Fontos hírek érkeztek a magyarországi öntözővíz helyzetéről, amelyeket érdemes mindenkinek megismernie. Az Agrárszektor szakértői elemzései szerint az öntözővíz fenntarthatósága és kezelése kulcsfontosságú a mezőgazdasági termelés jövője szempontjából. Ér

Idén immár 13. alkalommal kerül megrendezésre a siófoki Agrárszektor Konferencia, amely a Portfolio Csoport szervezésében az agrárium egyik legfontosabb szakmai eseményévé nőtte ki magát. A decemberi rendezvény keretein belül tizedik alkalommal adjuk át rangos agrárdíjainkat, amelyekre bármely, az ágazatban kiemelkedő szakmai tevékenységet folytató szereplő pályázhat vagy nevezhető. Ez a lehetőség nem csupán a versenytársak elismerését szolgálja, hanem a szakmai közösség fejlődését és innovációját is támogatja.
Az államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy tovább tart a forró, csapadékmenetes és száraz időjárás, aminek következtében a Tisza vízhozama és a Tisza-tó vízmérlege jelenleg csökkenő tendenciát mutat. A korábbi kormányzati intézkedések által, a március óta tartó vízmegtartásnak, valamint az Aszályvédelmi akcióterv végrehajtásának köszönhetően 178 millió köbméter többlettel számolhatunk, így a rendkívüli aszály ellenére a tározók terében, a főművi csatornák és a holtágak medrében 650 millió köbméter, egyharmad Balatonnak megfelelő vízkészlet áll rendelkezésre - írja közleményében az Agrárminisztérium.
Ebből a mennyiségből bőven jut a lakossági vízigények kielégítésére, valamint az ökológiai és a mezőgazdasági vízkivitelre is. A készletek megőrzése és az igények menetrend szerinti kielégítése tovább folytatódik a Tisza-tónál és a Felső-Tiszán egyaránt, de bizakodásra ad okot a Hidrometeorológia által előre jelzett lehűlés és a csapadékot hozó időjárás, mely várhatóan a jövő hét első felétől enyhíteni fog a vízhiányon
A közleményben olvasható, hogy az agrártárca célja Magyarország vízkészletének megőrzése és bővítése. Idén ősszel és télen is folytatni kívánják a vízvisszatartási intézkedéseket, hogy 2026 nyarára elérjék az 1,5 milliárd köbméter, míg 2026 végére már 3 milliárd köbméter víz tárolását a tájban és a talajban. Ezzel a lépéssel a hiányzó csapadék mennyiségét kívánják pótolni, ami körülbelül másfél Balaton vízmennyiségének megőrzését jelenti.
Hubai Imre kitért arra is, hogy ebben a helyzetben a legfontosabb a vízmegtartás, ezért ennek érdekében a kormány 4,7 milliárd forint gyorsforrást különített el az Aszályvédelmi akcióterv végrehajtására, tározók, holtágak és csatornák feltöltésére, víztározási képességük helyreállítására, és több száz beavatkozási ponton végeznek gravitációs és szivattyús vízpótlást. Idén is ingyenes lett az állami művekből vételezett víz díja, 10 milliárd forint áll rendelkezésre ennek fedezetére.