Itt a négy napos munkahét újkora, és az elsők között egy különleges helyszínen valósulhat meg!


Bár Magyarországon is egyre inkább elterjednek a 4 napos munkahét irányába mutató kezdeményezések, egy európai országban hamarosan akár a normává válhat ez a munkavégzési forma.

Egyre több vállalat mer kísérletezni a munkaidő új formáival, és ennek részeként a 4 napos munkahetet is bevezetik próbaként. Magyarországon is voltak ilyen kezdeményezések: 2022-ben a Telekom úgy határozott, hogy elindít egy pilot programot ezzel kapcsolatban. Azonban a végső döntésük az 5 napos munkahét megtartása mellett szólt. Eközben egy másik európai országban úgy tűnik, hogy a 4 napos munkahét hamarosan a normává válik, amint arról a Pénzcentrum is beszámolt.

Egyre valószínűbb, hogy 2030-ra a négynapos munkahét válik általánossá az Egyesült Királyságban, derül ki az Owl Labs legfrissebb felméréséből, melyet az IT Pro közölt. A hibrid munkavégzéssel foglalkozó vállalat kutatása szerint a megkérdezett brit munkavállalók 83%-a úgy véli, hogy a rövidebb munkahét széles körben el fog terjedni, különösen a fiatalabb generációk körében, ahol ez az arány 90%-ra emelkedik.

A felmérés hátterében az a trend áll, hogy több cég visszatérne a pandémia előtti irodai munkavégzéshez, teljes ötnapos jelenléttel. Azonban ezek az elvárások a tehetségek elvándorlását eredményezhetik: a szigorú munkarendet tapasztaló alkalmazottak 80%-a álláskeresésbe kezdett.

A munkavállalók körében végzett felmérés alapján kiderült, hogy a válaszadók 40%-a beismerte, hogy csupán a legszükségesebbeket teljesíti a munkahelyén. Emellett a megkérdezettek 27%-a tudatosan foglal le időpontokat a naptárában, hogy elkerülje a felesleges megbeszéléseket. A válaszadók többsége úgy látja, hogy a rugalmas munkavégzési forma - beleértve a négynapos munkahetet is - hatékonyabb és fenntarthatóbb választás, mint a klasszikus ötnapos irodai munkarend.

Frank Weishaupt, az Owl Labs vezérigazgatója kiemelte, hogy "a ledolgozott órák száma nem feltétlenül jelenti a magasabb termelékenységet. A lényeg nem az, hogy hol végezzük a munkát, hanem az, hogy mennyire vagyunk hatékonyak." Egy friss felmérés alapján a cégek közel fele (48%) már bevezetett valamilyen formájú négynapos munkahetet, amely lehet valódi négynapos modell, csökkentett bérrel, vagy akár a hét többi napján hosszabb munkanapok formájában.

A négynapos munkahét előnyeit a válaszadók többsége a munka és a magánélet közötti kiegyensúlyozottabb viszonyban, a személyes fejlődésre fordított idő növekedésében, valamint a munkahelyi elégedettség javulásában találja. Kétharmaduk úgy véli, hogy négy nap alatt képesek lennének ugyanolyan teljesítményre, mint öt nap alatt.

A válaszadók ugyanakkor aggályokat is megfogalmaztak: 60% szerint a rövidebb hét hosszabb napi munkaidőhöz vezethet, 38% pedig attól tart, hogy ez ronthatja az ügyfélszolgálati színvonalat.

A négynapos munkahét bevezetésével kapcsolatos kísérletek és kezdeményezések eddig több mint 200 brit vállalatot érintettek, ami arra utal, hogy ez a munkarend egyre inkább elterjedhet az évtized végére. A jelenlegi trendek alapján valószínű, hogy a négynapos munkahét hamarosan a normává válik.

Related posts