Egy hírszerzési jelentés megkérdőjelezi Trump állításait, miszerint az amerikai légitámadások véglegesen megsemmisítették volna Irán atomprogramját.


Míg Donald Trump a totális iráni atomlétesítmény-lerombolásról értekezett, egy friss hírszerzési jelentés arra utal, hogy a hétvégi légicsapás csupán hónapokkal lassította le Teherán nukleáris programját.

Donald Trump egy viharos hangvételű posztban támadta meg a CNN-t és a New York Times-t, miután mindkét híroldal arról számolt be, hogy az amerikai hírszerzés értékelése szerint az iráni nukleáris létesítmények elleni akció nem hozta meg a várt eredményeket, ellentétben az elnöki kijelentésekkel. Trump a két médiumot "fakenews"-nak titulálta, kifejezve elégedetlenségét a hírek valóságtartalmával kapcsolatban.

A Védelmi Hírszerző Ügynökség (DI) jelentése szerint a hétvégén az iráni létesítményekre mért amerikai légicsapás nem semmisítette meg Teherán nukleáris programjának az alapvető elemeit. A támadás után felmérték a károkat, maga az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága végezte el.

A CNN-nek nyilatkozott két olyan forrás, akik közel állnak az értékeléshez, és megerősítették, hogy Irán dúsított uránkészletét nem semmisítették meg. A hírek nyomán már napok óta találgatások folynak arról, mi történt azzal a 60 százalékos dúsítású, 400 kilogramm uránnal, amely a támadások előtt Irán "kezében" volt. Ebből a mennyiségből 233 kilogramm fegyverminőségű urán is előállítható, ami elegendő kilenc atomfegyver gyártásához. A hírszerzési információk szerint a dúsított uránt az amerikai légicsapások előtt átszállították a létesítményekből.

A hétvégén hat B-2-es lopakodó bombázó 12 darab 13 tonnás bunkerromboló szerkezetet dobott le a föld alá rejtett fordói létesítményre, ahol több ezer urándúsító centrifuga dolgozott. Egy másik stratégiai gép Natanzot vette célba két bombával, miután az urándúsító centrifugák ott is a föld mélyén vannak. A haditengerészet ezzel párhuzamosan 30 Tomahawk cirkálórakétát lőtt ki Iszfahánra, valamint Natanzra.

A New York Timesnak nyilatkozó szakértők szerint a három nukleáris létesítmény közepes vagy súlyos károkat szenvedett, a natanzi létesítmény sérült meg a legjobban, a fordóinak az elektromos rendszere ment tönkre.

A jelentés alapján a bombázások súlyos károkat okoztak a felszíni létesítményekben, a lejáratok beomlottak, ám a mélyebb rétegekben nem sikerült elérni a várt hatásokat. Egyik forrásuk arról számolt be, hogy a centrifugák többsége sértetlenül maradt, és a nukleáris programot csupán néhány hónappal sikerült visszavetni.

Related posts