Legyünk partnerek a közlekedés világában – Biztonság minden úton: földön, sínen, vízen és a levegő magasságában!


A Békéscsabai Turisztikai Főpályaudvar a közlekedési kultúra napjának alkalmából tájékoztató központtá vált csütörtökön. A figyelemfelhívó eseményen a közlekedési ágak szakértői osztották meg tapasztalataikat a biztonságos közlekedésről.

Sós Imre, a Békéscsabai Turisztikai Főpályaudvar állomásfőnöke elmondta, 2015 óta tartják május 11-én közlekedési kultúra napját, amelyhez immár negyedik alkalommal csatlakoznak sajtótájékoztatóval. Kiemelte, erre az eseményre az adott közlekedési ágak szakértőit hívják meg, hogy tartsanak előadást arról, mi az, ami még biztonságosabbá teszi a saját közlekedésüket. Sós Imre aláhúzta, azért tartja fontosnak, hogy beszéljenek erről a témáról, mert így szélesebb körben, az év háromszázhatvanöt napján elérhetőek ezek az információk, ahogy a biztonságos közlekedés is mindennapi, fontos dolog.

Sós Imre hangsúlyozta, hogy nem csupán ezen a napon érdemes figyelmet szentelni a kulturált és toleráns viselkedésnek, hanem az év bármely időszakában. Hiszen előfordulhat, hogy egyik alkalommal autóval közlekedünk, míg máskor kerékpárral vagy gyalog érkezünk hasonló helyzetbe. Ekkor pedig könnyen észlelhetjük, hogy amit autósként problémának tartottunk, az kerékpárosként vagy gyalogosként már más megvilágításba kerül. Ez a szempont tükrözi a partnerség szükségességét.

A rendezvény során a pódiumon olyan neves szakemberek léptek fel, mint Huszár Mihály, aki a Közlekedési Alkalmassági Vizsgaközpont békéscsabai osztályát irányítja, Kondor Balázs, a Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet vasútközlekedési osztályának vezetője, valamint dr. Becske Loránd, az Építési és Közlekedési Minisztérium Közlekedésbiztonsági Szervezetének főosztályvezetője. A résztvevők széles spektrumú élménybeszámolókat hallgathattak meg a közlekedés különböző területein - legyen szó a szárazföldi, vízi, vasúti vagy légi közlekedésről - felmerülő kihívásokról és tapasztalatokról.

Huszár Mihály is a partnerséget emelte ki a közlekedés kapcsán. Mint mondta, ahhoz, hogy valaki tudjon jól közlekedni, ahhoz tudni kell a többi közlekedési partnerrel együttműködni. Az osztályvezető aláhúzta, az ehhez hasonló események segítenek jó irányba terelni az emberek közlekedési kultúráját.

A mai, rohanó világunkban nehéz elérni az embereket. Hiába közvetíti a média a balesetekről, szabálytalanságokról és statisztikai adatokról szóló híreket, az üzenetek gyakran elakadnak. Fontos, hogy új módszereket találjunk arra, hogy megszólítsuk őket, és átadjuk nekik a közlekedés biztonságos módjait, valamint azt, hogy mit tehetnek ennek érdekében – emelte ki Huszár Mihály.

A szakértők ezután részletesen elemezték a különböző közlekedési ágazatok statisztikáit, a gyakori hibákat, a baleseteket és azok megelőzésének lehetőségeit. A beszámolók során világossá vált, hogy a balesetek túlnyomó többsége figyelmetlenségből vagy türelmetlenségből ered, ugyanakkor elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyük a közlekedésben részt vevő járművek és személyek sajátos jellemzőit. Például a teherautók és buszok holtterei, az úton közlekedő kerékpárosok, valamint a lassabban mozgó idősebb gyalogosok, vagy akár a vonatok fékezési ideje mind olyan tényezők, amelyekre külön figyelmet kell fordítani. Emellett nem ritka, hogy a modern technológiai eszközök, mint például a mobiltelefonok és fülhallgatók, figyelemelterelést okoznak, így balesetekhez vezetnek. A közúti, vasúti, vízi és légi közlekedési szektor képviselői egyetértenek abban, hogy a biztonságos közlekedéshez elengedhetetlen a kultúra, a partnerség, a tisztelet, a figyelem, az udvariasság és a türelem.

Related posts