Milyen módon formálta Elon Musk a globális politikai tájat?
A németországi helyzetre vonatkozó véleménye óriási hullámokat vert, és a milliárdos szavai széles körű vitákat indítottak el.
Elon Musk nemrégiben kifejezte támogatását a németországi szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt iránt, ami felkavaró vitákat indított el, mindössze néhány héttel a választások előtt. A lépés sokakban vegyes érzelmeket keltett, és felerősítette a politikai diskurzust az országban.
A világ leggazdagabb embere a hónap elején egy német újságnak írt véleménycikkében kifejtette, hogy egyetért az AfD álláspontjával az energiagazdálkodás, a gazdasági fellendülés és a migráció terén. Érvelése szerint a Tesla és a SpaceX sikerének kulcsa is ezekben az elvekben rejlik. Ezt követően a német kormány tisztviselői arra figyelmeztettek, hogy Musk lépései politikai befolyásolási kísérletnek minősülnek a közelgő február 23-i választások előtt.
Nézzünk meg néhány érdekes esetet, amikor Musk tavaly aktívan részt vett a politikai diskurzusban, nemcsak Európában, hanem világszerte is!
Musk nemrégiben Nigel Farage-zal, a Reform UK populista párt vezetőjével, valamint Nick Candyvel, a párt pénztárosával együtt jelent meg egy Donald Trumpot ábrázoló festmény előtt Mar-a-Lagóban, az amerikai elnök floridai rezidenciáján. Az esemény különleges jelentőséggel bírt, hiszen a három figura politikai és üzleti kapcsolatai egyaránt érdekes diskurzusokat generáltak a közönség körében.
Egyesek szerint a fotó azt sugallta, hogy Musk, aki a második Trump-kormányzat kulcsszereplője, a brit politika felé fordíthatja figyelmét.
Farage decemberben nyilvánosságra hozta a brit médiában, hogy Musk fontolóra vette, hogy támogatást nyújtson a pártjának. Az érvényben lévő jogszabályok értelmében Musk közvetlenül nem adományozhat, mivel nem rendelkezik szavazati joggal az Egyesült Királyságban. Ugyanakkor lehetősége van arra, hogy hozzájáruljon a párt finanszírozásához az X brit leányvállalatán keresztül, amely a céginformációk szerint továbbra is aktívan működik az országban.
Ez nem volt az első eset 2024-ben, hogy brit politikusok a Musk által tett megjegyzések következményeivel birkóztak.
Az év kezdetén Musk kifejezte véleményét, miszerint az Egyesült Királyság zsarnoki rendőrállamként működik. A nyári southporti zavargások során pedig tovább fokozta a feszültséget, amikor azt állította, hogy a polgárháború már "elkerülhetetlen" esemény.
A brit hírközlési szabályozó hatóság nem sokkal ezt követően megállapította, hogy "világosan kimutatható kapcsolat" áll fenn a közösségi médiában megosztott posztok és a zavargások alatt tapasztalt utcai erőszak között.
A Financial Times értesülései alapján Musk platformján olyan brit szélsőjobboldali személyiségeket is támogatott, mint Tommy Robinson, aki szélsőséges nézeteiről ismert, valamint Ashlea Simon, a Britain First fehér felsőbbrendűségi csoport egyik társalapítója.
Musk sürgős figyelmeztetést kapott Sergio Mattarella olasz elnöktől, aki felszólította, hogy tartózkodjon az olasz ügyekbe való beavatkozástól. Ez a figyelmeztetés egy ellentmondásos tweetje után érkezett, amelyben Musk bírák elbocsátását szorgalmazta.
Előzőleg római bírák egy csoportja úgy döntött, hogy hét, az új olasz-albán migrációs paktum alapján Albániában őrizetbe vett férfit vissza kell szállítani Olaszországba, amit széles körben a Giorgia Meloni miniszterelnök által az illegális migráció megfékezésére tett lépésekre mért csapásként értékeltek.
Musk a döntés után az X platformon hangsúlyozta, hogy „ezeknek a bíráknak távozniuk kell”, majd egy későbbi posztjában kifejtette, hogy a döntés „teljesen elfogadhatatlan”, és felvetette a kérdést: „Valóban demokráciában élnek-e az olasz emberek, vagy inkább egy nem választott autokrácia irányítja a sorsukat?”
"Olaszország egy lenyűgöző demokratikus nemzet, amely jól tudja, hogyan kell vigyázni saját érdekeire" - nyilatkozta Mattarella a CNN beszámolója szerint.
Andrea Stroppa, Musk olaszországi képviselője egy akkori nyilatkozatában azt mondta, hogy Musk tiszteletben tartja Mattarella elnököt és az olasz alkotmányt, de "továbbra is szabadon kifejti véleményét".
Musk számos jogi nehézséggel találkozott a tartalom moderálás terén, de egyik eset sem volt olyan sorsfordító, mint a brazil legfelsőbb bírósági bíró, Alexandre de Moraes ellen folytatott harca. Musk nyíltan "cenzúrával" vádolta de Moraest, és ennek következtében megszüntette azokat a korlátozásokat, amelyeket eredetileg a fiókokra alkalmaztak.
De Moraes figyelmeztette Muskot, hogy jelöljön ki jogi képviselőt a vállalata számára. Ennek elmaradása következtében augusztus 30-án az X platformot kitiltották Brazíliából, amíg a bírságokat ki nem fizetik. A kitiltás miatt Bolsonaro korábbi elnök néhány ezer támogatójának demonstrációja alakult ki, akik az AP jelentése szerint azt állították, hogy a kitiltás a politikai üldöztetésük nyilvánvaló jele.
A tilalmat végül csupán egy hónapon belül megszüntették, miután az X vállalat 5 millió dolláros (4,4 millió eurós) büntetést teljesített Brazíliának.
Musk az Egyesült Államok politikai színpadán is jelentős szerepet játszott: a tavaly novemberi választások előtt saját alapítású America PAC politikai akcióbizottságán keresztül körülbelül 200 millió dollárt (191 millió eurót) invesztált Trump újraválasztási kampányába.
A novemberi amerikai választások közeledtével Elon Musk különös ajánlattal állt elő: 1 millió dollárt (957 000 eurót) kínált fel véletlenszerűen kiválasztott szavazóknak az ingadozó államokban. A feltétel csupán annyi volt, hogy a résztvevők kifejezzék támogatásukat az amerikai alkotmány első és második módosítása iránt, amelyek a szólásszabadságot és a fegyverviselési jogokat védik.
Trump győzelme után nem sokkal Elon Muskot nevezték ki a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) újonnan létrehozott külső szervezetének társvezetőjévé. A milliárdos és innovátor szerepe a bürokrácia csökkentésére irányuló tanácsadás lesz, amelyet a Fehér Ház számára nyújt, így segítve a kormányzati működés hatékonyságának javítását.
Trump mellett Musk is az esetleges leállás felé terelte az amerikai kormányt azzal, hogy a kormány működését finanszírozó kétpárti törvényjavaslatról több száz félrevezető bejegyzést tett közzé az X-en.