A fürdés csodálatos hatással van az alvás minőségére, hiszen nem csupán a testet, hanem a lelket is megnyugtatja. Amikor a meleg vízbe merülünk, a testhőmérsékletünk emelkedik, majd a fürdés után fokozatosan csökken, ami természetes módon jelezheti a szer


Vannak olyan életszakaszok, amikor sok terhet cipelnünk, amikor kimerítenek a mindennapok. Eláruljuk, mire kell figyelni, hogy ne tegye tönkre az alvást.

Az élet olyan, mint egy zsonglőr, aki folyamatosan új labdákat dob a levegőbe, és néha nehézségek adódnak, amikor a stressz túlsúlya megnehezíti a dolgokat. Azokban az időszakokban, amikor egy munkahelyváltás, párkapcsolati válság, válás vagy egy szeretett személy elvesztése terheli meg a lelkünket, különféle érzelmi kihívásokkal kell szembenéznünk. Ezek a helyzetek könnyen elhomályosíthatják a nyugodt éjszakák örömét, és helyette idegességgel és túlgondolással tölthetik meg a gondolatainkat.

Általánosságban igaz, hogy a magyarok valamivel kevesebb időt fordítanak az alvásra. A Magyar Alvás Szövetség és a Szinapszis egészségkutató közös országos felmérése szerint Magyarországon 2022-ben a kívánatos 8 óra helyett 7-7,5 órára csökkent a napi átlag alvási idő. Az alvás hossza azonban nem az egyetlen tényező, amely meghatározza az alvás minőségét, hiszen abban más paraméterek is szerepet játszanak.

A kérdést megfordítva is feltehetjük: mi az, ami hozzájárul a pihentető alváshoz? Az egyik fontos tényező, hogy ne teljen meg a gyomrunk vacsora után, és kerüljük az élénkítő italokat, mint a kóla vagy a kávé, különösen a lefekvéshez közeli időpontban. Stresszes időszakokban érdemes hosszabb időt szánni a felkészülésre, hogy az alvásra való átállás zökkenőmentesebb legyen. Egy kellemes forró fürdő, vagy akár egy forró zuhany is remek módja lehet a relaxációnak, segítve ezzel a nyugodt pihenést.

A Texasi Egyetem tanulmánya szerint a lefekvés előtt egy-két órával történő forró fürdő vagy zuhanyzás segítségével akár 10 perccel korábban is el lehet aludni. Ez viszont csak akkor igaz, ha a víz hőmérséklete 40-43 Celsius fok között van.

Miért jó mindez? A forró fürdő vagy zuhany stimulálja a test hőszabályozó rendszerét, ezáltal serkenti a vérkeringést, és végül a testhőmérséklet csökkenését eredményezi. És nemcsak könnyebben lehet így álomba szenderülni, de összességében az alvás is pihentetőbb lesz.

Azokban az időszakokban, amikor túlzott stressz éri az embert, hajlamos arra, hogy túlgondolja vagy túlaggódja az élet eseményeit. "Egyetlen útja van a lélek derűs békéjének - ezt tartsd észben virradatkor, napközben és éjjel: ha lemondasz a választásod hatáskörén kívül eső dolgokról, ha semmit nem tartasz sajátodnak, ha mindent átengedsz az istenségnek, a sorsnak" - Epiktétosz, görög sztoikus filozófus.

Valóban, a szavak kimondása talán egyszerűnek tűnik, de a gondolatok gyakorlati megvalósítása már korántsem olyan könnyű. A kiégés vagy a depresszió súlyosan befolyásolhatja az alvásunk minőségét, hiszen az elme folyamatosan zakatol a végtelen körforgásban, ahol a múlt eseményeit és a jövő lehetőségeit elemezzük. Ráadásul a napi stressz, amely a munkahelyi kihívásokból és a magánéleti gondokból származik, gyakran nem ér véget a nap végén, hanem velünk marad az éjszakai pihenés során is.

A lefekvés előtti időszak kulcsfontosságú a pihentető alváshoz, ezért érdemes kerülni azokat az üzeneteket, e-maileket vagy egyéb írásokat, amelyek a tartós stresszel járó problémákhoz kapcsolódnak. Valójában, a képernyők bámulása ilyenkor nem ajánlott, hiszen ezek csak fokozhatják a feszültséget. Ha mégis azt tapasztaljuk, hogy a zűrzavaros gondolataink nem akarnak elcsitulni, érdemes bevetni a meditációt. Mindössze 15-20 percnyi relaxációval irányíthatjuk figyelmünket, és elérhetjük a belső békét. A mély, lassú légzés néhány percig segíthet megnyugtatni a testet és az elmét, lehetővé téve a feltöltődést és a nyugodt állapot elérését.

Ez akár a vezetésnél is jól jöhet. Előfordulhat ugyanis, hogy a tartós stressz miatt kevésbé tudunk koncentrálni a vezetésre, vagy hevesebben reagálunk le olyan helyzeteket az utakon, amelyek normál esetben nem is hoznának ki a sodrunkból. A stressz miatt keletkező alvászavar, valamint az ebből fakadó rossz közérzet, dekoncentráltság és levertség olyan állapot, amely leginkább egy ördögi körként jellemezhető. De a fent leírt megoldásokkal ki lehet törni ebből és egy magánéleti szempontból rosszabb időszak is könnyebben elviselhető.

HIRDETÉS

Related posts