Újabb afgán család kapott kártérítést a nemzetközi bíróságtól, miután Magyarországon megélt éhezésükért felelősségre vonták az államot.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) újabb ítéletében megállapította, hogy a magyar állam jogsértést követett el, amikor egy afganisztáni menedékkérő családot - két szülőt és négy gyereket - fogva tartottak a röszkei tranzitzónában, ahol a szülők ételhez sem jutottak, írja a szegeder.hu.
A család érdekeit a Magyar Helsinki Bizottság vette szárnyai alá.
Az afganisztáni M. D. A. és családja 2019 januárjában érkezett Magyarországra. A röszkei tranzitzónában négy hónapon keresztül tartották őket fogva, noha ezek az intézmények nem alkalmasak gyerekek elhelyezésére. A család menedékkérelmét először elutasították, majd kiutasították őket Szerbiába, ám ezt a határozatot a család sikeresen megtámadta.
A tranzitzónában azonban az állami hatóságok jogellenesen tartották vissza a családot egy hónapon keresztül. A felnőtt családtagokat szándékosan megfosztották az élelemhez való hozzáféréstől, ezt csupán a strasbourgi bíróság beavatkozása tudta megállítani. Májusban a hatóságok megpróbálták kényszeríteni őket egy Afganisztánba tartó repülőgép fedélzetére. Az akció során rendőrök gumibottal léptek fel, ami miatt egy terhes nő rosszul lett. A zűrzavaros helyzetet követően a hatóságok végül úgy döntöttek, hogy a családot Szerbiába küldik vissza.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete alapján a tranzitzónában történő elzárás fogvatartásnak minősült, amelynek nem állt fenn törvényes alapja. Ennek következtében a család jogorvoslati lehetőség nélkül, önkényesen került fogva tartásra. Az ítélet rávilágított az alábbi körülményekre:
*Az emberi méltóságot sértő és megalázó bánásmód: A szülők éheztetése és a gyermekek fogvatartási körülményei.*
* Jogorvoslati lehetőségek hiánya: Az elzárás és a vele járó jogsértések ellen a család nem volt képes eredményes jogi intézkedéseket eszközölni.
A strasbourgi bíróság 10 ezer eurós kártérítést, ami körülbelül 4,15 millió forintnak felel meg, ítélt meg a család részére. Tavaly egy iraki férfi, valamint egy háromtagú afgán család részesült hasonló kártalanításban. Ezt megelőzően, 2022-ben egy másik afgán család is győzelmet aratott az állammal szembeni perben.
Juhász Katalin, a Magyar Helsinki Bizottság jogi koordinátora rámutatott, hogy a strasbourgi bíróság most már huszonegyedik alkalommal állapította meg a magyar állam jogellenes fogva tartását. Az elmúlt évek során a tranzitzónákban tapasztalt éheztetés miatt a bíróság 24 sürgős intézkedést is hozott. "Bár a tranzitzónák már megszűntek, a déli határon továbbra is folyamatosan és szándékosan jogsértéseket követ el a magyar állam. A menedékkérők erőszakos visszakényszerítése pedig még súlyosbítja a korábbi tranzitzónás jogsértések következményeit," tette hozzá Katalin.
Juhász véleménye szerint rendkívül aggasztó, hogy a strasbourgi ítéletek és a pártatlan uniós bírósági döntések sem képesek rávilágítani a kormány hibáira. Ráadásul a jogsértések következményeit a magyar állampolgároknak is el kell szenvedniük.