Az arab-zsidó fegyverkereskedelem dinamikusan növekszik, és Marokkó úgy döntött, hogy Izraelt választja tüzérségének modernizálására.

A 2020-ban aláírt Ábrahám-egyezmények új horizontokat nyitottak a mérsékelt arab országok és Izrael viszonyában, lehetőséget teremtve a kölcsönös együttműködésre, amelyet egyre többen ki is használnak.
Az új fegyvervásárlási döntés a Marokkói Királyi Fegyveres Erők (FAR) és a német-francia KNDS fegyvervállalat közötti növekvő feszültség következménye. Marokkó kifogása az, hogy a 2020-ban megrendelt és részben átvett Caesar tüzérségi rendszerek ismétlődő műszaki hibákba ütköztek, és ezeket nem sikerült elhárítani.
Rabat már az első francia szállítmányok érkezése után kifogásokat emelt, azonban a szállító nem válaszolt megfelelően, s a rendszer jelentős része időközben leállt. Ennek következtében a marokkói kormány Izraelhez fordult, és döntést hozott 36 darab Atmos 2000 típusú izraeli önjáró tüzérségi egység beszerzéséről.
A hír azért meglepő, mert eközben a szállító széles körben ad el tüzérségi és páncélos eszközöket nem csak a francia, de a dán, a holland és lengyel hadseregnek is. A katonai szakértők szerint a vállalat túlterheltsége az oka annak, hogy Marokkót a prioritási lista végére helyezték, és inkább a nagyobb megrendelésekre összpontosítottak, melyeket az ukrajnai háború gerjesztett.
Ezzel az új megállapodással Izrael a harmadik legnagyobb fegyverszállítóvá lépett elő Marokkó számára, amelynek importjának 11%-át biztosítja. A cseh gyártású Tátra teherautó-alvázra épített Atmos 2000 155 mm-es ágyúval van felszerelve, és 2-6 fő számára biztosít védett legénységi fülkét, lőtávolsága pedig eléri a 40 km-t. Továbbá, az üteg modern, integrált elektronikus rendszert és automatikus rakodási mechanizmust alkalmaz, amely elősegíti a gyors bevethetőséget és az újratöltést, így csökkenti a katonai egység munkaterhelését.
Nem csupán Marokkó az egyedüli arab ország, amely izraeli fegyvereket vásárol.
Alig két év elteltével az Ábrahám-egyezmények aláírását követően négy arab ország már a rekordokat döntögető izraeli fegyvereladások 24%-át képviseli, összesen 12,5 milliárd dollár értékben. Marokkó mellett az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és most már Szudán is a vásárlók sorába állt. Ráadásul Omán számára is folyamatban van izraeli rakétafregattok eladása, mivel az ország a Perzsa-öböl kijáratánál veszélyeztetett helyzetben van.
Az amerikai közvetítéssel tető alá hozott egyezményt gyorsan követték a közvetlen kapcsolatfelvételek, amelyek közül az egyik legfontosabb az izraeli vezérkari főnök marokkói látogatása volt. Akkor tették le az alapjait a most kibontakozó katonai együttműködésnek, amely titkosszolgálati koordinációt is tartalmaz. A nehézfegyverzetek mellett a királyságnak olyan real-time információkra is szüksége van Izraeltől, amelyek a nyugat-szaharai szakadár erők mozgását és erőcsoportosításait jelzik.
Ha a szaúdi-izraeli megbékélés végre kézzelfogható közelségbe kerül, az eladások akár a duplájára is emelkedhetnek. Ennek oka, hogy Szaúd-Arábiának egyre nagyobb szüksége van korszerű légvédelmi rendszerekre, hogy megvédje magát a húti és iráni fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli hadiipar exportját felügyelő védelmi minisztérium kiemelte, hogy az arab exportcikkek negyede drónrendszerekre irányul, további 19 százalékot pedig rakéták és légvédelmi rendszerek tesznek ki, vagyis pont azt, amire Szaúd-Arábiának a leginkább szüksége van.
Noha az EAE hivatalosan többször is bírálta Izrael gázai háborúját, január végén megállapodás jött létre arról, hogy az EDGE emirátusi hadipari cég tulajdonrészt vásárol az izraeli Thirdeye Systems vállalatban. A Thirdeye Systems olyan technológiát fejleszt, amely széles spektrumban képes észlelni a támadó drónokat, és ezeket szállítja az izraeli hadseregnek és néhány NATO-tagnak is.
Az állami kézben lévő EDGE, az Egyesült Arab Emírségek legnagyobb fegyvergyártó vállalata, 2021-ben bejelentette, hogy együttműködik az Israel Aerospace Industries céggel, hogy új, pilóta nélküli hajókat fejlesszenek ki, amelyek kifejezetten tengeralattjárók felderítésére is alkalmasak. Az együttműködés bejelentése óta a két vállalat részvényei már több mint 50 százalékos növekedést mutattak a tőzsdén.
Ezen túlmenően számos hasonló üzletkötés folyik, amelyeket a résztvevő felek titokban tartanak, hogy elkerüljék az Izrael-ellenes arab véleményformálók támadásait.
Miért vonzó az izraeli fegyverek megvásárlása?
Az izraeli fegyveripar versenyképességét esélyeit növeli, hogy vállalatai nem csak gyors és megbízható szállítók, hanem készen állnak a megrendelő egyedi igényeinek és speciális szükségleteinek kiszolgálására is. A minisztérium szerint az Ukrajna elleni orosz háború megnövelte az izraeli gyártású fegyverek iránti keresletet Európában, amire példa a védelmi rakétarendszerek, így a Dávid Parittyája és az Arrow-3 eladása Finnországnak illetve Németországnak. Mindkét esetben az izraeli szállító módosításokat végzett el az eszközökön az európai földrajzi és időjárási követelményeknek, és az ismert orosz képességeknek megfelelően.
A német parlament jóváhagyott egy 4,3 milliárd dolláros értékű beszerzést az izraeli Rafael Defense Systems cégtől. Az általuk kifejlesztett elhárító rendszer különösen figyelemre méltó, mivel képes a nagy magasságban közlekedő szuperszonikus támadó eszközök hatékony elfogására is.