Újabb paksi tehetség léphet a válogatott színpadára? Tóth Barna valószínűleg komoly eséllyel indul a B-opció posztjáért | M4 Sport

A Paks szerdai Magyar Kupa-címvédésének kiemelkedő szereplője Tóth Barna, aki nemcsak a döntő mérkőzésen mutatta meg kiemelkedő tehetségét, hanem az egész szezon során folyamatosan ragyogott a pályán.
A Paks szerda esti Magyar Kupa-címvédésének egyik legfontosabb alakja Tóth Barna, aki nem csak a döntőben csillogtatott klasszis erényeket, hanem az egész szezonban.
Természetes, hogy a Puskás Arénában zajló mérkőzésre kiemelten figyeltek, ám fontos hangsúlyozni, hogy ez nem csupán egyetlen meccs vagy szezon csodája. A játékos teljesítményének hullámvölgyei miatt korábbi, figyelemre méltó statisztikái sokszor háttérbe szorultak, és a szakma is alig észlelte ezeket. Most azonban mélyebbre ásunk Tóth erősségeinek világában, és az adatok segítségével egy kis időutazásra is vállalkozunk, hogy feltárjuk a múlt titkait.
Tóth Barna még csak a harmadik NB I-es szezonját tapossa, annak ellenére, hogy már a 30. életévét is betöltötte. Kétségtelen, az eddigi idényei közül az idei a legkimagaslóbb. Harminc bajnokin 12 gól és 3 gólpassz a mérlege, versenyben van a gólkirályi címért, emellett 3-szor eredményes volt a Magyar Kupában és 2-szer a Konferencia-liga selejtezőjében is. Bár kifejezetten termékeny a jelenlegi szezonja, a bajnokságban mégis az a trend figyelhető meg, amely az utóbbi 4 szezonban is: rendre kevesebb gólt lő, mint ami várható lenne az xG-modell szerint. Ez az NB I 2024/25-ös kiírásában sincs másként 13,63 xG mellett hozta össze a 12 találatát. Azonban az előző idények közül többen is jóval nagyobb volt a kilengés.
2024/25-ös szezonban a statisztikák szerint 13,63-as xG-vel rendelkezett, míg a góltermése 12 találatra rúgott.
2023/24: 6,67 xG - 2 gól
2022/23-as szezon: 9,35 xG, összesen 6 betalálás.
2021/22: 10,01 xG - 9 gól
2020/21: 8,24 xG - 8 gól
Pakson viszont a helyzetek normalizálódtak, és Tóth most többször kap lehetőséget, mint az elmúlt öt év során bármikor. Bár Tóth nem éppen az a klasszikus center, aki a semmiből teremti meg a gólokat, azaz a helyzetei számához és minőségéhez viszonyítva nem tudja kihozni a maximumot, mégis egyre inkább jelen van a játékban.
A jelenlegi, illetve a 2021/22-es és 2020/21-es szezonok elemzése alapján megállapítható, hogy a játékos hatékonysága a helyzetkihasználás terén közelít a ligaszinthez, amelyet az xG-modell is figyelembe vesz. Továbbá, a helyzetek kialakításában is kiemelkedő, hiszen amikor lehetőséget kapott a pályán – legyen szó NB II-ről vagy NB I-ről –, rendre a legnagyobb várható gólt termelő játékosok között található. Egy csatár esetében pedig elengedhetetlen, hogy folyamatosan helyzetbe kerüljön, hiszen ez alapvetően meghatározza a teljesítményét.
A támadójátékát leíró statisztikák világosan bizonyítják, hogy Tóth messze túlmutat egy tipikus befejező csatár szerepén. Ő nem csupán a gólok szerzésére specializálódott, hanem kulcsszerepet játszik a helyzetek megteremtésében is. A statisztikái alapján a kapu elé vezető passzok és a kialakított helyzetek terén egyaránt kiemelkedő teljesítményt nyújt.
Ehhez természetesen szükség van Bognár György innovatív rendszerére is, amelynek nem csupán a látványos beadások képezik a lényegét. Különösen Tóth Barnával kapcsolatban, az idei szezonban számos alkalommal észlelhettük, hogy a magas termetű csatár nem a klasszikus hosszú oldalra helyezkedik, ahol a legnagyobb veszélyt tudná jelenteni a befejezéseivel. Ehelyett a tizenhatoson belül a rövid oldalra helyezkedik, távolabb a kaputól, háttal a védőnek, így lehetőséget teremtve arra, hogy egy gyors lapos felpasszal könnyen elérhetővé váljon.
Tóth esetében a 198 centiméteres magasság nem csupán statisztikai adat, hanem igazi előny, amelyet mesterien használ. Képes ügyesen takarni a labdát, és a futballpályán valóban kiemelkedik az extrém magasságával. Ez a magasság olyan előnyöket biztosít számára, amelyeket az NB I-es védelmek többsége nehezen tud semlegesíteni. Amikor a védők megpróbálnak duplázni rajta, gyakran szabadon marad egy paksi játékos, akinek Tóth képes precízen átadni a labdát. Ez a játékelem az, ami miatt a riválisaihoz képest ilyen kiemelkedő az előkészítések terén.
A támadó statisztikáihoz szorosan kapcsolódik a labdabirtoklásban való részvételét bemutató vizualizáció. Itt is feltűnő, hogy mennyire kiugróak a támadóharmadbeli labdaérintései, a tizenhatoson belüliek és mindez már Kecskeméten is megfigyelhető volt.
Hiba lenne azt gondolni, hogy ő csupán egy célra orientált személy.
Természetesen a levegőbeli teljesítménye kiemelkedő. Senki más nem tud annyi fejpárbajt nyerni meccsenkénti átlagban, mint ő, hiszen a statisztikái szerint 14,98 fejpárbajt vív. Emellett a hatékonysága is figyelemre méltó, hiszen eléri a 44,7%-ot.
Viszonyításképpen a világszínvonalú fejjátékkal bíró Varga Barnabás is "csak" 46,7%-kal nyeri a fejpárbajait.
Tóth Barna a Paks védekezésének kulcsszereplője, ami különösen fontos, hiszen a csapat folyamatosan magas intenzitással támadja le ellenfeleit. Ezért a csatárok fő feladata, hogy folyamatos nyomást gyakoroljanak a védőkre. Tóth ezen a téren óriási fejlődést mutatott, és akár Böde Dánielhez, akár Ádám Martinhoz, akár Könyves Norberthez mérve is kiemelkedő teljesítményt nyújt. Ezt a kupadöntőben szerzett gólja is tökéletesen tükrözte, ahol megmutatta, hogy mennyire értékes tagja a csapatnak.