Krausz Ferenc életéről készült dokumentumfilm | Demokrata Fedezd fel Krausz Ferenc inspiráló életútját egy lenyűgöző dokumentumfilm keretein belül. A film betekintést nyújt a kivételes ember életébe, aki nem csupán a saját területén, hanem a közéletben i
A "Az elektronok nyomában" című filmben Krausz Ferenc osztja meg élete lenyűgöző történetét, amely lehetőséget ad a nézőknek arra, hogy bepillanthassanak egy alázatos és szerény tudós mindennapjaiba. Az alkotás bemutatja, hogyan formálta a szenvedélye és a tudomány iránti kíváncsisága életét, valamint azt a forradalmi felfedezést, amely lehetővé tette az elektronok láthatóvá tételét. Ezzel nem csupán új távlatokat nyitott a tudományos kutatásban, hanem az emberiség jövőjére is jelentős hatással volt - olvasható a produkció MTI által kiadott közleményében.
Krausz Ferenc életútját a határok folyamatos feszegetése és a kitartás jellemzi - hangsúlyozta Kiss Gábor István rendező az MTI-nek a pénteki sajtóvetítés után. Kiemelte: Krausz Ferencnek "van víziója, kezd valamit azzal a helyzettel, hogy a Nobel-díj felhívja a figyelmet arra a tudományos eredményre, amit elért".
Krausz Ferenc mindehhez hozzátette a személyiségéből fakadó, gyerekkorában, a móri évek alatt megtanult szorgalmat és állhatatosságot. "Minket az érdekelt, hogy milyen volt az az életút, ami oda vezetett, hogy sok-sok évtizednyi kutatás után a gyakorlatban válaszolta meg az elméleti fizika egyik kérdését " - mondta a rendező. Kiss Gábor István hangsúlyozta, hogy a Nobel-díj nem az életút végállomása, hanem csak egy pillanat Krausz Ferenc életében, az orvosdiagnosztikai eljárások fejlesztésén keresztül mindannyiunk életét jobbá teheti a felfedezés.
Krausz Ferenc folyamatosan új utakat keres, egy rendkívül nyugtalan elme, aki mindig arra törekszik, hogy tudását a lehető legmagasabb szintre emelje - így fogalmazott a rendező. Hozzátette, hogy a tudós személyiségének közelibb bemutatásához elmentek vele futni olyan helyszínekre, ahol a szabadideje nagy részét tölti.
A rendező véleménye szerint Krausz Ferenc pályafutása jól példázza, hogy a fáradhatatlan munka, a kitartás, a tudásvágy és a közös törekvések ereje képes messze elvezetni az embert.
A forgatás tavaly novemberben vette kezdetét Stockholmban, majd Szaúd-Arábiában folytatódott az attoszekundumos laboratóriumban. Ezen kívül Washingtonban, Münchenben, Bécsben, Móron és Szegeden is szorgalmasan dolgoztak a csapat tagjai.
Krausz Ferenc az MTI-nek adott interjújában kifejtette, hogy a forgatás kezdetén egyfajta szorongás fogta el, mivel ez volt az első alkalom, hogy ilyen jellegű szerepet vállalt magára. "Ahogy azonban egyre mélyebbre merültünk a munkába, úgy kezdtem felfedezni, hogy a film sokkal jelentősebb lehet, mint csupán a napi tevékenységeim bemutatása. Van benne egy olyan üzenet, amely túlmutat a közvetlen feladaton, és ezáltal a motivációm is folyamatosan növekedett" - osztotta meg gondolatait a fizikus.
Krausz Ferenc a tudományos sikerei után is ugyanaz az ember maradt, mint aki Mórról elindult. "Mindig is a habitusom középpontjában állt, hogy alázatosnak kell lenni. És hálásnak azért, mert megadatott az a lehetőség, hogy olyan munkát végezzek, amit igazából hobbinak érzek és ami nap mint nap hajt előre" - mondta. Hozzátette: pályáján olyan emberekkel dolgozhatott együtt, akik gazdagították és hozzátettek valamit a képességeihez. "Ez egy olyan fantasztikus privilégium, amiért hálás vagyok az életnek" - magyarázta.
Krausz Ferenc kifejtette: Rubik Ernő egyik művében azt fogalmazta meg, hogy a tudósok számára elengedhetetlen, hogy a megfelelő kérdéseket tegyenek fel. "Nálam is hasonló folyamat zajlott, amikor arra a kérdésre kerestem a választ, hogy tulajdonképpen mi motivál engem abban, amit csinálok. Hol találhatók azok a kihívások és problémák, amelyek hosszú távon is inspirálhatnak és vezethetnek az előrehaladásban?" - emelte ki.
A tudomány iránt lelkesedő fiataloknak Krausz Ferenc üzenete az, hogy ne habozzanak, és ne féljenek időt szánni arra, hogy felfedezzék azt a kulcskérdést, amely később támpontként segítheti őket a jövőjük formálásában.
A sajtóvetítést követően Krausz Ferenc különleges felajánlással élt: odaadta a közmédia "Jónak lenni jó!" című adománygyűjtő kampányának plakátját, amelyet saját kézjegyével is ellátott.
Az "Elektronok nyomában" című lenyűgöző dokumentumfilm mögött Lajos Tamás áll, aki a produkcióért felelős. Az elképesztő képi világot Gajdics Dávid operatőr teremtette meg, míg a film dinamikus vágását Vághy Anna biztosította. A zenét pedig Dózsa Péter szerezte, amely még inkább fokozza a film atmoszféráját.