket tehet a politikai játszmákban, és akár a Tiszát is rákényszeríthetik, hogy nyilvánosan állást foglaljon arról, támogatja-e a magyar érdekeket sértő külföldi beavatkozásokat, igen vagy nem. Hangsúlyozza, hogy a magyar kormány és a hozzá közel álló üzletemberek befolyása a gazdaságra és a társadalomra olyan mértékűvé vált, hogy ezt a hatást külföldi tőkével is ellensúlyozni szükséges.

"Az ilyen megnyilvánulásokat nem éppen célszerű nyilvánosan kifejezni; valószínűleg a Tisza is el fog távolodni ettől, különösen, ha már így is ukránbarátsággal vádolják." - fűzi hozzá.

Az egyesületi szabadság elengedhetetlen része a modern szabadságjogoknak, és a kormánypárti javaslat súlyosan megkérdőjelezi ezt a jogot - állítja. "Mi, magyarok ismét kevesebb szabadsággal kell, hogy szembenézzünk, és ez az igazi aggasztó helyzet" - fogalmaz a Facebook posztjában.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

A szöveg egyedi változata: *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, élő adatok, a teljes népességre vonatkozóan, 2024 első negyedévében, figyelembe véve a következő hírcsatornákat: ATV, HÍR TV, M1)*

Related posts