Rövid idő alatt 27 jogszabály módosítása történt, melyek közül a leglényegesebbeket összefoglaltam:


Eredetileg úgy tervezték, hogy a parlament őszi ülésszakát december 2-án zárják le, azonban annyi törvényjavaslat gyűlt össze, hogy rendkívüli ülésnapokat kellett összehívni erre a hétre. Kedden igazi sűrű program várta a képviselőket: 27 javaslatról szavaztak az Országgyűlésben. Többek között módosították az Alaptörvényt és a választási törvényt is. Összegyűjtöttük a keddi ülésen elfogadott legfontosabb javaslatok lényegét röviden.

Alaptörvény-módosítás: legfőbb ügyész bárkiből lehet, bíró csak 35 éves kortól - Tizennegyedszer is átírják a korábban gránitszilárdságúnak nevezett Alaptörvényt. Az újabb módosító célja, hogy a jövőben a legfőbb ügyészt ne kizárólag az ügyészek közül választhassa az Országgyűlés. Az Alaptörvényben eddig az szerepelt, hogy "a legfőbb ügyészt az ügyészek közül a köztársasági elnök javaslatára az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges". Innen kerül ki most "az ügyészek közül" rész. A módosítással 35 évre emelik bírók kinevezéséhez szükséges alsó korhatárt. Az indoklás szerint ez "biztosíthatja a leendő bírák szakmai felkészültségének további erősítését, valamint hozzájárulhat a közbizalom erősítéséhez és a bírói döntéshozatal minőségének javításához".

A választási térkép átrajzolása és a szabályok módosítása új fejezetet nyit a politikai tájban. A legfrissebb változások értelmében a választási törvény keretein belül összesen 39 választókerületet érintettek. Demográfiai indokokra hivatkozva a fővárosban, valamint három vármegyében alakították át az egyéni országgyűlési választókerületek határait. Budapesten a korábbi 18 helyett csupán 16 körzet marad, ami azt jelenti, hogy két képviselővel kevesebb fog képviselni a főváros érdekeit az Országgyűlésben. Ez a változás különösen az ellenzéki pártok számára lehet érzékeny, hiszen 2022-ben a fővárosi kerületek többségében az ellenzék jelöltjei diadalmaskodtak. A módosítások Pest vármegyét is érintik, ahol 12 helyett 14 választókerületet alakítanak ki 2026-ra. Továbbá Fejér és Csongrád-Csanád vármegyék beosztása is jelentős átalakuláson ment keresztül. A jövőben lehetőség nyílik a szavazatok újraszámlálására, amennyiben a választás során a két legjobb jelölt közötti különbség az önkormányzati választások esetén a leadott szavazatok 0,5%-ánál, az országgyűlési választásoknál pedig 101 szavazatnál kisebb. A szavazás megkönnyítése érdekében már nem szükséges lakcímkártyát hozni, elegendő lesz személyi igazolványt, útlevelet vagy jogosítványt bemutatni.

Agresszív kommentelésért akár egy év börtönbüntetés is kiszabható - Azok, akik a nagy nyilvánosság előtt az interneten egy konkrét személy vagy személyek erőszakos halálát kívánják, különböző agresszív kifejezéseket használnak, vagy akár képi és hangfelvételt is közzétesznek erről, januártól súlyos következményekkel nézhetnek szembe, beleértve a börtönbüntetést is. Az online sajtótermékeknek ezentúl fokozott figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy hatékonyabban szűrjék az ilyen jellegű agresszív megnyilvánulásokat és azok szerzőit.

Január elsejétől a minősített emberölés fiatalkorúak esetében sem évülhet el - Az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmények - függetlenül attól, hogy azokat felnőttkorúak vagy fiatalkorúak követték el - soha nem évülnek el. A kormánypártok így akarták sietősen leszerelni a Till Tamás-ügy miatti társadalmi felháborodást.

A titkosszolgálatoktól távozó személyeket a kilépésüket követő két évben kötelezhetik hazugságvizsgálatra. Egy újonnan bevezetett törvény értelmében a titkosszolgák különálló státuszt kapnak, ezáltal elválnak a rendvédelmi dolgozóktól. Évente értékelik teljesítményüket, és a nagyobb döntési jogkörrel rendelkező főigazgatók akár a nyaralások helyszínének megválasztásába is beleszólhatnak, amennyiben azt kockázatosnak találják. Ez a jogszabály egy kis bepillantást enged a titkosszolgálatok zárt és titokzatos világába.

Digitális bizonyítványok bevezetése – A következő tanévtől kezdve, az első évfolyamtól kezdődően, megszűnik a hagyományos papíralapú bizonyítványosztás, kivéve az érettségi bizonyítványokat. Ha valaki kifejezetten kéri, díszpéldány formájában papíralapú bizonyítványt is kaphat.

Új korszak veszi kezdetét a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat életében, hiszen jelentős átalakulási folyamat indul el. A Magyar Tudományos Akadémia ingatlanvagyona ezentúl a HUN-REN keretein belül fog működni, ami számos lehetőséget és kihívást rejt magában. Az évekig tartó átalakulás célja, hogy erősítse a kutatási infrastruktúrát és támogassa a tudományos közösséget.

Szigorítják a parlamentben tartott megemlékezéseket - Ezentúl "minden esetben tervezett módon és méltó körülmények között" lehet csak megemlékezéseket tartani az Országgyűlésben, és azokról csak a Házbizottság dönthet. Megemlékezést sem javasolhat bárki a Házbizottságnak: csak a házelnök (Kövér László), a Házbizottság tagjai, valamint a nemzetiségeket képviselő bizottság elnöke. Ha a Házbizottságban nem tudnak egyhangúan dönteni arról, hogy megtartsák-e a megemlékezést, akkor a házelnök dönt egyszemélyben. A módosítást azután fogadták el, hogy a momentumos Bedő Dávid szeptember végén arra kérte a képviselőket, felállva emlékezzenek meg az ALS-ben meghalt Karsai Dániel alkotmányjogászról. Mindenki, még Orbán Viktor is felállt, de Kövér László leszidta Bedőt, mert szerinte a megemlékezés ízléstelen provokáció és politikai propaganda volt a halál kultúrája mellett.

Digitális Állampolgár - Februártól már nem szükséges papíralapú formában birtokolnunk a legfontosabb személyes okmányainkat, mint például a személyazonosító igazolványt, a vezetői engedélyt, a lakcímkártyát, a TAJ-kártyát és az adókártyát. Ezeket az iratokat helyettesíti a Digitális Állampolgár alkalmazás. A törvényből egyértelműen kiderül, hogy az Ügyfélkapu+ funkciója hosszú távon továbbra is fennmarad.

Ösztöndíjat kapnak a gyereket vállaló egyetemisták, viszlát, lex CEU - A törvény szerint a kormány harminc éves korukig állami ösztöndíjjal támogatja a gyereket vállaló, házas egyetemi hallgatókat. Azokat, akik eddig önköltséges képzésre jártak, átsorolják állami ösztöndíjas képzésre. A gyereket nevelő doktoranduszoknál meghosszabbítják a doktori értekezés leadási határidejét, a szülők jogosulttá válnak a gyerekek otthongondozási díjára is. A törvény emellett szigorítja a külföldi egyetemek magyarországi működésének feltételeit. Ezzel hatályon kívül helyezik a lex CEU-t.

Related posts