Újonnan megalakult bizottságok működésbe léptek, és az előző mandátum során felmerült kérdésekben hoztak döntéseket a frissiben iktatott helyi tanács tagjai.


Kedden megtörtént Arad Helyi Tanácsának első ülése, amely már az új, 2024-2028-as mandátumukat megkezdő tanácsosok részvételével zajlott. Az ülés előtt egy bizottsági találkozóra került sor, ahol kijelölték a tanács keretein belül működő négy bizottságot. Ezek a bizottságok, a témakörök figyelembevételével, előzetesen megvitatják az egyes határozatokat, mielőtt azok a tanácsülés keretében végső jóváhagyásra kerülnek.

A négy bizottság mindegyike hét tanácsosból áll, ám egyes tanácsosok több bizottság munkájában is részt vesznek. Például Veres Attila, aki a gazdasági, valamint a környezetvédelmi és közszolgáltatásokkal foglalkozó bizottságban is képviseli az aradiak érdekeit. A tanács által elfogadott struktúra szerint a költségvetési, finanszírozási és gazdasági tevékenységekkel foglalkozó bizottság tagjai a következők: Florin Mariș (PNL), Lazăr Faur (PNL), Georgiana Mariș (PSD), Cosmin Buruc (PSD), Veres Attila (RMDSZ), Sergiu Cosmin Vlad (USR) és Dan Istrate (AUR).

A városrendezési, településrendezési, patrimoniális és jogi bizottság összetétele a következő tagokkal bővült: Lazăr Faur, Decebal Fordon (PNL), Cosmin Buruc, Ioan Moțiu (PSD), Dorian Curcanu (USR), Daniela Săbău (USR) és Leontin Aslău (AUR).

A közszolgáltatások és környezetvédelem területén működő bizottság tagjai közé tartoznak: Liliana Waas és Flavius Dumitraș a PNL színeiben, valamint Ilie Cheșa a PSD képviseletében. Továbbá, a bizottság munkáját Veres Attila, Dan Istrate, Dorel Mocuța és Daniela Săbău is segíti.

Az egészségügyi, család-, munka- és szociális védelemmel, valamint az oktatással, kultúrával, egyházi ügyekkel, gyermek- és ifjúsági programokkal, sporttal és turizmussal foglalkozó bizottságot a következő tagok alkotják: Cornelia Cotoraci (PNL), Csilla Aur (PSD), Ghorghe Furău (PSD), Cătălin Costea (USR), Horváth Júlia (RMDSZ) és Mihai Pascariu (AUR). A parlamenti tisztség elnyeréséért lemondott helyi tanácsi posztjáról Adrian Wiener, így az ő megüresedett helyét egy másik USR-s tag fogja átvenni, mind a tanácsban, mind a bizottságban.

A tanácsülés keretében meghatározták a következő időszak tanácsüléseinek vezetőjét, aki nem más, mint Lazăr Faur, a korábbi alpolgármester. Jelenleg a helyi önkormányzat alpolgármesterek nélkül működik, miközben a politikai pártok közötti koalíciós tárgyalások továbbra is zajlanak.

A rendkívüli tanácsülés keretében az önkormányzat bejelentette, hogy sikerült visszaigényelnie a Maroson átívelő gyaloghíd (Hármas-sziget) építésére szánt összeget. Az Anghel Saligny-program révén 6,6 millió lej értékben nyertek vissza nem térítendő forrásokat, miután a régi pontonhíd egy vihar következtében leszakadt. A Városháza 2024-ben három különböző beruházás finanszírozására kötött hitelszerződést a BCR bankkal, amelyek között az új híd megépítése is kiemelt szerepet kapott.

Mivel a 2022-ben becsült költség 16 892 420,72 lej volt áfával együtt, de a kivitelező Tehnodomus vállalat 14 071 212,36 lejért építi és helyezi el az új hidat, a becsültekhez képest olcsóbban épül meg az új híd. Ugyanakkor, mint az a tanácsülésen elfogadott határozatban szerepelt az eredeti 6,6 millió lej helyett, amivel a Közügyi és Adminisztráció Fejlesztési Minisztérium az Anghel Saligny-programon keresztül hozzájárul a híd építéséhez, a város 10,4 millió lejt kap vissza az államtól, vagyis a visszatérítést követően több pénz marad a város kasszájában.

A határozatot 19 szavazattal a régi tanácsosok támogatásával sikerült elfogadni. Az egyedüli tartózkodó párt az AUR volt, amely arra hivatkozott, hogy nem volt kellő ideje tanulmányozni a projektet, s azt javasolták, hogy ezen idő biztosítására ne három nappal a tanácsülés előtt - ahogy a törvények kimondják -, hanem három munkanappal az ülés előtt küldjék el nekik a határozatok és projektek dokumentációját. Az AUR kérésére a polgármester Leontin Aslău tanácsoshoz címezve szavait válaszolt: "Nekem nincs semmi bajom önnel, ahogy azzal sem, hogy elmagyarázzam, amit kell, ami pedig a munkanapokat, vagy a naptári napokat illeti forduljon a parlamenti képviselőkhöz, hogy módosítsák a törvényeket. Jelenleg a törvények úgy szólnak, hogy a rendes üléseket öt plusz két nappal korábban, vagyis a meghirdetéstől számított hetedik napon tartják, de nem munkanappal, hanem kalendáriumi nappal számolnak, a rendkívüli ülések esetében ez öt nap, vagyis három plusz kettő. Meg fogja látni, hogy ez nem rosszindulat, általában megbeszéljük, mikor legyen a következő ülés... még nem volt rendes ülés, de hamarosan lehet. Abban az esetben, ha a Saligny-programtól kérnek valamit, addig kérem, hagyják jóvá, hogy elküldhessük. Mit kéne tegyünk? Mondjuk nekik, hogy szombat van és mi úgy döntöttünk, hogy nem küldünk szombaton projekteket..." - magyarázta a polgármester, majd arról is szót ejtett, hogy az új híd a Hármas-szigetnél valószínűleg nyárára készül el, noha az építés határideje 2024 decembere volt.

A beruházás kapcsán a polgármester kiemelte, hogy a híd építése a Városháza egyik régi elképzelése volt, amelyet saját forrásaiból indítottak el. A projekt során időről időre szükség van a helyi tanács jóváhagyására, mivel a tervezet módosításait a Fejlesztési Minisztérium előírásainak megfelelően kell végrehajtani. Az utóbbi hetekben a munkaterületen a fémszerkezetek kialakítása zajlott, míg a következő időszakban a nagyméretű fémszerkezetek és a beton tartószerkezetek munkálatai következnek. Az időjárás függvényében várhatóan év végéig folytatódik a munka a hídon. Az ünnepek után legkorábban tavasszal térnek vissza a munkához, és a polgármester előrejelzése szerint a híd nyárra el fog készülni.

A tanácsülés végén Veres Attila és Horváth Júlia tanácsosokkal beszélgettünk a tanácsülés légköréről:

"Jelenleg mindenki a kivárás szakaszában van. Tudjuk, hogy vasárnap választásokra kerül sor, amelyek számos tényezőt formálhatnak. A parlamenti választások eredménye után koalíciók fognak létrejönni, amelyek szintén hatással lesznek a helyzet alakulására" - nyilatkozta Veres Attila.

A parlamenti választások helyi szintű következményeiről Veres Attila is kifejtette véleményét:

"Rengetegen vettek részt a szavazáson, és sokan támogatták az RMDSZ-t. Különösen fontos lett volna, ha Bukarestben képviselővel rendelkezhettünk volna. Teljesen más helyzetben tárgyalhattunk volna, de nem adjuk fel, és bízunk benne, hogy négy év múlva visszanyerjük a pozíciónkat" - fejezte ki optimizmusát a tanácsos.

Horváth Júliát a napirendi pontokkal kapcsolatban faggattuk:

"Folyamatban vannak a különböző projektek, mint a Maros-híd, vagy a különböző költségvetés-kiegészítések. Ezek lényegében kötődnek az előző mandátumhoz. Újdonság nem volt" - magyarázta.

Arra a kérdésre, hogy lesz-e magyar alpolgármestere Arad városának, majd csak a vasárnapi államelnöki választásokat követően és a koalíciók létrejötte után kaphatunk választ.

Related posts