Feléled az infláció sötét ikertestvére - gazdasági szakértők riadót fújnak!
Az amerikai gazdaság egyelőre a "soft landing" (puha landolás) felé tart, de Donald Trump megválasztott elnök politikai programja jelentős kockázatokkal fenyeget az infláció visszatérése és a gazdasági növekedés lassú szempontjából. A szakértők szerint a vámok, adócsökkentések és bevándorlási korlátozások tartós inflációs nyomást eredményezhetnek, amely újraírhatja a Federal Reserve monetáris politikáját - írja a Yahoo Finance.
A gazdasági elemzők körében fokozódó aggodalom övezi Donald Trump második elnöki ciklusának gazdasági következményeit, különös figyelemmel az infláció esetleges újbóli megugrására. Az elemzők attól tartanak, hogy a politikai döntések és intézkedések újra felerősíthetik az árak emelkedését, ami komoly kihívások elé állíthatja a gazdaságot.
Joseph Stiglitz, a Nobel-díjas közgazdász véleménye szerint a jelenlegi "soft landing" folyamat 2024. január 20-án véget érhet, amikor Donald Trump hivatalosan is átveszi az elnöki posztot.
A kereskedelmi vámok, a vállalati adók mérséklése és a bevándorlási intézkedések szigorítása komoly hatással lehetnek az árak emelkedésére, ugyanakkor gátat szabhatnak a gazdasági fejlődés ütemének.
A Trump által javasolt, akár 60%-os vám a kínai importokra és a széleskörű, 10%-os vám az összes kereskedelmi partnerrel szemben komoly inflációs spirált generálhat.
Ennek hatására a fogyasztói árak emelkedése a munkavállalók bérigényeit is növelheti, míg a nemzetközi válaszlépések, például más országok ellenintézkedései további gazdasági lassulást idézhetnek elő. Stiglitz szerint ez a helyzet egyszerre eredményezheti az infláció és a stagnálás kombinációját, azaz stagflációt.
A Federal Reserve infláció elleni küzdelme várhatóan magasabb kamatlábakat jelent hosszabb távon, ami még inkább nyomást gyakorolhat a gazdaságra.
A befektetők már most óvatosabban állnak a kamatcsökkentésre vonatkozó előrejelzéseikhez, a FedWatch Tool adatai alapján 2025 végéig hárommal kevesebb kamatcsökkentést valószínűsítenek, mint egy hónappal ezelőtt. Ezt a helyzetet tovább nehezíti az inflációs nyomás és a gazdasági növekedés kilátásainak finom egyensúlyozása.
Közben az amerikai gazdaság mutatói Biden elnöksége záró szakaszában is megőrzik stabilitásukat:
a GDP erős, a munkanélküliség 4% körül alakul, és a kiskereskedelmi eladások felülmúlták az októberi várakozásokat.
Mindazonáltal továbbra is nyitott kérdés, hogy Trump elnöki időszakában mely intézkedések kerülnek a középpontba, és ezek milyen hatással lesznek a jelenlegi gazdasági irányvonalra. A szakértők egyetértenek abban, hogy változások várhatóak, de hogy ezek pontosan milyen irányba terelik a gazdaságot, az még nem tisztázott.