Megdöbbentő felfedezés: A bezárt Dunaferr ipari zónában több mint 500 elvadult, kóbor macska talált otthonra - Pénzcentrum

A dunaújvárosi Dunaferr egykori ipari övezetének felszámolása egy újabb, eddig kevésbé észlelt válsághelyzetet tárt fel: több mint 500 lesoványodott, beteg és sokszor elvadult kóbor macska él a gyártelep szinte teljesen üres területein. A gondozásukra csupán néhány lelkes önkéntes és dolgozó vállalkozik, akik szinte kizárólag saját erőforrásaikra támaszkodva próbálnak megoldást találni a helyzetre.
Június közepén a Dunaferr utódcégei közé tartozó Dunarolling Dunai Vasműnél drámai lépés történt: körülbelül 1700 munkavállalónak mondtak fel. Ezt követően a Duna Furnace Kft.-nél további 800 alkalmazott veszítette el állását, akik az acél- és kokszelőállítással foglalkoztak. Az utóbbi napokban azonban felcsillant a remény, hogy a válságos helyzet ellenére az olvasztócég megmenekülhet, mivel Jozef Szivák, a szlovák Dunaferr Steel Rolling Zrt. tulajdonosa érdeklődést mutatott a vállalat iránt. Jelenleg a gyár területe szinte teljesen kiürült; a HVG értesülései szerint csupán egy 100-200 fős karbantartó csapat, néhány külsős dolgozó, valamint a nappali és éjjeli őrök maradtak, akik továbbra is bejárhatnak a hatalmas ipari komplexumba. Emellett a területen számos otthontalan macska is található, akikről a gyár területének kiürülése miatt a még megmaradt dolgozók szereztek tudomást.
"Eleinte csupán néhány állatot észleltünk, ám mára már több százra tehető a számuk. Közülük sokan szenvednek betegségben, sérülésekben, vagy éppen éhségtől gyötrődnek" - mondta Gyócsi Beáta, aki az egyik munkatársunkként a HVG-nek nyilatkozott. Az önkéntes segítők, akik a "vasmacskák" gondozásáért felelnek, úgy vélik, hogy a valós létszám valószínűleg még ennél is magasabb lehet, hiszen a hatalmas gyárterületet nem tudják teljesen átvizsgálni.
A macskák jelenléte már régóta ismert volt néhány munkatárs számára, akik gyakran etették őket a munkaidő alatt. Ám a hirtelen leállás teljesen felborította ezt az ellátási láncot, és a megmaradt néhány dolgozó hiába próbálja pótolni az emberi és anyagi erőforrások hiányát. A macskák gyors szaporodását az ivartalanítás teljes hiányával lehet magyarázni. Egy nőstény macska évente akár három alomnyi kiscicát is világra hozhat, amelyek száma 10-15 kölyök között változhat. Ezek a kiscicák mindössze 9 hónapos korukban ivaréretté válnak, ami miatt a kolónia szaporodása szinte robbanásszerűen történik. Ráadásul valószínű, hogy egyes korábbi alkalmazottak tudatosan engedték szabadon nem kívánt kedvenceiket a területen, ezzel is hozzájárulva az állomány növekedéséhez.
"Kétlem, hogy a városi kóbor macskák hirtelen csak úgy elhatározták, hogy itt telepednek le" - nyilatkozta Gyócsi Beáta a HVG-nek.
A dolgozók szerint az állatok nagy része beteg vagy sérült, sok kölyök macskanáthával és szemfertőzésekkel küzd, másokat balesetek vagy egymás közti harcok sebesítettek meg. A viszonylag jobb állapotban lévő macskák többnyire azok, amelyeket korábban rendszeresen etettek, így emberhez szokottak és barátságosak - de az újabb nemzedékek zöme vad és fél az emberektől.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az állatok befogására, kezelésére és elhelyezésére nincs megfelelő állatorvosi háttér vagy infrastruktúra. Az önkéntesek a "Vasmacskák" nevű Facebook-oldalon próbálnak adományokat gyűjteni, amelyekből elsősorban élelmet és alapvető gyógyszereket vásárolnak. Egy önkéntes becslése szerint mindössze 100 macska havi ellátása körülbelül 150 ezer forintba kerül, így az 500 feletti macskaállomány fenntartása minimum 750 ezer forintos havi kiadást jelent, orvosi beavatkozások költségei nélkül.
A HVG megkeresésére számos állatvédő szervezet, beleértve a Magyar Macskavédő Alapítványt (MAVED), kifejezte, hogy anyagi források és befogadóhelyek hiányában korlátozottan tudják teljesíteni segítő szerepüket. A MAVED képviselői hangsúlyozták, hogy csupán az ivartalanítási program keretein belül lennének képesek aktívan részt venni, azonban a szükséges források hiánya miatt erre is csak szeptember után nyílna lehetőségük.
Az állami beavatkozás lehetősége egyre inkább körvonalazódik. Ovádi Péter, az állatvédelemért felelős kormánybiztos, egy kérdésre reagálva elmondta: "Kapcsolatba léptünk civil szervezetekkel, hogy a Dunaferr ipari zónájában élő macskák ivartalanítását támogassuk." Hozzátette, hogy az év második felében több százmillió forintos ivartalanítási pályázatot hirdetnek meg önkormányzatok és állatvédő egyesületek számára. Ezen felül a májusban bejelentett 1 milliárd forintos pályázati keret keretében a támogatások legalább 20%-át kötelezően ivartalanítási célokra kell fordítaniuk az érintetteknek.
A helyi aktivisták levélben fordultak Dunaújváros polgármesteréhez, Pintér Tamáshoz, hogy az önkormányzat is segítsen a kolónia sorsának rendezésében, ám választ eddig nem kaptak, és a városvezetés a HVG megkeresésére sem reagált.
A Dunaferr telephelyén fellelhető macskakolónia jelenlegi helyzete rendkívül aggasztó, és csak széleskörű, országos összefogással, valamint állami és civil szektorok közötti együttműködéssel orvosolható. Amíg nem történik meg ez a közös fellépés, a probléma továbbra is fokozódik, hozzájárulva a már így is megközelítőleg 3 millióra tehető kóbormacska-állomány növekedéséhez Magyarországon.