Az Európai Unió úgy határozott: meghosszabbítja a szankciók érvényességét.

Az Európai Unió Tanácsa bejelentette, hogy hat hónappal, 2026. január 31-ig meghosszabbítja az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciókat, melyeket Ukrajna destabilizálása miatt vezettek be.
A 2014-ben bevezetett gazdasági intézkedéseket 2022 februárja óta jelentősen kibővítették, válaszul Oroszország Ukrajna elleni katonai agressziójára.
A jelenlegi szankciók széles körű ágazati intézkedéseket tartalmaznak, beleértve a kereskedelemre, pénzügyekre, energiára, technológiára és kettős felhasználású árukra vonatkozó korlátozásokat. Emellett tiltják az orosz kőolaj és bizonyos kőolajtermékek tengeri úton történő importját az EU-ba,
Több orosz bankot kizártak a SWIFT-rendszerből, és több Kreml-párti dezinformációs csatorna műsorszórását felfüggesztették az Európai Unió területén.
Az Európai Unió speciális intézkedéseket vezetett be a szankciók kijátszásának megakadályozása érdekében. A Tanács nyilatkozata alapján, amíg Oroszország folytatja a nemzetközi jog alapvető normáinak megsértését, különösen az erőszak alkalmazásának tilalmát, addig indokolt az összes uniós intézkedés érvényben tartása, és ha szükséges, további intézkedések bevezetése is.
Az Európai Tanács 2024. december 19-i állásfoglalásában hangsúlyozta, hogy az EU határozottan elkötelezett Ukrajna melletti támogatás iránt, legyen szó politikai, pénzügyi, gazdasági, humanitárius, katonai vagy diplomáciai segítségről. A Tanács kifejtette, hogy ezt a támogatást "ameddig szükséges és olyan mértékben, ahogy a helyzet megkívánja" fogják nyújtani. Ezen kívül az EU készen áll arra, hogy fokozza az Oroszországra gyakorolt nyomást, beleértve újabb szankciók bevezetését is.