KÉPEK: Megújult a Vöröskereszt-székház – üdvözöljük a változást! - Helló Magyar
Újabb jelentős lépés történt a Budavári Palotanegyed megújításában, miután elkészült a Dísz téri egykori Vöröskereszt-székház újjáépítése.
A projekt a korábban átadott Sándor-palota, Várkert Bazár, Karmelita épület, Budavári Palota déli összekötő szárnya, Szent István-terem, Főőrség és Lovarda munkálatait követve folytatódott, ismét új színt hozva a budai Vár látképébe. Az újjáépítés során az eredeti tervekre és archív fotókra támaszkodtak, miközben a modern technológia vívmányait is felhasználták, hogy a 21. századi igényeknek megfeleljen az épület.
Az új székház külső arculata hűen megidézi a korábban itt álló, öt szintes palota elegáns stílusát, amelynek megálmodói Hauszmann Alajos és Hültl Dezső voltak. Az épület újból büszkén viseli patinázott díszműbádogos tetőzetét, emellett a homlokzati díszítmények, sarokkupolák és groteszk fejdíszek is visszanyerték helyüket. A főbejáratot dór stílusú süttői mészkő oszlopok díszítik, melyek oroszlánfejes posztamenseken állnak. Ezek az impozáns oszlopok közel négy méter magasak és egyenként 2,5 tonnát nyomnak, így méltán emelik az épület grandiózus megjelenését.
A belső térben a hajdani díszterem eredeti pompájában elevenedik meg, ahol a falikárpitok a régi szövéstechnika és a hagyományos alapanyagok felhasználásával kerültek rekonstruálásra. A díszlépcsőház újra életre keltette a történelmi középcímer színes üvegmozaikját, míg az üvegtető alatt elhelyezkedő belső udvarban a díszes öntöttvas oszlopok és kovácsoltvas korlátokkal rendelkező körfolyosó ismét a régi fényét idézi. A nyugati oldalon a párkányokról függő és a padlón elhelyezett növények sorai pedig egy varázslatos, természetközeli atmoszférát teremtenek a modern irodatérben.
Az irodaépület egyes részein korszerű belsőépítészeti és gépészeti megoldások valósultak meg, amelyek harmonikusan illeszkednek a történelmi stílusjegyekhez. A Nemzeti Hauszmann Program célja, hogy életre keltse a Budavári Palotanegyed 19. és 20. század fordulójának fénykorát. Az épület újjászületése kiváló példája ennek a törekvésnek, és egyben új színt visz a budai Vár történelmi panorámájába.