Lehetséges, hogy újabb áremelkedés vár ránk a kenyérpiacon?

A Központi Statisztikai Hivatal és az Agrárminisztérium legújabb statisztikái alapján a búza árának emelkedése helyett inkább a feldolgozási és kereskedelmi költségek növekedése felelős a jelenségért.
Bár a búza ára továbbra is viszonylag alacsony szinten mozog, a kenyér ára történelmi magasságokba emelkedett – ezt az adatokat a KSH és az Agrárminisztérium is megerősíti. Jelenleg a terményárak általában 10-15 százalékkal magasabbak, mint egy évvel ezelőtt, azonban az 1 kilogramm kenyérhez szükséges búza ára még mindig nem haladja meg a 100 forintot. Mindez úgy zajlik, hogy az árrésstop intézkedés továbbra is érvényben van.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, júniusi inflációs jelentése alapján a kenyér ára soha nem látott magasságokba emelkedett. Az adatok szerint a fehér kenyér átlagos fogyasztói ára elérte a 972 forintot, míg a félbarna kenyérért 750 forintot kell fizetni.
Érdekesség, hogy a 972 forintos átlagár már 2023 áprilisában is előfordult, miután előző hónapban átlépte az 1000 forintos határt a fehér kenyér ára - ráadásul akkor sem volt hatályban az árrésstop.
Bár a búza piaci ára továbbra is meglehetősen alacsony, a kenyér költségei már történelmi magasságokba emelkedtek - fotó: pexels.com
Az Economx megkereste az Agrárminisztériumot, hogy érdeklődjön, vajon várható-e az ezerforintos kenyér újbóli megjelenése. A minisztérium válaszában kifejtette, hogy a búza hozamai különböző régiókban eltérnek, azonban az országos átlagot tekintve jelenleg 5,3 tonna hektáronkénti termés figyelhető meg.
A minisztérium tájékoztatása szerint a terményárak átlagosan 10-15 százalékkal magasabbak, mint egy évvel ezelőtt. Ugyanakkor rámutattak, hogy a mostani szezonban érvényes hazai búzaárak alapján az 1 kilogramm kenyér előállításához szükséges búza költsége nem éri el a 100 forintot.
Kiemelték, hogy "a kenyér végső árában a gabona, mint alapanyag csak egy kisebb részt képvisel, a többi költség, mint a feldolgozás, szállítás, bolti árrés döntően befolyásolja az ár alakulását - a fehér kenyér esetében tehát ez átlagosan több mint 800 forintot jelent."
Emlékeztettek, hogy a kenyér árának legnagyobb ütemű növekedése 2022-2023 között volt tapasztalható, amit a háborús infláció, az energiaárak emelkedése, a mezőgazdasági inputköltségek növekedése és a brüsszeli szankciók idéztek elő. Arra azonban nem tudtak válaszolni, milyen hatással lenne a kenyér árára az árrésstop nyár végi megszüntetése.
Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhely vezetője egy korábbi nyilatkozatában kifejtette: "A vásárlók nem azzal foglalkoznak majd, hogy eddig milyen előnyöket élveztek az árrésstop révén, hanem azt fogják tapasztalni, hogy most elveszítettek egy számukra kedvező lehetőséget."
Természetesen! Kérlek, oszd meg velem a szöveget, amit szeretnél egyedivé tenni, és szívesen segítek átfogalmazni vagy módosítani!
Indexkép: pexels.com