Kósa Lajos véleménye szerint a lakosság visszajelzései fontos szempontot jelentenek az OBH elnökének a drogügyi törvénymódosításokkal kapcsolatos állásfoglalásában.

Senyei György többek között arra próbálta felhívni a honatyák figyelmét, hogy a módosításokban szereplő egyik pontatlan megfogalmazás alapján simán be lehetne záratni a Praktikert, vagy az Obit.
A büntető törvénykönyv és a büntetőeljárás szabályainak módosítása nyilvánvalóan hatással lesz a bíróságok működésére. Ezzel összefüggésben Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke (képünkön látható) úgy döntött, hogy kifejti véleményét az előterjesztésekről. Észrevételeit már el is juttatta az országgyűlés igazságügyi, valamint honvédelmi és rendészeti bizottságához - számolt be róla a 24.hu.
A Fidesz képviselői által benyújtott törvénycsomag célja a droghasználat és a kábítószer-kereskedelem szigorúbb szabályozása. Azonban Senyei megjegyzései alapján megállapítható, hogy a dokumentumban több helyen is pontatlan a fogalmazás, ami potenciálisan eltérítheti a jogalkotók eredeti szándékát, és nem kívánt következményekhez vezethet.
Az egyik ilyen szerint a települések jegyzői - a hatóságok kezdeményezésére - fél és egy év közötti időtartamra bezárathatják azokat az üzleteket, ahol "az üzlet működésével összefüggésben" egy év alatt kétszer indul kábítószer-kereskedelem, kábítószer készítésének elősegítése vagy tudatmódosító anyaggal visszaélés miatt büntetőeljárás. A gond itt abban jelentkezik, hogy a bezárási kötelezettség akkor is fennáll, ha az üzlet tulajdonosának nem volt tudomása arról, hogy a termékeit kábítószer-termesztéshez használják. Tehát, egy ilyen esetben simán bezárható lenne egy Praktiker, vagy egy Obi is.
Senyei arra is felhívta a figyelmet, hogy a módosítás a kábítószer-kereskedelmet "különös visszaesőként", azaz kétszer is elkövetők esetében megtiltja a feltételes szabadságra bocsátás kedvezményét, a többszörös - azaz a három vagy több esetben visszaesőknél - nem.
Senyei véleménye szerint a bírósági perek elhúzódása szempontjából fontos tényező lehet, ha a bíróság súlyosító körülményként kezeli, ha az elkövető a bűncselekmény elkövetése előtt, vagy annak kapcsán kábítószert használt. Az OBH elnöke azonban hangsúlyozza, hogy nehezen meghatározható, mit is jelent pontosan az „összefüggésbe hozható fogyasztás” kifejezés.
Hasonló nehézségekkel szembesülhetünk, amikor a rablások és lopások esetében súlyosító körülményként kerül szóba, hogy a cselekedetek célja a kábítószer vásárlásához szükséges pénz megszerzése. Senyei rámutatott, hogy a Kúria elnöke is hangsúlyozta, hogy ennek a körülménynek a bizonyítása nem mentes a kihívásoktól.
Ezekre reagálva Kósa Lajos, a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke elmondta, hogy Senyei "irományának" jogi státusza alig különbözik a lakossági észrevételektől, a szakszervezeti megjegyzésektől vagy egyéb érdekvédelmi szervezeti megjegyzésektől.
Kósa szavaival élve: "Az anyag valóban jelentős, csupán nem sikerült eltalálni, hogy mikor és melyik szervezethez kellene eljuttatni, hogy ebből végül valós eredmény születhessen. De ez nem probléma, hiszen nemcsak a magyar nép rendelkezik bölcsességgel, hanem a parlamentnek is akadnak még lehetőségei a helyzet korrigálására."