Európa különböző pontjain ünneplő tömegek gyűltek össze a szírek körében, akik Aszad bukását követően kifejezik örömüket és reményeiket. Ezrek gyűltek össze, hogy együtt ünnepeljék a változást és a szabadságot.


Ezrek gyűltek össze vasárnap Európa különböző városaiban, hogy megünnepeljék az Aszad-rezsim több mint öt évtizedes uralmának végét, amely Szíria sorsát meghatározta. A résztvevők között sokan kifejezték óvatos optimizmusukat, remélve, hogy a közeljövőben visszatérhetnek hazájukba, amelyet a háború sújtott.

Több ezer lelkes szíriai gyűlt össze vasárnap Berlinben, valamint más európai városokban, ahol zászlókat lengetve és dalokat énekelve ünnepelték Bassár el-Aszad elnök megbuktatását - tudósít a France24.

"Végre elérkeztünk a szabadság hajnalához!" - kiáltotta boldogan Bassam Al-Hamada, a 39 éves férfi, miközben a berlini tömeg szívében állt. A körülötte lévők sokasága a szíriai ellenzék zászlaját lengette, és "Szabad Szíriát!" valamint "Szabadságot!" feliratú táblákat tartottak a magasba. Egyesek a "V" jelet formálták az ujjukkal, a győzelem szimbólumaként, amely összetartozást és reményt sugallt mindenki számára.

Sokan együtt érkeztek családjukkal, hogy megünnepeljék az eseményt, és még a zord időjárás és az eső sem vette el a kedvüket. Németországban több mint egymillió szíriai ember él, akiknek többsége menedékkérő, s akik a 2011 óta tartó polgárháború elől kerestek biztonságot a régióban.

A berlini örömteli tömeghez csatlakozott Ahmad al-Hallabi, egy 27 éves aleppói szerelő. Ahmad 2015-ben, amikor a migrációs válság tetőfokára hágott, Törökországon és Görögországon keresztül tette meg hosszú és veszélyes útját Németországba.

Tíz évvel ezelőtt Szíriában jártam, és olyan élményekkel gazdagodtam, amelyek mélyen beleégették magukat az emlékeimbe. Olyan szörnyűségeket tapasztaltam, amelyeket senkinek sem lenne szabad átélnie. Aszad a legrosszabb rémálom megtestesítője, és a tettei borzalmas következményekkel jártak. Bízom benne, hogy egyszer elérkezik a béke, és hogy mindaz, amit ő és az emberei romba döntöttek, újra felépülhet, és a szíriai nép újra reménykedhet a jövőben.

- felelte.

Sokan óvatos optimizmussal tekintenek a jövőbe, remélve, hogy hamarosan újra láthatják háborúval sújtott szülőföldjüket. "Mint sok más szíriai, én is vágyom arra, hogy visszatérjek, és hozzájáruljak hazám újjáépítéséhez" - osztotta meg gondolatait Bassam Al-Hamada, egy szociális munkás, aki 2016 elején érkezett Németországba.

A 36 éves Sabreen, aki építészmérnök, azt mondta, hogy azt tervezi, hogy "Németországból segít". "Elsősorban szakértelemre és pénzre van szükségük. Mindezt itt tudjuk összegyűjteni egyelőre" - tette hozzá a fiatal nő, aki azt szeretné, hogy Aszadot vonják felelősségre saját népének megöléséért és kínzásáért. "Bíróság elé kell állítani a hágai nemzetközi bíróságon" - felelte.

A londoni Trafalgar téren extázisban ünneplő szíriaiak számos csoportja gyűlt össze, hogy kifejezzék örömüket Aszad bukása felett. Egymást átölelve, lelkesen skandálták a "Mabrouk!" (Gratulálok!) kifejezést, megosztva ezzel az örömüket. A résztvevők közül sokan az ellenzéki zászlót viselték vállukon, és közösen énekelték: "Szíria a miénk, nem az Aszad családé", így hirdetve a változás iránti vágyukat és a szabadabb jövő iránti reményüket.

Több száz szíriai gyűlt össze a parlament előtt Athén központjában is. "Allah, Szíria, szabadság!" - skandálták a tömegben. Szíriaiak és támogatóik ezrei gyűltek össze Bécs belvárosában is, valamint skandináv városokban, köztük Stockholmban és Koppenhágában is. A dél-svédországi Malmőben is több mint 1500 ember gyűlt össze.

"Teljesen érthető, hogy aggodalommal tekintünk a jövő felé, és kérdések merülnek fel a következő kormány összetétele kapcsán. Azonban most csak az örömünket szeretnénk kifejezni" - nyilatkozta Noura Bittar a dán helyi televíziónak. Isztambulban, a Fatih-mecset előtt több száz ember gyűlt össze, hogy ünnepeljen, hiszen ez a hely a törökországi 500 ezer fős szíriai közösség egyik fontos központja.

Ahogy azt már sokan tudják, Bassár el-Aszad, Szíria elnöke, Damaszkusz elhagyása után Moszkvába távozott, miközben a lázadók átvették az irányítást a szíriai főváros felett. Tárik Meszár, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója az Indexnek nyilatkozva kifejtette, hogy a nemzetközi hatalmak jelenleg várakozó állásponton vannak, míg Törökország a korábban érkezett menekültek hazatelepítésében keresi a helyzet kihívásainak megoldását.

Related posts