Ferenc pápa célja, hogy reformálja a Vatikán nyugdíjalapját, biztosítva ezzel a fenntarthatóságát és átláthatóságát.
Ferenc pápa csütörtökön bejelentette, hogy a vatikáni nyugdíjalap komoly egyensúlyi problémákkal küzd, ami arra késztetheti a vezetést, hogy átgondolja a működési kereteit. Ennek érdekében egy bíborost bízott meg az alap irányításának átvételével.
A pápa nem mindennapi levélben fordult a világ összes bíborosához, valamint a Vatikán különböző hivatalainak vezetőihez, amelyben a Reuters hírei szerint figyelmeztetett a felmerülő problémákra. Az egyházfő nem konkretizálta a helyzet súlyosságát, de hangsúlyozta, hogy a változásokhoz sürgősen alkalmazkodni szükséges.
Kihívásokkal teli döntések meghozatala vár ránk, amelyekhez mindannyiunktól rendkívüli empátiát, nagylelkűséget és önfeláldozást igényelnek.
Ferenc Kevin Farrell bíborost, ír-amerikai prelátust nevezte ki az alap kezelőjének, aki 2016 óta vezeti a Vatikán családügyi hivatalát.
A pápa az utóbbi hónapok során többször is kifejezte szokatlan mértékű aggodalmát a Vatikán pénzügyi helyzete kapcsán.
Októberben a Vatikán vezető bíborosai számára harmadik alkalommal hirdették meg a bérek csökkentését az utolsó három év alatt. A bíboros arra kérte őket, hogy tartsák fenn a "nulla deficit" programot, amely a pénzügyi stabilitás fenntartására irányul.
A Vatikán évek óta nem hozta nyilvánosságra a teljes költségvetési kimutatását, azonban a hírek szerint komoly pénzügyi nehézségekkel küzd. A Vatikán pénzügyi igazgatója 2022-ben úgy nyilatkozott, hogy a nyugdíjalap nettó kötelezettsége, amely a munkaviszony megszűnését követő juttatásokra vonatkozik, körülbelül 631 millió euróra tehető.
A katolikus egyház központja két alapvető egységből áll: a nemzetközileg elismert szuverén Szentszékből, valamint a Róma szívében található, 108 hektáros területű Vatikán városállamból. Mindkét egység saját költségvetéssel rendelkezik, és a Vatikán bevételei – köztük a népszerű Vatikáni Múzeumok látogatottságából származó jövedelem – gyakran a Szentszék pénzügyi hiányának kiegyenlítésére szolgálnak. Az olasz sajtó szerint a Szentszék tavaly körülbelül 83 millió eurós deficitet könyvelhetett el.