Ács Dániel: Biztosan nem fogják tudni elnémítani a hangunkat.

Ács Dániel, a 444 oknyomozó újságírója kifejtette, hogy jelenleg nem világos számára, miként fogják a gyakorlatban végrehajtani az ellehetetlenítési törvényt. Azonban egy dologban biztos: a 444-es lapja a Szuverenitásvédelmi Hivatal legfőbb célpontjainak egyikét képezi. Ezt a Telex egész napos élő műsorában osztotta meg a közönséggel.
A beszélgetés kezdetén felidézték Orbán Viktor március 15-ei beszédét, amelyet sokan poloskázósnak tituláltak. Ács Dániel, aki szemtanúja volt az eseménynek, rendkívül keménynek tartja a miniszterelnök szavait, és úgy véli, hogy ezáltal sokan nem érezhetik magukénak sem őt, sem az államot. Ács véleménye szerint Orbán világosan kifejezte, hogy egy bizonyos csoportot kíván kiszorítani az országból, ami történelmi párhuzamokat is felvet.
A 444 újságírója kifejtette, hogy a jelenlegi formájában lévő jogszabály-tervezet széleskörű hatályú, nem csupán civil szervezetekre és médiára vonatkozik, hanem gyakorlatilag bárkire, beleértve a magánszemélyeket is. Rácz András és Pottyondy Edina neveként emelték ki példaként, hogy jól illusztrálják a törvény potenciális következményeit.
Ács Dániel azt mondta, hogy a szerkesztőségükben permanens válságstáb van, nem estek kétségbe, inkább összerázta őket a belengetett törvény, és felveszik a kesztyűt. Szerinte nagyon jól felépített fenyegetés a törvényjavaslat.
"Az látszik, hogy Láncziék ezen már régóta dolgoznak. Lehet, hogy a kommunikációja még konfúz, de egy tökéletes politikai termék. Akkor alkalmazzák, amikor akarják. Arra vonatkozik, akire Lánczi vagy kormány rámutat, és akkor kezdik el alkalmazni. Erre nem kell nagy forrás. Ha mindenkire alkalmaznák, ahhoz beláthatatlanul sok forrás kellene" - mondta.
Úgy tűnik, hogy a politikai spektrum egésze nincs igazán felkészülve a törvények kommunikálására, ami részben annak tudható be, hogy túl sok fronton kellene helytállni. Itt van például a Harcosok Klubja, a Pride-törvény, valamint a lengyel és román választások. Jelen pillanatban a kommunikációs stratégiájuk csupán annyira korlátozódik, hogy a liberálisok folyamatosan panaszkodnak.
Ács szerint még a kormány maga se tudja, hogyan alkalmazzák a törvényt, de látszanak az elsődleges célpontok, az Átlátszó, a Telex, a 444, a Transparency International.
Tusványoson Lánczi Tamás már egy évvel ezelőtt azt mondta neked és Czinkóczi Sándor kollégámnak, hogy bűnösök vagyunk. Ráadásul nemcsak tárgyalás nem volt, de még nyomozás sem indult el. Szemtől szembe közölte, hogy külföldi ügynök vagy. Előre jelezték, hogy kire fognak lecsapni - mondta Ács, aki szerint elképzelhető, hogy lejárató kampányok veszik majd kezdetét. A tulajdonosokat és főszerkesztőket megpróbálják majd zaklatni, vagy akár a NAV-ot is rájuk küldhetik. Lehetséges, hogy a szerkesztőségeket csak egyszerűen fárasztani fogják, hogy ne tudjanak a munkájukra koncentrálni.
Ács kifejtette, hogy a számítógépét senkinek sem adja át, még akkor sem, ha azt el akarnák venni. Inkább a kádba vetné, mintsem hogy a szakma előírásainak megfelelő forrásait és anyagait veszélybe sodorja.
Fábián Tamás érdeklődött Ácstól, hogy szerinte van-e valós esély arra, hogy a 444 működése súlyosan veszélybe kerüljön, amennyiben az ellehetetlenítési törvényt alkalmaznák rájuk.
"A legjobbak között szerepelünk. A kegyelmi ügyet Kaufmann Balázs indította el nálunk, így nem meglepő, hogy sokan haragszanak ránk. Megpróbálták elnyomni a hangunkat, elvették a lapunkat, de mi nem adtuk fel. Nem fogják tudni elhallgattatni minket, az már garantált."
A Szuverenitásvédelmi Hivatal közpénzből finanszírozott milliárdjaival nyilvánvalóan hamis állításokat fogalmaz meg, miközben azt állítja, hogy neki nem kell bizonyítania állításait, hanem a megvádolt médiának kell bíróságra járnia. Az Átlátszó már lépett, és jogi lépéseket tett, amire az SZH válaszolt, hogy csupán a saját véleményét osztotta meg.