Lázadás, normák kérdése, és a választások tengerében való navigálás: Gyurcsány rejtett filozófusa 2024 végén.
A történet úgy alakult, hogy Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, szilveszterre szánt beszédet tervezett, de aztán közbeszólt "a jobboldali vircsaft", képviselve Menczert és Magyart, valamint a "még az újévi beszéd elől is menekülő Orbán-bábot", a köztársasági elnököt. Végül a Demokratikus Koalíció vezetője úgy döntött, hogy december 30-án délután 4 órakor tesz közzé egy rövid évértékelő videót. És így is történt.
A szubjektum keresése körüli krízisekkel fűszerezett oratórium elején egy szívhez szóló újévi üdvözlet hangzott el, amelyet a beszélő ösztönösen, mint szokásos jókívánságot osztott meg velünk. Elmélyülve folytatta gondolatmenetét, megjegyezve, hogy környezetünkben mindenkinek más és más jelentést tulajdonít a boldogságnak és a nyugalomnak. Ezt követően arra kérte a hallgatóságot, hogy engedjék meg neki, hogy néhány szót mondjon azoknak, akik még csak most lépnek pályájuk, életük küszöbén, tehát az ifjúságnak.
"Bár nehéz eldönteni, mi is a személyes életükben a vágyott boldogság", de az utat fontosabb és nehezebb megtalálni, mint a végcélról álmodozni. A DK alapító-vezére ezért arra bátorítja a fiatalokat, válasszanak saját utat, amit mindig korrigálhatnak. "Merjenek új utakat találni, ha úgy tetszik, lázadni", keresni egy más megközelítést, ne akarják bejárni azt az utat, mint Gyurcsányék (generációja). "Ha most nem tanulnak meg utat választani", nem döntenek, nem lázadnak, később még kevésbé mernek majd.
Gyurcsány filozófiájának középpontjában az idősebb generációk normái állnak, mint mércéje a helyzet megítélésének. Bár ez elsőre egy könnyen érthető állításnak tűnik, valójában komoly kihívásokkal jár egy olyan világban, ahol a változás és a megmaradás határvonalán kell navigálnunk. Az igazi nehézség abban rejlik, hogy hogyan döntsük el, hogy mely dolgokat érdemes megtartani, és melyek azok, amelyeknek változniuk kell. Tehát a kulcskérdés az: mit hagyjunk érintetlenül, és min változtassunk?
Egy snittel később a pártelnök arról értekezett, hogy a közösségek vezetői formálják meg azok arcát. Véleménye szerint az ország rossz irányba halad, és megjegyezte: "Azok is tévútra lépnek, akik tudják ezt, de ez van", hiszen mindenkinek megvan a saját felelőssége az útválasztásában. A volt kormányfő természetesen egy jobb országot szeretne, ahol több a mosoly, az empátia, és kevesebb a feszültség, a verekedés és a szkanderozás. Így hát jobb és bátorabb esztendőket kíván a hazának, az új lehetőségek felfedezéséhez.
"Aki mer, aki tud, aki fiatal, aki az elején tart, lázadjon, a többiek pedig - velünk közösen persze - vigyázzanak erre a hazára, mert megérdemli".
Aki nem elégszik meg ennyivel, az még várhat egy óévbúcsúztató és újévköszöntő beszédre. Miután kiderült, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnök nem kívánja megtartani a hagyományos újévi beszédét, Magyar Péter bejelentette, hogy ő viszont szívesen áll a közönség elé, így a Tisza Párt elnöke egy különleges lehetőséget kapott. Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója erre reagálva arról tájékoztatott, hogy ő is tervez egy újévi beszédet.