Fény vetült az időszakos böjtölés sötét oldalára.


Az időszakos böjt (intermittent fasting) manapság az egyik legkeresettebb diétás megközelítés. Számos variációja van, amelyek közül sokan a 16-8-as rendszert választják, ahol a nap kétharmadát éhezéssel töltik, míg mások a 5-2-es modellel élnek, ami azt jelenti, hogy két napon keresztül jelentősen csökkentik a kalóriabevitelt.

A különböző kutatások szerint számos előnye van az IFnek: az alanyok jelentős testsúlycsökkenésről számoltak be, de megfigyelhetően javul az anyagcsere is, csökkenhet a vércukorszint, valamint a szív- és érrendszeri egészségre is pozitív hatása van.

A Nature folyóiratban közzétett új kutatás rávilágít egy érdekes, ámde kedvezőtlen jelenségre: a sokkhatásra adott válaszként a szervezet képes lelassítani a szőrnövekedést. A Westlake Egyetem tudósai egy különleges kísérlet keretében borotválták le a kísérleti egereiket, majd váltakozó napos koplalásnak vetették alá őket. A kutatás végére, amely négy hónapon át tartott, a böjtölő egerek szőrzetének visszanövését jelentősen gyengébbnek találták, mint azoké, akik szintén le voltak borotválva, de nem követtek diétát. A kutatók a szőrtüszőőssejtek csökkent aktivitásával magyarázták ezt a megfigyelést.

A további kutatások során kiderült, hogy az időszakos koplalás aktiválta a kommunikációs folyamatokat a mellékvesék, a stresszhormonokat termelő mirigyek és a bőr zsírsejtjei között. Ezek a zsírsejtek zsírsavakat szabadítottak fel, amelyek zavarokat okoztak az őssejtek anyagcseréjében, végül pedig a sejtek pusztulásához vezettek. Érdekes módon azonban felfedezték, hogy ha a diéta előtt és alatt antioxidáns hatású krémet használnak, az segíthet megelőzni a szőrnövekedés lelassulását.

Joggal merül fel a kérdés, hogy emberekre is igaz-e ez az eredmény. A kutatók ezt ellenőrizendő 49 embert osztottak be időszakos böjtölésre, illetve kontrollcsoportba. A böjtölők hajnövekedése 18 százalékkal lassúbb volt, mint az utóbbi csoport tagjaié, és úgy tűnik, az egereknél megfigyelthez hasonló mechanizmus lehet felelős ezért a hatásért.

Related posts