Idehaza Kassát jutalmazta elsőként az Európai Bizottság a kiemelkedő zöld kezdeményezéseiért.

Az elmúlt öt év során Kassán legalább 30 zöld kezdeményezést valósítottak meg, és további 40 projekt jelenleg előkészítés alatt áll. A város hivatalos tájékoztatása szerint ezek a lépések meggyőzték az Európai Bizottságot arról, hogy Szlovákiából egyedüliként Kassát is felvegyék arra a százas listára, amely a klímaváltozásra hatékonyan reagáló városokat gyűjti össze. Közép-Európából ezen kívül öt lengyel, három magyar város, köztük Miskolc, valamint egy cseh város is helyet kapott a rangsorban.
A város szakértőkkel közösen dolgozta ki az úgynevezett városi klímaegyezményt, amelynek célja, hogy a Kassa fokozza erőfeszítéseit a klímasemlegesség elérése érdekében olyan kulcsfontosságú ágazatokban, mint az energetika, az építőipar, a hulladékgazdálkodás, a közlekedés és a zöldterületek, valamint az ezekhez kapcsolódó beruházási tervek.
Kassa már régóta az egyik legaktívabb város a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése és a klímasemlegességre való átállás terén. A város a téma népszerűsítése és a klímaváltozással kapcsolatos projektekben való részvételi kapacitás kiépítése érdekében megkapta az úgynevezett Zöld Misszió jelölést, amellyel ezentúl az ilyen projekteket, valamint a fenntartható és felelős környezetvédelmi aktivitásokat fogják jelölni. A misszió elsőrendű célja a szén-dioxid-kibocsátás évi 611 000 tonnával történő csökkentése. A város ezen igyekezetét több projekt is elősegíti, amelyek célja az épületek energiahatékonyságának növelése, a kerékpáros infrastruktúra és a tömegközlekedés fejlesztése, a zöldterületek revitalizálása, valamint a körforgásos gazdaság támogatása, továbbá a hulladéktermelés minimalizálása és az újrahasznosítás.
Jaroslav Polaček (független) kassai főpolgármester szerint az ökológiai megoldások hosszú távú prioritást jelentenek a városi önkormányzat számára. A város abban is példát mutat az egész országnak, hogy már sikeresen kidolgozták a 2030-ig szóló, az éghajlatváltozásra vonatkozó ütemtervet.
Az új területrendezési terv alapján városunk zöldfelületeinek aránya akár a 30 százalékot is túllépheti, és a partnereink által megvalósított projektek is hasonló zöld irányvonalat követnek. Érdemes kiemelni Magyarbőd, vagyis Bidovce példáját, ahol a geotermikus energia kitermelésére irányuló fúrások célja a fenntartható energiaforrások kihasználása.
„Tedd különlegessé a szövegedet!” - kérte Polaček.
A város vezetősége hangsúlyozza, hogy a levegő tisztaságának javulása és a kazánházakból származó alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátás mellett a lakosok a geotermikus energia alkalmazásának előnyei révén stabil fűtési díjakra is számíthatnak. A geotermikus hő a hagyományos kazános fűtési rendszer teljes energiaigényének körülbelül egynegyedét biztosítja. A projekt végrehajtása után a megújuló energiaforrások aránya a hőtermelésben Kassán akár 42 százalékra is nőhet.
Richard Dlhý, a stratégiai fejlesztési osztály vezetője és a városháza igazgatóhelyettese kiemelte, hogy míg korábban az Európai Bizottság főként a kormányokkal folytatott megbeszéléseket, addig a jövőben a zöld projektek megvalósítása terén a helyi önkormányzatok is aktív szerepet kapnak a döntéshozatalban.