Izraeli-iráni konfliktusban újabb fordulat: Moszkva várakozásai kétszeresen is meghiúsultak.


Oroszország fokozatosan elveszíti szövetségeseit: Szíriából egyre inkább háttérbe szorulnak, míg az Irán ellen irányuló izraeli-amerikai akciók új kihívások elé állítják Moszkvát. Ugyanakkor Putyinék számára előnyös lehet, ha a közel-keleti konfliktus elhúzódik. Elemzők véleménye szerint az iráni külügyminiszter jelenlegi moszkvai tárgyalásai sem hoznak váratlan fordulatokat.

Moszkvában tévedtek a számításaikban az orosz politikai vezetők, akik úgy gondolták, hogy Izrael nem fog támadni Iránt. Ha pedig mégis megtenné, az Egyesült Államok nem fog részt venni a katonai akcióban. "Azt feltételeztük, hogy Donald Trump amerikai elnök szeretné megőrizni a béketeremtő szerepét, és arra számítottunk, hogy Washington sikeresen ráveszi Teheránt egy olyan átmeneti megoldás elfogadására, amely nem zárja ki teljesen az urándúsítást" - idézte a The Moscow Times a Kremlhez közeli, név nélkül nyilatkozó politikai forrásait. A lap informátorai azt is megjegyezték, hogy a Kreml szerint Irán viszonylag biztonságban volt, mivel Trump hajlandónak tűnt a kompromisszumra, és Irán is nyitott volt a tárgyalásokra az urándúsítás mértékének csökkentéséről.

Moszkvai források szerint Oroszország ugyan szavakban élesen elítélte az izraeli és amerikai fellépést, ám nem nyújt valódi katonai támogatást Iránnak, amellyel korábban - katonai segítségnyújtásról nem szóló - stratégiai együttműködési megállapodást kötött. Az ukrajnai háború fényében egyébként figyelemre méltó az orosz álláspont. "Moszkva határozottan elítéli az Irán elleni amerikai akciót. A szuverén állam elleni rakéta- és bombatámadásról hozott felelőtlen döntés, függetlenül attól, hogy milyen érveket is hoztak fel mellette, súlyosan megsérti a nemzetközi jogot, az ENSZ alapokmányát, valamint ellentétes azzal a biztonsági tanácsai határozattal, amely korábban egyértelműen elfogadhatatlannak minősített egy ilyen fellépést" - áll a nyilatkozatban.

Bár Moszkvában tárgyal Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter, elemzők szerint biztosra vehető, hogy vendéglátói - Vlagyimir Putyin orosz államfő és Szergej Lavrov külügyminiszter - nem lépnek túl a szóbeli támogatáson, és legfeljebb annyit mondanak majd, hogy készek közvetíteni Izrael, az USA, valamint Irán között. Az, hogy mi húzódik meg a látványos orosz távolságtartás mögött, könnyen átlátható.

Related posts