Feltörték X brit parlamenti képviselő fiókját, és csaló mémérmét népszerűsítettek vele.

Egy újabb politikai figura vált hekkertámadás áldozatává: ezúttal a brit parlament alsóházának vezetője, Lucy Powell X (korábban Twitter) profilját célozták meg. A támadók egy hamis Solana-alapú mémérmét, a House of Commons Coin-t (HOC vagy HCC) népszerűsítettek a fiókján keresztül.
A 70 ezer követővel büszkélkedő, hitelesített fiókon keresztül a támadók a HOC tokent "közösségi alapú digitális valutaként" népszerűsítették, hangoztatva, hogy "a nép erejét hozza el a blokkláncra." A közzétett posztban szerepelt egy hamis tokenkontrakt címe, valamint egy DexScreener link, amely valójában egy megbízható tokenelemző oldal.
A Powell-csapat megerősítette a BBC-nek, hogy a fiókot valóban kompromittálták, és azonnali intézkedéseket hoztak a hozzáférés helyreállítása érdekében. A támadás körülményei még nem tisztázottak, így egyelőre nem áll rendelkezésre információ arról, hogy a hackerek milyen módszerekkel fértek hozzá a fiókhoz.
A HOC token iránti érdeklődés egyértelműen alacsony volt: a DexScreener statisztikái alapján mindössze 616 tranzakciót regisztráltak, amelyek összesen 58 ezer dolláros forgalmat generáltak. Jelenleg a piaci kapitalizáció már csupán 3 ezer dollárra csökkent.
A Powell-ügy csupán a jéghegy csúcsa: a közelmúltban egyre inkább elterjedt, hogy neves közéleti személyiségek, különösen politikai vezetők fiókjait célozzák meg kriptovalutás csalásokkal. Például márciusban Ghána elnöke, John Mahama X-platformon található fiókját törték fel, hogy a "Solanafrica" nevű mémérmét népszerűsítsék. A posztokban azt állították, hogy az érmét Ghána, a Solana és a Világbank közösen indította el egy új afrikai fizetési megoldásként – természetesen ez is csupán egy ügyes átverés volt.
Korábban többek között José Luis Espert argentin politikust és a volt Fülöp-szigeteki alelnököt, Leni Robredót is célba vettek hasonló jellegű támadások, amelyek keretében az ő nevükben is hamis projekteket népszerűsítettek.
Ez a hullám nosztalgikus emlékeket idéz fel a 2020-2021-es időszakból, amikor Elon Musk, Barack Obama, Bill Gates és Jeff Bezos Twitter-fiókjait is meghekkelték, és mindezt kriptovalutás célokkal indokolták.
Az utóbbi időszakban a helyzet még bonyolultabbá vált, hiszen egyre több politikai szereplő merészkedik be a mémérmék világába. Például idén januárban Donald Trump bejelentette saját "TRUMP" nevű tokent, míg felesége, Melania Trump sem maradt le, ő a "MELANIA" tokent népszerűsítette.
Javier Milei, Argentína elnöke nemrégiben népszerűsített egy "LIBRA" nevű kriptovalutát, amely azonban nem sokkal később összeomlott, politikai botrányokat és vizsgálatokat generálva. Eközben Faustin-Archange Touadéra, a Közép-afrikai Köztársaság elnöke, egy látványos videó kíséretében bemutatta a CAR Coin-t, amely újabb lépés a digitális valuta világában.
A sok, valós és hamis tokenpromóció között a közönség egyre nehezebben tudja megkülönböztetni, hogy mikor van szó valódi politikai támogatásról és mikor egy átverésről.