Megválasztották a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem új rektorát.


Farkas Gábor, a Liszt-díjas zongoraművész, a Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek tanszékének vezetője május 15-től kezdődően öt éven át tölti be a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori posztját, a köztársasági elnök határozata alapján. Ezt az információt az intézmény hivatalos honlapján találhatjuk.

Sulyok Tamás köztársasági elnök a kultúráért és innovációért felelős miniszter ajánlására Farkas Gábor egyetemi tanárt bízta meg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori feladatainak ellátásával. A megbízás 2025. május 15-től 2030. május 14-ig terjedik.

A Zeneakadémia az utóbbi másfél évben rektor nélküli állapotban működik, mióta Vigh Andrea lemondott a pozícióról, és a pályázati kiírás értelmében nem indulhatott újra. Az időszak alatt a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak három alkalommal is újra kellett hirdetnie a rektori pályázatot. Az első kiírás nagy port kavart, mivel sokan úgy vélték, hogy az kifejezetten Keller András hegedűművész számára készült. A Zeneakadémia 171 oktatója közösen fogalmazta meg tiltakozó levelét, míg a médiában olyan információk is napvilágot láttak, hogy Keller vezetése bizonyos értelemben agresszívnak minősíthető. A második pályázati körben Keller András visszalépett, és sajnálatos módon más érvényes pályázat sem érkezett.

Az intézmény rektori pozíciójára vonatkozó pályázati lehetőséget a fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium 2025. február 13-án hirdette meg, a benyújtási határidő pedig március 17-ére esett. A tárca március 25-én továbbította a beérkezett pályázatokat az egyetem vezetésének, és kérte, hogy a szenátus április 15-ig alakítson véleményt az érkező ajánlatokról, valamint döntsön a rektorjelölt személyéről.

Farkas Gáboré mellett még két érvényes jelentkezés érkezett: Győriványi Ráth György (Győriványi György Sándor) karmester, a győri Széchenyi Egyetem docense, valamint Kelemen Barnabás hegedűművész, a Zeneakadémia Vonós Tanszékének docense pályázott.

A rektorjelöltek és programjaik alapos megismerésére április 7-én lehetőség nyílt egy fórum keretében, ahol a döntéshozó testület és az egyetem közössége közvetlenül kérdezhetett tőlük. A szenátus április 15-én tartott rektorválasztó ülésén a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény (2011. évi CCIV. törvény) előírásainak megfelelően, titkos szavazással hozták meg a végső döntést. Az eredményeket a munkáltatói jogkör gyakorlójának, a fenntartó minisztériumnak továbbították, és a kinevezést Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter úr javaslata alapján az államfő hagyta jóvá.

Farkas Gábor, a Liszt-díjas zongoraművész, 1981-ben látta meg a napvilágot. Zenei tanulmányait a Zeneakadémián végezte, ahol 2005-ben diplomázott Falvai Sándor és Némethy Attila irányítása alatt. A zenei világban elismert szakértőként 2014-ben doktori fokozatát is itt szerezte meg, neves konzulensei Vásáry Tamás és Kocsis Zoltán voltak.

A művész 2017 óta büszkén viseli a Steinway Artist címet, és ebben az évben érkezett el ahhoz a mérföldkőhöz is, hogy a Tokyo College of Music kinevezett professzorává váljon. Ezzel ő lett az intézmény első európai, egyben legfiatalabb tanára. Az utóbbi években már vendégoktatóként is rendszeresen jelen volt az intézmény falai között.

A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékét 2020 óta irányítja, és nemrégiben a Doktori Iskolában a billentyűs alprogram vezetésével is megbízták.

Számos lemezt adott ki, többek között a Warner és a Hungaroton kiadóknál. Ezek között találhatók válogatások Liszt, Schumann és Chopin kompozícióiból, valamint a Liszt-év nyitókoncertjének felvétele és Farkas Ferenc Concertinója is.

Kiemelkedő koncerttermekben lép színpadra, mint a New York-i Carnegie Hall és Lincoln Center, a velencei La Fenice, valamint a berlini Konzerthaus. Világszerte mesterkurzusokat tart, emellett gyakran tagja a neves nemzetközi versenyek zsűrijének is.

Related posts