Oroszország és Ukrajna között jelentős megállapodás született, amely új reményeket táplálhat a háborús helyzet rendezésében. Vajon elérkezett a várva várt fordulat? - Pénzcentrum


Az Egyesült Arab Emírségek közvetítésével Oroszország és Ukrajna jelentős hadifogolycserét hajtott végre. A csere keretében mindkét fél több száz foglyot engedett szabadon. Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij bejelentése szerint 189 ukrán tért haza, köztük olyan katonák is, akik kulcsfontosságú helyszíneken harcoltak, mint Mariupol vagy a Kígyó-sziget.

Az orosz védelmi minisztérium legfrissebb közleménye alapján 150 ukrán katona került átadásra orosz kollégáiknak, ezzel újabb mérföldkőhöz érkezett a háború során, hiszen ez volt a 59. fogolycsere. Az esemény különösen jelentős, mivel a legnagyobb volumenű akciók közé tartozik. A BBC tudósítói a helyszínen tartózkodtak, amikor az ukrán foglyok végre újra találkozhattak családtagjaikkal Észak-Ukrajnában. Az érzelmekkel teli pillanatokat megörökítették, ahogy a hosszú időn át egymástól távol élő szerettek végre egymás karjaiba borulhattak.

A szabadon engedett foglyok között voltak az Azovsztál acélmű védői, a csernobili atomerőmű dolgozói és a Kígyó-sziget védelmezői is. Sokan közülük több mint két és fél éve voltak fogságban. "Hála Istennek, hogy eljött ez a nap. Hazaértünk. Most minden erőnkkel támogatni fogjuk Ukrajnát" - mondta Anatolij, egy Mariupolban fogságba esett katona a BBC-nek.

Az orosz fél által szabadon bocsátott katonákat Fehéroroszország területére szállították, ahol orvosi ellátásban részesülnek, és lehetőségük van felvenni a kapcsolatot családtagjaikkal. Zelenszkij elnök hangsúlyozta, hogy Ukrajna elkötelezetten dolgozik minden fogoly szabadon bocsátásán. "Folyamatosan azon vagyunk, hogy mindenkit kiszabadítsunk az orosz fogságból. Ez a célunk. Senkit nem hagyunk hátra" - mondta.

Bár ez a csere jelentős előrelépés, ukrán tisztviselők szerint még mindig több ezer ukrán állampolgár van orosz fogságban. A becslések szerint számuk meghaladhatja a 8000-et. A kijevi illetékesek arról is beszámoltak, hogy az utóbbi időben egyre nehezebbé váltak a fogolycserékről szóló tárgyalások, különösen azóta, hogy az orosz erők jelentős előretörést értek el a harctéren.

Related posts