Büntetőfeljelentés: A legfőbb ügyészség elé került a parajdi katasztrófa ügye.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) követeli a parajdi bányakatasztrófában érintett állami vállalatok vezetőinek eltávolítását. A Korond-patak és a Kis-Küküllő sós vízzel való szennyezése miatt környezetvédők is felelősségre vonják a döntéshozókat, és civilként büntetőfeljelentést tettek a román legfőbb ügyészségen.
Tánczos Barna, a miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ hivatalos Facebook-oldalán megosztott videóüzenetében hangsúlyozta, hogy minden adott ahhoz, hogy a bányát üzemeltető Országos Sóipari Társaság (Salrom) és a Korond-patak elterelésével foglalkozó román vízügyi hatóság vezetői leváltásra kerüljenek, amennyiben nem lépnek le önként. Szavait azzal támasztotta alá, hogy a Salrom és a vízügyi hatóság által irányított sürgősségi munkálatok nem teljesültek az eredeti, július elsejei határidőre. A kivitelező először betonhiányra, majd a hegesztési feladatok elhúzódására hivatkozva jelezte a várható tíznapos csúszást.
"Nem lehet tétlenül nézni most már azt, ahogy játszanak az emberek biztonságával, ahogy játszanak az emberek jövőjével, és ahogy veszélybe hozzák egy egész térség vízellátását" - jelentette ki Tánczos Barna a Kis-Küküllő menti települések sószennyezés miatti vízellátási gondjaira utalva.
A miniszterelnök-helyettes határozottan kifejtette, hogy az érintett intézmények vezetői "nem látják el a feladataikat és felelőtlenségük súlyos következményekkel jár". Rámutatott arra, hogy a szövetség már korábban figyelmeztetett: nem lehet azokat megbízni a probléma megoldásával, akik a saját hanyagságukkal idézték elő a helyzetet. "A Salrom és a vízügy vezetőinek távozniuk kell, azonnal!" - hangsúlyozta Tánczos Barna.
A Korond-patak és a Kis-Küküllő sós vízzel való szennyezéséért felelős döntéshozók – legyenek azok állami hatóságok vagy általuk megbízott cégek – felelősségre vonását sürgetik a környezetvédelmi aktivisták. Márk-Nagy János és Szabó Mátyás nyilvános közleményükben ismertették, hogy június 29-én...
civilként büntetőfeljelentést tett az ügyben a legfőbb ügyészségen.
"Úgy véljük, hogy ez a rendkívül súlyos szennyezés, amely a fent említett folyók élővilágának teljes eltűnéséhez vezetett és potenciálisan negatív hatással lehet az ártéri élőhelyekre, valamint a Nagy-Küküllő és a Maros folyó élővilágára is, hibás döntések és/vagy a felelős személyek tétlenségének következménye" - közölték.
A közlemény szerint az igazságszolgáltatási hatóságokat arra ösztönzik, hogy tartsák számon és vonják felelősségre a bűnösöket a "szennyező fizet" elv alapján. Kiemelték, hogy elfogadhatatlan, hogy az állam által megbízott vezetők jogsértéseinek következményeit az állami költségvetésből, tehát az adófizetők pénzéből kelljen fedezni. "A közérdek védelme érdekében szükséges, hogy a felelősök viseljék a következményeket" – fogalmaztak.
A büntetőfeljelentés indoklásában hangsúlyozzák az állami hatóságok hatékonyságának megkérdőjelezhetőségét a felelősök azonosítása és felelősségre vonása terén, valamint a politikai elit és a civil társadalom aktív részvételének és érdemi válaszainak hiányát.
A Korond-patak és a Kis-Küküllő vize június elején súlyos szennyezésnek indult, miután az elárasztott parajdi sóbányából sós víz került a folyókba. Az eset akkor történt, amikor egy cég, amely a sóbánya fölött folyó patak elterelésére kapott megbízást, egyeztetések nélkül lebontotta a hozamcsökkentő gátakat. Ezeket a gátakat nemzetközi szakértők ajánlására alakították ki, hogy megóvják a környezetet.
A román állami tulajdonú parajdi sóbányába májusban ismét betört a Korond-patak vize, amely néhány nap leforgása alatt teljesen elöntötte a bánya minden részét, beleértve a légúti betegségek kezelésére és a látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet, valamint a legújabb Telegdy-bányát is. A parajdi sóbánya Székelyföld egyik legfőbb turisztikai célpontja, amelyet évente százezrek látogatnak meg. Ez a hely nemcsak a bányászok megélhetését biztosítja, hanem a településen és környékén működő több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és dolgozóinak is fontos forrást jelent.