Harminc év telt el azóta, hogy a debreceni Cornea Bank megalakult, és azóta is fontos szereplője a helyi közösség pénzügyi életének.


1994-ben indult el a Debreceni Egyetem keretein belül a Cornea Bank, amely Magyarország legrégebbi működő szaruhártya bankja. E jeles évfordulót szombaton ünnepelte a Debreceni Egyetem Szemklinikája egy tudományos ülés keretében. Az eseményen hazai és nemzetközi szakértők osztották meg tudásukat előadások formájában, fókuszálva a különböző átültetési technikákra, valamint a cornea bankok fejlődésének jövőbeli kilátásaira.

A szaruhártya (cornea) eredményes helyreállítására irányuló műtéti beavatkozás, a szaruhártya-átültetés, kulcsfontosságú szerepet játszik a vakság gyógyításában. Az eljáráshoz szükséges, megfelelő minőségű szövetet a cornea bankok szolgáltatják. A debreceni Szemklinika, amely immár 30 éve sikeresen üzemelteti saját cornea bankját, alapvető tényező a helyi orvosi közösség számára. Ennek a tradicionálisan "cornea klinikának" nevezett intézménynek köszönhetően Debrecen a szaruhártya-átültetés egyik vezető hazai központjává vált, biztosítva a legmagasabb szintű szakmai fejlődést és innovációt.

A Szemklinika egyetemünk kiemelkedő hírű intézményei közé tartozik. Itt nemcsak az egyszerű szemészeti problémákkal küzdő páciensek találják meg a gyógyulás lehetőségét, hanem a súlyosabb betegségekkel élők is. A kuratórium folyamatosan támogatta a klinika infrastrukturális és műszerfejlesztéseit, hogy a gyógyulni és tanulni vágyók, legyenek azok hazaiak vagy külföldiek, vonzó célpontként tekintsenek a Szemklinikára – emelte ki Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a debreceni Cornea Bank harmincadik évfordulóját ünneplő tanácsülésen.

A harminc éve működő bank kizárólag a Debreceni Szemklinika páciensei számára biztosít donor corneát a várólistának megfelelően. Évente 60-140 szaruhártya-átültetés valósul meg az intézmény keretein belül. A cornea bank folyamatos fejlesztése kiemelten fontos a magas színvonalú szolgáltatás fenntartásához.

Az idei évben beszerzett spekulár mikroszkóppal lehetőség nyílik arra, hogy a korábban lekonzervált és tárolt szövetek minőségi ellenőrzését elvégezzük.

A kihívásokkal teli egészségügyi finanszírozási környezet ellenére a sikeres modellváltás révén sikerült fenntartanunk klinikáink infrastrukturális színvonalát és végrehajtanunk az eszközfejlesztéseket. Ennek előnyeit a Szemklinika is tapasztalta az utóbbi években, és bízunk benne, hogy a jövőben is részesülni fog belőlük. A legújabb módszerek és eszközök bevezetése pedig a betegek jólétét szolgálja – emelte ki Bács Zoltán kancellár.

A világon az első sikeres cornea transzplantációt 1905-ben Edward Zirm végezte el, majd négy évvel később Fejér Gyula által már Magyarországon is megtörtént az első szaruhártya-átültetés. A Debreceni Szemklinika korábbi vezetője, Alberth Béla professzor tette hazánkban a szaruhártya-átültetést rutin beavatkozássá.

A múlt értékeinek megőrzése és a folyamatos fejlődés egyaránt komoly kihívások elé állítanak minket, ugyanakkor rendkívül megtisztelő feladatokat is adnak. A haladó szellemiségű hagyományok ismeretében a Klinikai Központ vezetése bízva tekint a jövőbe, és reméli, hogy intézményünk szaruhártya-átültetési programja nemcsak hazai betegeink, hanem a határokon túli páciensek ellátására is kiterjed, ezzel hozzájárulva a Klinikai Központ Európai hírnevének és elismertségének növeléséhez – hangsúlyozta Papp Mária, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ orvosszakmai alelnöke.

Az átültetéshez elengedhetetlen egy egészséges emberi szaruhártya, amelyhez a donorok többsége sajnos elhunyt személy. Ritka kivételektől eltekintve, a donorok kiválasztása szigorúan ellenőrzött folyamat keretében zajlik. A szaruhártya bankban a levett corneák alapos vizsgálaton, ellenőrzésen és tároláson esnek át. A donor alkalmasságának megállapítása rendkívül körültekintő feladat, amelynek során kiemelt figyelmet fordítanak a potenciális fertőző betegségek kiszűrésére, valamint a donor corneák belső sejtrétegének, az endothel sejteknek a részletes analízisére spekuláris mikroszkóppal.

Jézusi cselekedet az, amikor valaki a látás ajándékát nyújtja, mint ahogy ezt a szemgyógyító orvosok teszik, de ugyanilyen magasztos tett az is, amikor valaki donorrá válik. A hozzátartozóknak néha nehéz belátni, hogy elhunyt szerettük, aki már végleg lehunyta a szemét, új életet adhat másoknak, ha donor lesz. Számos donorjelölt létezik, akiket támogathatunk abban, hogy gyógyítókká váljanak – emelte ki Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke.

A Debreceni Szemklinikán 1994-ben Berta András professzor vezetése alatt alakult meg a Cornea Bank, melynek vezetője a kezdetektől fogva Módis László professzor.

Ezek fényében a Debreceni Szemklinika Cornea Bankjának folyamatos működése és harmincéves fennállási ideje páratlan.

Debrecen mindig is a bátorság és az előrelátás szimbóluma volt a döntéshozatal terén, legyen szó az egyetem megalapításáról, a Szemklinikáról vagy a Cornea Bank létrehozásáról. Ezek az alapítványok szolgálnak ma is inspirációként számunkra. Köszönetet mondok mindazoknak, akik munkájukkal hozzájárultak e sikerekhez, és remélem, hogy az egyetem és a város közötti szoros, tartós kapcsolat megmarad. Ez a kapcsolat teszi Debrecent a körülbelül hárommilliós régió büszke középpontjává - hangsúlyozta Papp Csaba, önkormányzati képviselő és a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet vezetője.

A Debreceni Szemklinikán 1992-től történik a hazai szaruhártya-átültetések nyomon követése az Országos Keratoplasztika Regiszter vezetésével. Magyarországon a legtöbb átültetés 2004-ben történt, mely 635 donációt jelent. Ezzel szemben, átültethető szövet hiányában 2023-ban csupán 277 szaruhártya-átültetést végeztek a szakemberek. Hazánkban 2024 január elsején 854 beteg várt átültetésre.

- Sajnos sok beteg esetében nemcsak a gyengén látás, de a folyamatos, alig viselhető fájdalom is rontja az életminőséget. Annak ellenére, hogy Magyarországon a feltételezett beleegyezés miatt a donáció törvényi szabályozása ideálisnak mondható, és ebben az évben a szaruhártyák finanszírozását is többszörösére emelték, mégis számos tényező akadályozza a donor szaruhártyák gyűjtését. Ezen akadályok leküzdése a jelenlegi feladat annak érdekében, hogy a szaruhártya-átültetéssel gyógyítható corneális vak betegek megfelelő mennyiségű szaruhártyához jussanak - vallja Fodor Mariann, a Szemklinika igazgatója, aki 12 éven át a Debreceni Cornea Bank felelős személye volt, jelenleg pedig a Debreceni Akadémiai Bizottság Szerv- és Szövetátültetési Munkabizottságának titkáraként és az Egészségügyi Szakmai Kollégium Szövetbanki, Sejtbanki és Regeneratív Medicina Tagozat tagjaként kitartóan küzd a corneális vakság gyógyításához szükséges donorgyűjtés és a cornea bankok támogatásáért.

Related posts