Csíki karácsonyfatrend - A nordmann fenyő egyre népszerűbb, míg a fehér fenyő iránti kereslet már kezd csökkenni.


Az importált nordmann fenyő szinte teljesen elnyomta a hagyományos, helyi fajták jelenlétét a karácsonyfák piacán. Ezt a megállapítást tettük, miközben Csíkszeredában készítettük el körképünket. Az ünnepi fák ára nagyságtól függően több száz lejt is elérhet, míg a csíki vásárlók nem igazán számíthatnak olcsó, állami erdészetből származó fenyőkre.

Bár illat nélkül létezik, és a kivágástól az értékesítésig hetek telnek el, a nordmann fenyő mégis töretlen népszerűségnek örvend a csíki térségben. A vásárlók egyre inkább ezt a dán eredetű fát részesítik előnyben, amely főként Észak-Európából érkezik. A kereskedők pedig úgy tűnik, nem igazán keresnek más lehetőségeket, így a nordmann fenyő egyeduralkodóvá vált a piacon.

"Divatos dolog (a nordmann fenyő). Ezek a fák erre vannak termesztve, ez a küldetésük, hogy karácsonyfaként hasznosuljanak, de nincs illata, nincs lelke" - szögezte le a Maszol érdeklődésére János Ferdinánd kertészmérnök, a csíkmadarasi Garden Proiect Kft. tulajdonosa. Mint a szakember hozzáfűzte a karácsonyi "iparágból" kiszorult a régebben a csíki térségben megszokott fehér fenyő. "A divat megoldotta, ugyanúgy, mint bármely más területen, a ruha-, vagy autóiparban. Ma már nem tudják megkülönböztetni az emberek a fehér vagy vörös fenyőt, pedig a székely, de mondhatom, az egész romániai társadalom ehhez volt hozzászokva" - mondta a kertészmérnök.

Ahogy rámutatott, a csíki térséghez legközelebb eső nordmann fenyőültetvények Nagybánya és Szatmár vidékén találhatók. Emellett sokan a székely közösségből is elsajátították a szükséges szaktudást dániai és németországi vendégmunkásként szerzett tapasztalataik révén. Ugyanakkor a nordmann fenyő nem vált népszerűvé a Hargita megyei termelők között; a fenyőfa termesztése ugyanis nagyfokú türelmet és alapos tervezést igényel, ahogy azt ő is hangsúlyozta.

"Ez nem ugyanaz, mint a krumpli, hiszen nem térül meg az ára egy év leforgása alatt. Türelemjáték ez, mindig szükséges visszaforgatni egy keveset. Szakemberként azonban elmondhatom, hogy nem igazán vonz az igazi karácsonyfák értékesítése. Manapság, ha kissé túlzónak tűnik is, szinte minden kapualjban fát lehet vásárolni. Ugyanakkor a helyi termelőknek sokkal nehezebb eladniuk a saját termesztésű fenyőfáikat, mint a behozott, importált nordmann fákat" - fejtette ki János Ferdinánd.

A szakember említette, hogy a termelőknek érdemes lenne hosszú távú tervezéssel foglalkozniuk, például fenyők telepítésével, amelyeket akár helyben is értékesíthetnek. Hangsúlyozta, hogy az idei évben indítottak egy különleges kezdeményezést, amely lehetővé tette az érdeklődők számára, hogy kiválasszák a számukra legmegfelelőbb, lábon álló fenyőt a karácsonyi ünnepekre. A cég a kiválasztott fákat eljuttatja a vásárlókhoz karácsonyig. Ezzel szemben a távoli Észak-Európából érkező fenyők esetében a szállítási folyamat hosszabb időt vesz igénybe: az ünnepi időszakra szánt fákat már októberben kivágják, foglalta össze a kertészmérnök.

Az általunk felkeresett kereskedőknél megközelítőleg ugyanazokkal az árakkal és ugyanazzal a kínálattal találkoztunk Csíkszeredában. A nordmann fenyő, igazolván a kertészmérnök szavait, "mindent visz". Az importfenyőt 70-75 lejtől lehet megvásárolni, igaz, ennyi pénzért csupán egy mini fácskát vihetünk haza. Ha nagyobbat szeretnénk, mérettől függően mélyebben kell a pénztárcánkba nyúlnunk. A fák különböző színű szalagokkal megjelölve, árkategóriánként kaphatók. Általában hat nagyságot és árat találunk 75 és 250 lej között, de egészen 300 lejig költhetünk. Sőt az egyik forgalmazónál 4-5 méteres, udvarra, vagy akár valamely intézménybe való fákat is kínáltak, a legnagyobbért 1700 lejt kértek.

A kereskedők érdeklődésünkre elmondták, hogy a fák többsége Dániából származik, és volt olyan hely, ahol más alternatíva egyáltalán nem volt a kínálatban. Ahol viszont akadt némi választék, ott is csupán néhány hagyományos, vidéken termesztett fenyőt láttunk. Pedig a vásárlók közül többen is megemlítették, hogy éppen az a jellegzetes illat vonzotta őket a vásárra, amely már messziről érződött az utcákon. Nosztalgia itt, illat ott, de a sűrű, dús nordmann fák népszerűsége mindent felülmúl. Hiába található a Nyerges-tető csupán néhány tíz kilométerre (ott is bukkantunk vágott fenyőkre egy árusnál), úgy tűnik, a csíkiak szíve mégis a több mint kétezer kilométerre lévő dán fákért dobog. Vagy hát, az "Eszi, nem eszi, nem kap mást" elvét követve kénytelenek beérni az import fenyőkkel.

Related posts